Sağlık

Hipertansiyon soruları cevapları 2

2. BÖLÜM 16.04.2008

Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği ve Hurriyet.com.tr'den dev işbirliği. 3 bin uzman doktor sağlıkla ilgili tüm soru ve sorunlarınızı cevaplayacak. İlk konu hipertansiyon. İşte sorularınızın cevapları.

SORU
Gerçekten tansiyonum normalke,beyaz önlüklü birisi tarafından ölçüldüğünde tansiyounum ve kalp atışlarım ister istemez hızlanıyordubunun akabinde doktor 5-6 ilaçtan sonra hyzaar'da karar kıldı ve ben 7-8 yıldır hyzaar adlı tansiyon ilacı kullanıyorum,cinsel disfonksiyon çoğu zaman oluyor.ilacı kullanmadığım zamanlarda tansiyonum 13/8.ilaçla da aynı ölçüyorum.vücuduma zararı olmuyormu? saygılarımla.
CEVAP
Sayın Yardımzı, Eğer bir ilacı alsanızda almasanızda tansiyonunuz değişmiyor ise sizin o ilaca ihtiyacınız var mı yokmu bunu yeniden değerlendirmek uygun olabilir.Bunun için ilaçsız sık tansiyon takibi yada 24 saatlik kan nasıncı ölçen HOLTER cihazının takılması  gereklidir.

SORU
Yüksek tansiyon nasıl belirtisi vardır itfaiyecinin riski daha fazlamıdır arkadaşların bazılarında var nasıl önlem almalıyız devamlı stres altındayız.
CEVAP
Sayın Kavas, Yüksek tansiyon herzaman bulgu vermeyebilir.O nedenle hiçbir yakınmanız olmasa bile kan basıncını düzenli olarak yılda bir-iki kez ölçtürün.Mesleğinize özgü özel bir risk varmı onu net olarak söyleyemiyorum.Ancak çok gergin  ve hatta tehlikeli bir iş olduğunu tahmin ediyorum.O nedenle özellikle kontrolsüz hipertansiflerin bu işi yapmasının doğru olmayabileceğini düşünürum.

SORU
Sözlüm 26 yaşında ve hipertansiyonu bulunmakta. genç yaştaki bu sıkıntının ileri dönemlerde nasıl sıkıntılar doğuracağını söylermisiniz. kalp sıkışmasıyla alakalı bir alakası varmıdır.ve son olarak panik atakın hipertansiyonu tetitleme özelliği varmıdır. ilginize şimdiden teşekkürler Saygılarımla
CEVAP
Sayın Şen, Panik atağınız kan basıncı yüksekliği yaratabilir.Eğer sözlünüzün kan basıncı kontrol altında ise uzun dönemde önemli bir risk yaşamaz.Evlilik ve çocuk sahibi olmasın dada bir sakınca yoktur.

SORU
Bende migren ve kansızlık var ama son bir haftadır şiddetli baş ağrıları hissediyorum.migren ve kansızlık ilacı almıyorum son zamanlarda ama ağrının neden kaynaklandığınıda anlamıyorum.kafamın arka tarafından yukarı doğru çıkıyor ağrılar.ailemde tansiyon hastası var acaba bu yabancı olduğum ağrılar tansiyon veya başka bir hastalığın belirtisi olabilir mi?teşekkür ederim.
CEVAP
Sayın Sarıçiçek,Ağrı var iken kan basıncının ölçülmesi bu sorunuzun cevabını verecektir.

SORU
Sık sık olmasada arada tansiyonumu ölçütürüyorum . herzaman 14-9 gibi rakamlar cıkıyo. gecenlerde baş donmesi halsizlik hisettim ogun ölçtürdüğümde ise 12-6 çıktı. Ailemde hipertansiyon vede kalp hastalıkları cok fazla . acaba ne yapmalıyım. bendede hipertansiyon başlangıcı olabilirmi.
CEVAP
Sayın Tarı, Sizin ihtiyacınız olan şey kan basıncı yüksekliğinizin ilaç tedavisi gerektirip gerektirmediğinin saptanmasıdır.Bu nedenle ya 2-3 hafta süreyle sık kan basıncı takibi yapmanız yada 24 saatlik kan basıncı ölçüm cıhazı takmanız yerinde olacaktır.

SORU
BENDE TANSİYON VE ŞEKER HASTALIĞI VAR. SON 5 AYDIR EN UFAK AYRINTILARI KAFAMA TAKIYORUM VE ELİMDE OLMADAN SİNİRLENİYORUM BAZENDE SİNİRLERİME ELİMDE OLMADAN HAKİM OLAMIYORUM VE KISA SÜRELİ BAYGINLIK GEÇİRİYORUM BU DURUM BENİDE ÇOCUKLARIMIZA ÜZÜYOR BU BAYGINLIK NEDEN OLUR
CEVAP
Sayın Kurtoğlu, Hemen bir psikiatri uzmanı desteği sağlayarak yaşamı sizin ve aileniz için daha keyifli hale getirebilirsiniz

SORU
Mıcardısplus80/12,5hapını hergun kullanıyorum bazen unuttugum oluyorne yapmam gerekır ayrıca yan tkılerı nelerdır omur boyu ıcmem soylendı duzelme oldugunda bırakma sansım yokmu tesekkurler saygılar
CEVAP
Sayın Pala, Eğer ihtiyacınız var ise ilacı doz atlamadan kullanmanız tercih edilir.Yan etkilerini hekiminiz kontrol sırasında saptarsa sizinle paylaşacaktır.Ancak genel olarak ciddi yan etkilerin izlenmediği bir ilaç grubundan dır.Eğer yaşam tarz değişikliklerini etkili yaparsanız ilacın dozunu azaltmak yada kesmek mümkün olabilir.Buna hekiminiz karar verecektir.

SORU
Annem 55 yaşında hipertansiyon problemi var.Gizli (zehirli)guatr'ı var.Bir süre nükleer tıp tedavisi gördü.Aşırı kilolu,Son zamanlarda şekeri ve kolesterolü de yükselmeye başladı. Tansiyonu çıktığında 28-29'lara çıkıyor ve acile götürüyoruz.21 bile artık normal gibi oldu.Ne yapacağımızı bilmiyoruz.Nasıl bir tedavi süreci önerirsiniz? Saygılar...
CEVAP
Sayın Tural, Şüphesiz doktorunuz annenize muhtemelen çok ilaçtan oluşan bir  tedavi programı düzenleyecektir.Ancak  hızla kilo kontrolünü sağlayamazsanız,başarı şansınız düşük olabilir.

SORU
Merhaba 1995-2000 yılları arası panik atak yaşadım.tedavi gördüm iyileş tim.ancak yapılan kontroller de kalbimin sol tarafında kalınlaşma olmuş.tansiyonum 9.5 sinirlenince 10,büyük13-15 oluyordu.sık olmasa da yürüyüş yapıyorum kan değerlerm iyi.ailede genetik tansiyon yok.pritör80mg kullanıyorum.zannederim cinselliğimi etkiliyor.40mg kullansam.ne olur.bu konuda önerilerinizi bekliyorum.teşekkürler
CEVAP
Sayın Aytekin, Önemli olan şu anda kan basıncınızın nasıl seyrettiği,şimdi eğer mükemmel kontrol sağlamışsanız kalp duvar kalınlaşması da önemli ölçüde geri dönecektir.İlacınız yan etkilerin sık izlenmediği  bir gruba aittir.Ancak yine de ilacınızın cinsel fonksiyon bozukluğu yarattığını  düşünüyorsanız,değiştirilmesi konusunu hekiminizle konuşabilirsiniz.

SORU
Sayın hocam merhaba, düzenli olarak yaklaşı üç yıldır günde bir kez 50 mg TENORATİC kullanıyorum. Söz konusu ilacın ereksiyon (sertleşme) sorunu yaratan bir yan etkisi varmı. Varsa ne yapmamı önerirsiniz. Saygılarımla
CEVAP
Sayın Atilla, Kullandığınız ilaç bizim beta bloker +diüretik olarak tanımladığımız kombine bir üründür ve sözünü ettiğiniz yan etkiyi yaratmış olabilir.Doktorunuza başvurarak farklı gruptan bir tansiyın ilacına geçişinizi sağlayın.

SORU
AYIN DOKTOR.. BUNDAN 20 GÜN ÖNCE, İLK ÖNCE GÖZLERİM KARARDI SONRA SOL KOLUM VE SOL BACAĞIMDA 10 DAKİKA UYUŞMA OLDU. EVDE TANSİYONUMU ÖLÇTÜM. 17 / 9 ÇIKTI. ERTESİ GÜN AİLE HEKİMİNE GİTTİĞİMDE, TANSİYON TAKİP KARTI VERDİ VE 15 GÜNLÜK ÖLÇÜM SÜRELERİNDE TANSİYONUM NORMAL DEĞERLERDE DEVAM ETTİ. BABAM HİPERTANSİYON HASTASI İDİ. BENİM HANGİ TEDBİRLERİ ALMAM GEREKİR.. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM.
CEVAP
Sayın Özer,Tansiyonunuzu yakın takibe devam edin,varsa kalp hastalığı için risk faktörlerinizi(kan yağ ve kan şeker yüksekliği,kilo,sigara gibi) kontrol edin

SORU
Merhaba,annem ve babamda yüksek tansiyon var ve sürekli ilaç kullanıyorlar..benim de çok sık olmasada heyecan veya üzüntü duyduğum konularda aninden tansiyonum yükseliyor..ancak ilaç kullanımyorum.İlerde kalp vs. gibi tehlikeli durumlara yol açarmı?alkol ve sigara kullanıyorum.sigara az ama alkolü haftada 3 kez alıyorum..bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler
CEVAP
Sayın Tuğcuoğlu, Ailede hipertansiyon öyküsü var.Siz de riskli gruptasınız.Şimdi olası tüm risk faktörlerini kontrol altında tutarak kan basıncınızı düzenli olarak takibedin.Sigaradan kurtulun ,alkol alımınızı da en azından sınırlayın.

SORU
Merhaba hocam benim boy 1,78 kilom 110 ben yaklaşık 8 yıldır bu rahatsızlığı çekiyorum işim gereği oturarak çalışıyorum bu durum bende burun kanaması ile ortaya çıktı sonra takiplerimi yaptırdım ve tansiyonum normalin biraz üstünde çıktı ara sıra baş ağrısı burun kanaması ile oluyor ailemde tansiyon hastası yok ilaç kullanmadım, özellikle kırmızı etten uzak duruca yemekleri kıstığımda rahat oluyorum kendimi biraz yorduğumda hemen rahatsız oluyorum hocam bu hastalıktan kurtulmak için ne yap gerk
CEVAP
Sayın Tümer, Bizim kilo sorununu belirlemekte kullandığımız ölçü beden kitle indeksidir.Sizin  kitle indeksiniz 35 civarında yani şişmansınız.Sizin şu anda vereceğiniz en önemli karar kilo verilmesi olsun.Bunu başarabilirseniz kan basıncı yüksekliği sorunununda birlikte ortadan kalktığını  göreceksiniz.Haftada 0.5-1 kg kaybını hedefleyen bir diyet programı ile 6 ay içerisinde  daha ince bir bedene ve daha sağlıklı bir yapıya kavuşmanızı diliyorum.

SORU
BÜYÜK TANSİYONUM HİÇ 17 DEN AŞAGIYA DÜŞMÜYOR BELOC KULLANIYORUM FAKAT YEMEKLERDEN SONRA KARARIYOR YÜZÜM ENSEMİ KALDIRICAK HALİM KALMIYOR NE YAPABİLİRİM?ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.
CEVAP
Sayın Özlü, artık büyük tansiyonun  küçük tansiyondan daha önemli ve tehlikeli olduğunuj biliyoruz.O nedenle doktorunuza başvurarak tansiyon ilaç tedavi programınızı yeniden düzenletmeniz ve  büyük tansiyonunuzu 14 ve altına çekmeniz önemlidir.

SORU
Evimdeki tansiyon aleti ile ölçüm yapıyorum en iyi ölçüm nasıl yapılır her gün ölçmek gerekir mi tarif edebilirmisiniz teşekkür ederim
CEVAP
Sayın Nemli, Evinizde ölçüm yaptığınız cihazı bir civalı cihazla kontrol ederek doğru ölçtüğünü anlayın.Şüphesiz kan basıncı ölçümü pekçok potansiyel hataya açıktır.O nedenle doğru ölçüm teknikleri ile ilgili türkçe kaynaklara web ortamından ulaşabilirsiniz.

SORU
Merhaba, annem 42 yaşında ve hipertansiyon hastası. Genelde ileri yaşlarda olan bu hastalık annemde yıllardır var. İlaç kullanıyor. Yemek yedikten sonra başı dönüyor ve ağrıyor. Bazen de dudakları şişiyor. Dudaklarının şişmesi sıkıntılı ve üzüntülü olduğu zaman oluyor çoğunlukla. Tansiyonla alakası var mıdır? Varsa bunlar için ne yapması gerekir? Cevaplarsanız memnun olurum...
CEVAP
Sayın Mert, Annenizin yakınmaları hipertansiyon ile ilgili olmayabilir.Bir iç  hastalıkları uzman değerlendirmesi uygun olabilir.

SORU
Menopoz dönemine girdim aynı zamanda migrenim var ancak menepoza girdiğimden beri tansiyonum zaman zaman yükseliyor 16/9 veya 16/10 gibi acaba menepozdan kaynaklanabilirmi gittiğim kadın doğum uzmanı ilgisi olabilir dedi. Teşekkürler
CEVAP
Sayın Mor, Kan basıncı yüksekliğinizin  menapoz  sonrası dönemde çıkmış olması tedavi edilmesi gerektiği gerçeğini değiştirmiyor.Size doktorunuz hem migreniniz hem de hipertansiyonunuz için etkili bir ilacı önerecektir.

SORU
Sayın Doktor Bey ben 5 yıldır yüksek tansiyon hastasıyım yük. tansiyonum iş hayatında yaşadığım stresli günlerin sonunda çıktı o dönemde yaklaşık 15 kilo fazlam vardı ve ilaca başladım her sabah 1 tane Hyzaar Film Tablet 50/12.5 kullanıyorum.yaklaşık 3 senedir her gün 1 saat yürüyüş ve haftada iki kere platese gidiyorum ve beslenme alışkanlığımı değiştirerek 15 kilo verdim ancak doktoruma danışmadan ilacımı yarıma indirdim tansiyonla ilgili bir sorunum yok acaba doğrumu yaptım?????teşekkürler
CEVAP
Sayın Alpan, İlaç dışı tedavi yöntemlerini de etkili biçimde uygulamışsınız,tebrikler.Kan basıncı kontrolü ile kullanmakta olduğunuz ilacın dozunun azaltılması ve hatta kesilmesi mümkün olabilir.Ancak bunu bir hekimle danışarak yapmanız sizin için daha güvenli olabilir.

SORU
Beloc ve hyzer ilaçları kullanıyorum.böbek-karaciğer-safra da hasar oluşurmu ? ölünceye kadar mı almak zorundayım? tansiyon dengeleyen gıdalar var mı ?ilginize ve emeğinize teşekkür ederim.
CEVAP
Sayın Atlı, Şüphesiz tüm tansiyon ilaçları,diğer ilaçlar gibi belli yan etkileri taşırlar.Bunu hekiminiz düzenli kontrollerinizde saptar ve gerekirse program değişikliği yapar,Hastaların bazılarında ilaç dışı tedavi yöntemleri etkili uygulanmış ise ilaç gerekliliği ortadan kalkabilir.Ancak hastaların çoğunda hekimin uygun göreceği tedavi programının ömür boyu kullanılması zorunlulupğu vardır.

SORU
İyi günler diliyorum. Ben 4 yıldır hipertansiyon hastası olarak kabul edilip, atakand plas isimli ilacı kullanmam doktorum tarafından tavsiye edildi. Fakat tansiyonumu hemen hemen hergün ölçerim. 11-6 , 10-5 falan oluyor. Bazen daha da düştüğü oluyor. İlacı çok düzenli kullandığım söylenemez. İçmeyi unuttuğum anlarda tansiyonum 12-8 civarında ölçüyorum.Uzun zamandır da kontrole gitmedim. Ben acaba bu tansiyon ilacını ömür boyu kullanacakmıyım.İlacı düzenli kullanmassam vücuduma ne gibi zarar sa
CEVAP
Sayın Doğan, Sizin tansiyon ilacı kullanma gerekliliğiniz ortadan kalkmış olabilir.Düzensiz almakta olduğunuz ilacı bırakın,kan basıncınızı düzenli olarak ölçtürün ve eğer yüksek değerler saptarsanız  yeni bir tansiyon ilaç programı için hekiminize başvurun

SORU
Elektronik tansiyon aleti ile tansiyonumu ölçtürdüm biraz yüksek çıktı yalınma payı olabilirmi eğer yüksekse ne gibi gıdalar alabilirim teşekürler.çiddi bir sağlık sorunum yok murat bilik
CEVAP
Sayın Bilik, Cihazınızı bir sağlık kuruluşunda civalı bir cihazla karşılaştırın.Eğer benzer ölçümler çıkıyor ise değerlendirme için hekiminize başvurun.

SORU
İYİ GÜNLER BENİM BUNDAN 10 YIL ÖNCE TANSİYONUM YÜKSELMİŞTİ.DÜZENLİ ÖLÇÜMLERDE YÜKSEK ÇIKTI.FAKAT DAHA SONRA DÜZELDİ.İLAÇ KULLANMADIM.SON 2 YILDIR HOLTER TAKTIRIYORUM.ONDADA NET BİR ŞEY ÇIKMIYOR.MESELA SON HOLTERDE 1 DEFA KÜÇÜK TANSİYONUM 9 OLMUŞ GÜN İÇNDE DİĞER ÖLÇÜMLER NORMAL.HER ÖLÇMEDE BİRAZ DAHA YÜKSEK ÇIKIYOR.KENDİM ÇOK HEYECANLANIYORUM KAÇ ÇOKACAK DİYE.VÜCUDUMDA BAŞKA BELİRTİ YOK.STRES TEST YAPILDI ODA NORMAL.TANSİYON HASTALIĞININ BAŞKA TESPİT YÖNTEMİ VARMI?BAŞKA NE YAPABİLİRİM?
CEVAP
Sayın Ayvazoğlu, Bazı hastaların standart yöntemler ile kan basıncının ölçülmesi sırasında heyeceanlanıp yüksek kan basıncı değerleri geliştirebildiğini biliyoruz.Eğer HOLTER ölçümleriniz normal ise  kaygılanmayı bırakın ve keyfinize bakın.

SORU
Hocam ben geçtiğimiz sene hipertansiyon hastası olduğumu tesadüfen öğrendim. O günden bu yana vasoxen, concor 5mg, fludex 15mg gibi ilaçları denedim. Vasoxen çok düşürdü, concor iyi geldi ama erektil bozukluk yaptı. Fludex de yetersiz geliyor. En son delix 2,5mg plus ilacı yazıldı. bu ilaç ACE İnhibitörü+diüretik kombinesi olduğu için tereddüt ediyorum. Şimdiden kombine ilaç kullanmak iyi olur mu? ayrıca tansiyon ilaçlarına vücut ne kadar bağışıklık kazanır? (çok merak ediyorum)
CEVAP
Sayın Çoşkun,Ne yazikki hastalarımızın en az 2/3'ünde birden fazla ilaç kullanmak zorunda kalıyoruz.Ancak burada önemli olan kan basıncınızın tam kontrolüdür.Bunun için birden fazla ilaç kullanmanız gerekir ise bundan kaçınmayınız.Kan basıncı kontrolünün sağlayacağı  uzun dönem yarar , alacağınız ek tansiyon ilaçlarının yaratabileceği riskden katbekat fazla olacaktır.

SORU
Ben raziye annem adına bu soruyu soruyorum annemde bir hiper tansiyon hastası aldığı hapların yanında alternatif olarak tansiyonu normal olması için ne gibi şeyler yiyip içmesi gerekiyor. genetik bir hastalık mıdır bende 29 yaşındayım dikkat etmem gereken şeyler var mı? neden bu hastalık kaynaklanıyor? üzüntü vb şeylerden mi? yazın ekstra dikkat etmesi gereken şeyler var mı? çok teşekkür ediyorum
CEVAP
Sayın Kaya, Annenizin tansiyonu kontrol altında ise ek olarak  sebzelerden, meyvelerden ve düşük yağlı süt ürünlerinden zengin, doymuş ve toplam yağlardan fakirdir. Ayrıca, düşük kolesterol, yüksek oranda diyetsel lif, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve orta derecede yüksek protein içeren diyet uygulaması yardımcı olabilir. Hipertansiyona bazı ailelerde daha yoğun rastlanabilir.Sizde yakınmanız olmasa bile yılda 1-2 kez tansiyonunuzu ölçtürün.Genel sağlıklı yaşam prensipleri dışında özel bir önlem almanız gerekmiyor.

 

 

 ADnet
Reklam için