Gündem

Hatice 'sır oyunu' kurbanı

Ali LEYLAK- Mehmet HARBURCU/ŞANLIURFA, (DHA) 04.03.2007

ŞANLIURFA'da, düğüne giden ailesi tarafından bir yakınının yanına bırakılan ilköğretim okulu 4'üncü sınıf öğrencisi 12 yaşındaki Hatice Demir, oyun sırasında kendini eşarpla pencereye asınca yaşamını yitirdi. Olaya tanık olan kardeşi 11 yaşındaki Gülbahar Demir, Hatice'nin televizyonda izledikleri sırlarla ilgili programdaki gibi “Ben de yeniden canlanacağım” diyerek kendini astığını söyledi.

Olay, kentin Eyyübiye Mahallesi Reha Sokak'ta meydana geldi. Pazarcılık yapan 38 yaşındaki İbrahim Halil Demir, eşi Zahide Demir'le birlikte akrabalarının düğünü için 4 gün önce Osmaniye'ye gitti. Demir çifti, yaşları 3 ile 16 arasında değişen 9 çocuğunu aynı mahallede oturan akrabaları Şemse ve Ali Demir çiftine bıraktı.

Misafir kaldıkları evde oyun oynayan çocuklardan Mimar Sinan İlköğretim Okulu 4'üncü sınıf öğrencisi Hatice, kardeşi Gülbahar ve evin çocuklarından 11 yaşındaki Feride, saat 16.30 sıralarında bir odaya geçti. Birbirlerine bir televizyon kanalında yayınlanan hayattan kesitler ve sırlarla ilgili programı anlatmaya başlayan 3 kızdan Hatice Demir, intihar eden bir kişinin dirilmesi sahnesinden çok etkilendiğini söyledi.

Zihnine kazınan bu sahneyi unutamadığını söyleyen Hatice Demir, kardeşi ve kuzenine, “Ben de yeniden canlanacağım” diyerek, üst üste koyduğu minderlerin üzerine çıkıp boynuna doladığı eşarpla kendini pencereye astı. Ayağının altındaki minderler kayınca pencerede asılı kalan Hatice'nin bir süre ses çıkarmaması üzerine korkan Gülbahar ve Feride, mutfakta kek yapan Şemse Demir'i çağırdı.

Odaya giren Şemse Demir, gördüğü manzara karşısında şoke olurken bu sırada eve gelen ve eşinin çığlığına koşan Ali Demir, küçük kızı asılı bulunduğu yerden indirdi. Olay yerine çağırılan 112 Acil Servis ekipleri, Hatice Demir'in yaşamını yitirdiğini belirledi.

Minik Hatice'nin cesedi, Şanlıurfa Devlet Hastanesi morguna götürülürken, olayın şokunu üzerinden atamayan Şemse Demir, “Ben mutfakta çocuklara kek yapıyordum. Çocuklar çağırınca içeri girdiğimde Hatice pencereye asılıydı. Yüzü morarmıştı ama bedeni sıcaktı. Hemen ambulans çağırdık. Nasıl böyle bir şey yaptı hala inanamıyorum. Televizyonda izlediği intihar eden bir kişinin yeniden canlanması sahnesinden etkilenmiş, aynısını yapmak istemiş” dedi.

‘NUMARA YAPIYOR SANDIK’

Ablasının ölümüne tanık olan Gülbahar Demir ise oyun oynarken televizyonda izledikleri dizideki sahneleri canlandırdıklarını söyledi. Ablası Hatice'nin tıpkı televizyondakiler gibi eşarpla kendisini pencereye astığını anlatan Gülbahar Demir, “ Ablam ‘Ben de yeniden canlanacağım dedi, eşarpla kendini pencereye astı. Biz onun ölü numarası yaptığını sanıyorduk. Ses çıkarmayıp hareketsiz kalınca Şemse yengemi çağırdık. Doktorlar gelince bize öldüğünü söyledi” dedikten sonra ağlamaya başladı.

Kızları Hatice'nin ölüm haberini düğüne gittikleri Osmaniye'de alan Zahide ve İbrahim Halil Demir çifti bu sabah Şanlıurfa'ya döndü.

Kızlarının ölümüyle yıkılan Demir çiftinin ağzını bıçak açmazken, evleri ziyaretçi akınına uğradı. Talihsiz Hatice'nin cenazesi ikindi namazından sonra Harrankapı Mezarlığı'nda toprağa verildi.

 

 

 ADnet
Reklam için