Ekonomi

Tartışılan ’antepfıstığı arazisi’ 2008’in vergi rekortmenini çıkaracak

Mustafa KUTLAY 10.09.2008

Gaziantep’te, fıstık kültür sahasını, 14 milyon YTL’ye alarak 3 gün içinde 87.5 milyon YTL’ye sattığı iddia edilen Nuri Üysen, elde ettiği 73.5 milyon YTL’lik gelir üzerinden 25.7 milyon YTL gelir vergisi ödeyecek.

2007’de Aydın Doğan 10.4 milyon YTL ile Türkiye gelir vergisi rekortmeni olmuştu. 2008’de bir sürpriz olmazsa, Üysen açık farkla gelir vergisi rekortmeni olabilecek.

GAZİANTEP’te, ’Tarım Bakanlığı Antep Fıstığı Kültür Sahası’ olarak görünen 119 bin metrekarelik arsayı 19 varisten toplam 14 milyon YTL’ye alıp, 3 gün sonra Almanya merkezli Prime Development (PD) adlı şirkete 87.5 milyon YTL’ye sattığı iddia edilen Hataylı işadamı Nuri Üysen’in bu kárlı işlem sayesinde Türkiye gelir vergisi rekortmeni olabilecek. Çünkü, Üysen 3 gün içinde bu arsanın satışından elde ettiği 73.5 milyon YTL üzerinden yüzde 35 oranında, yani 25.7 milyon YTL gelir vergisi ödeyecek.

Açık farkla rekor

Gaziantep’te yaptığı bu kárlı arsa alışverişinin Hataylı işadamı Nuri Üysen’i, 2009 yılında verilecek olan 2008 yılı gelir vergisi beyannameleri ile Türkiye gelir vergisi rekortmenliğine taşıması gerekiyor. 2008 yılında, 2007 yılı gelirleri üzerinden açıklanan Türkiye gelir vergisi rekortmenleri sıralamasında Aydın Doğan, 10 milyon 451 bin YTL’lik gelir vergisi ile rekortmen olmuştu. Önümüzdeki yıl sadece Gaziantep’teki arsa satışı bile Üysen’in 25.7 milyon YTL’lik gelir vergisi ile açık ara farkla rekortmen olacağını gösteriyor. Üysen’in mükellef olduğu Hatay’da, 2007 yılı gelir vergisi rekortmeni 1.2 milyon YTL ile Recep Atakaş adlı işadamıydı. Üysen’in ismi ise Hatay’da yüksek vergi ödeyen mükellefler arasında görünmüyor.

Neler olmuştu

Hataylı Nuri Üysen, imar planında ’Tarım Bakanlığı Antep Fıstığı Kültür Sahası’ olarak görünen, merkez Şehitkamil İlçesi Güvenevler Mahallesi Pafta 8-10, ada-3554 ve parsel 313’e kayıtlı 45 varisli 119 bin 920 metrekarelik arsayı 12 Şubat 2008’de varislerinden toplam 14 milyon YTL’ye satın aldı. 15 Şubat 2008’de aynı yeri alışveriş merkezleri kuran Almanya’da faaliyet gösteren ’PD Tree Gayrimenkul Yatırım Şirketi’ne 87.5 milyon YTL’ye sattı.

Yüzde 55’i belediyeye

32 yıldır tarımsal alan statüsünden çıkıp değerlenmesini bekledikleri ve defalarca imar tadilat talepleri geri çevrilen arsanın ilk sahipleri bu yerde neler olacağını merakla beklerken, arsayı alıp sonra da satan Üysen, PD Three Gayrimenkul Yatırım’ın vekili olarak Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne 6 Mart 2008’de başvurarak, arsanın ’yoğunluklu ticari alana’ dönüştürülmesi isteğinde bulundu. Belediye yetkilileri ile ön görüşmelerde, 119 bin 920 metrekarelik alanın yüzde 55’inin, yapılacak imar değişikliği ile kazanılacak değere karşılık Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlanması kararlaştırıldı. Nuri Üysen, olayı doğrularken, belediyeden imar değişikli garantisi aldıkları için bu işe girdiğini söylemişti. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin, 3 günde 73.5 milyon YTL rant elde edildiği iddialarıyla gündeme gelen arsayla ilgili 1/1000’lik imar tadilatı talebi, Şehitkamil İlçe Belediye Meclisi’nin son oturumunda gündemden çekildi.

Üysen, 2004’te AKP aday adayı

GAZİANTEP’te, arsa alım satımından 3 günde 73.5 milyon YTL kazanan Hataylı işadamı Nuri Üysen, 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde AKP’’nin Hatay’ın İskenderun ilçesi için belirlediği belediye başkan aday adayları arasındaydı. Üysen’in AKP’nin aday adayı olduğu hakkındaki haberler, o tarihlerde sadece yerel basında değil, Zaman Gazetesi gibi Türkiye genelinde yayın yapan gazetelerde de yer almıştı.

Üysen: Arsayı satan razı, alan razı, şikáyet eden de yok

GAZİANTEP’teki arsa ile ilgili çıkan haberlerin doğru olmadığını, satış rakamlarının da basına yansıdığından çok farklı olduğunu savunan Nuri Üysen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta sonunda bu konuda bir açıklama yapacağını söyledi. "Başbakan bombayı patlatacak. Bakalım o zaman bunları yazanlar ne diyecek. Şu anda ortağım Prime Develepment firması bana konuşma yasağı koydu. Bu yüzden artık bu konuda özellikle basına bilgi vermemem gerekiyor. Herkes, Gaziantep gerçeğini öğrenmek için hafta sonu Başbakan’ın açıklamalarını beklesin " diyen Üysen, şöyle devam etti:

"Diyelim ki, gazetelerde yazılan rakamlarla ben o arsayı alıp sattım. Burada arsayı bana satanların bir şikayeti var mı. Yok. Alanların bir şikayeti var mı? O da yok. Ben arsayı alıp devlete mi satmışım? Hayır. Arsayı alıp bir Alman firmasına satmışım. Sonuçta bu arsa satışından devlet vergi kazanacak."

Tadilatsız yapılan yok

Türkiye’deki tüm alışveriş merkezlerinin plan tadilatı yapıldıktan sonra inşaa edildiğini savunan Nuri Üney, "Bir arıştırın bakalım. Türkiye genelinde imar planınıda değişiklik yapılmadan inşaa edilen tek bir alışveriş merkezi var mı. Yok. Çünkü hiçbir arsa, arazi, bir alışveriş merkezinin gerektirdiği imar durumuna sahip değil. Bu yüzden de tüm imar planları eğer o arsaya alışveriş merkezi yapılacak ise değiştirilmek zorunda. Bugüne kadar böyle de oldu."

Gaziantep’deki arsayı sattığı Alman Prime Development (PD) firması ile birlikte Hatay’ın İskenderun ilçesinde de bir alışveriş merkezinin temelini attıklarını belirten Üney, "Antakya ve Gaziantep’te de bu firma ile birlikte yatırımlarımız olacaktı. Ancak, bu işin siyasi malzeme yapılmasından onlar da çok rahatsız oldu. Ve şimdi temeli atılan İskenderun’daki dışındaki projeler riske girdi" dedi.

Arsa satışına 21 itiraz geldi ama kimse dinlemedi

NURİ Üysen’in imar tadilatı yapılması şartıyla bağış yapma teklifi Gaziantep Büyükşehir Belediye Encümeni’nin 11.03.2008 tarih ve 308 sayılı kararıyla kabul edilip, daha sonra da yasa ve yönetmelik hükümlerine göre ilçe belediyesini ilgilendiren meclis kararları ve söz konusu alanın tarım alanından ticari alana dönüştürülmesi kararları alındı. Bu kararlarla Büyükşehir Belediyesi’ne kalan arsanın yüzde 55’nin yüzde 27.5’i Şehitkamil İlçe Belediyesi’ne intikal ettirildi. Tüm bu işlemler bir ay içinde hızla tamamlandı. Karar askıdayken 21 farklı konuda itirazlar olduysa da, belediye meclisi itirazları yerinde görmedi. Bunun üzerine CHP İl Başkanlığı imar plan değişikliğinin iptali istemiyle Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtı.
 ADnet
Reklam için