Cuma

İhsan Yılmaz: Mürekkebi Kurumadan

01.02.2008



Suat Derviş

Efsane Bir Kadın ve Dönemi

Liz Behmoras

Remzi Kitabevi

Yazıları, ilk aşkı Názım Hikmet sayesinde gazetelerde yeni yeni görünmeye başlamış genç bir kız. Elinde ilk romanı, dönemin en büyük matbaalarından Karabet’in kapısından içeri girer. Şen şakrak gülüşü daha adımını içeri atar atmaz odanın içinde yankılanır.

"Güzel başını biraz isyankar, biraz da cilveli bir edayla kaldırır, kırmızı boyalı dudaklarında hafif bir tebessüm vardır. Yüksek topuklu iskarpinleri üzerinde oradakilere doğru ilerler.

Bu ani gelişle mürekkep, sigara ve demli çay kokusu sarmış, sigara dumanından insanların bile zor seçilebildiği Karabet Matbaası’nın daracık ve loş ofisinde sesler bir anda kesilir."

Genç kız gergindir ama kendine güvenli kahkahalı ve yüksek sesli konuşmasıyla ortamı bir anda etkisine alır.

O zamana kadar sadece erkeklere ait bu mekandaki davranışları ve estirdiği yenilik, aslında basın tarihimiz açısından da atılmış çok büyük bir adımdı.

O genç kızın adı Suat Derviş’ti ve koltuğunun altındaki kitabının adı da Kara Kitap adlı ilk romanıydı. Orhan Pamuk’tan yetmiş yıl önce vermişti romanına bu ismi ve ölüm korkusunu anlatıyordu kitabında.

Yazdığı fıkraları, haberleri, röportajları ve tefrika romanlarıyla Cumhuriyet’in ilk yıllarına damgasını vurmuş bir gazeteci ve yazar. En bilineni Fosforlu Cevriye olmak üzere onlarca roman ve hikaye kitabının yazarı.

Babıáli’deki erkek egemen dünyanın kalelerinde ilk gediği açan kadınlardan biriydi Suat Derviş. Arkasından Cahit Uçuk’ların, Peride Celal’lerin, Adalet Cimcoz’ların girip genişlettiği bir gedik bu.

Aynı zamanda kendi yaşamında da büyük değişimler yaşamış biri. Aşk acıları temelli melodramlar yazdığı bir dönemden sonra Sovyet Rusya’yı gazeteci olarak ziyaret edince, toplumcu bir çizgiye geçiyor.

Daha sonra son eşi, Türkiye Komünist Partisi Teşkilat Sekreteri Reşat Fuat Baraner ile evlenince parti içinde faal bir görev alıyor.

Liz Behmoras, "Başı eğilmez kadın" Suat Derviş’in hayatını anlatıyor kitabında, ama bu aynı zamanda basın tarihimizin de önemli bir bölümü demek.

Kitabın kapağında kullanılan fotoğraf da zaten hemen hemen onun hayatını özetliyor gibi. Politikacı ve gazetecilerden oluşan erkek topluluğunun içinde kendine güveni her halinden belli, tam ortada dimdik duran bir kadın.

Cin ile Cincik

Fazıl Hüsnü Dağlarca

YKY

İnsan kaç yaşına gelirse gelsin içindeki çocuğun asla ölmeyeceğinin kanıtı bu şiirler. Türk şiirinin büyük ustası Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın son dönem çocuklar için yazdığı şiirlerden söz ediyorum. 94 yaşında ama tam anlamıyla yarattığı fırlama iki çocuk kahramanın yaşadıklarını anlatıyor. İlkinin adı Cincik’ti ve onun kitabı daha önce yine Yapı Kredi’nin Doğan Kardeş serisinden çıkmıştı. Bu kez arkadaşı Cin ile birlikte yaptıkları afacanlıkları anlatıyor şiirlerinde. Çocuklara şiiri sevdirmek için bundan daha iyi bir fırsat olamaz.

 ADnet
Reklam için