Gündem

Fethiye gecelerinde ’gulyabani’ nöbeti

Erdoğan CANKUŞ/FETHİYE (Muğla), (DHA) 11.02.2007

Muğla’nın Fethiye İlçesi’ne bağlı Esenköy’de 1 metre boylarında maymuna benzer bir canlı gördüklerini iddia eden köylüler, 15 gündür korku ve merakla geceleri nöbet tutuyor.

Esenköy Bademlik Mahallesi’nde görüldüğü öne sürülen maymun benzeri canlı yüzünden köylülerin uykusu kaçtı. Köy meydanında geceleri nöbet tutan köylüler, ’gulyabani’ adını verdikleri canlıyı anlata anlata bitiremiyor. Başrollerini Kemal Sunal, Şener Şen ve Adile Naşit’in paylaştığı ’Süt Kardeşler’ filmini andıran görüntüler yüzünden, jandarma da sık sık köye gelip durumu kontrol ediyor.

Jandarma ekipleri, gece geç saatlere kadar otomobillerinde ve köy meydanında nöbet tutan köylüleri ikna edip evlerine gönderiyor. Köylüler ise gulyabaninin en son su kanalı ve taş ocağı yakınlarında görüldüğünü iddia etti.

Köyde yayılan dedikoduların ardından geçen pazar günü garip canlıyı gördüğünü söyleyen Murat Aydın Karagöz, şunları söyledi:

"Pazar gecesi saat 22.00 sıralarında merak edip arkadaşlarla su kanalının yakınlarına gittik. Tepeden taşlar geliyordu, çığlıklar vardı. Arkadaşlar korkup kaçmaya başladı. Ben kaldım. Daha sonra beyaz ışıklar arasında kıllı ve maymuna benzeyen bir şeyin üzerime doğru geldiğini gördüm. O sıra can havliyle kendimi arabanın içine attım. Daha sonra köylüler yanıma geldi. Ama ortalıkta hiçbirşey yoktu. Ancak arkadaşlar da atılan taşları ve sesleri duydular."

O günden bu yana gözüne uyku girmediğini söyleyen Karagöz, "Uyuyamıyorum olay her gün rüyama giriyor. Jandarma her gün köyümüzde. Burada büyüklerimizin dediğine göre eskiden yatır varmış. Eski Likya- Roma zamanından kalma mezarların olduğu da söyleniyor. Büyüklerimiz ’bu mezar bekçisi bir ruh olabilir’ dediler. Oraya gitmeyin diyorlar ama köylü topyekün merak ediyor" diye konuştu.

Hüseyin Rahmi’nin romanı Yeşilçam’a konu olmuştu

GULYABANİ Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın ünlü romanına da adını da verdiği garip yaratığın ismidir. Romanın kahramanlarından Muhsine Hanım’ın çalıştığı konağa musallat olan cinlerin efendisi Ahu Baba’sıdır. Muhsine Hanım ile konaktakileri korkutan cinler ve efendileri Gulyabani’nin maskesi roman sonunda düşürülür. Postlara bürünüp maskeler takarak gulyabani kılığına girenin konağın hanımefendisinin yeğeni Şevki Bey ve cinlerin de konak çalışanları olduğu anlaşılır. Roman Kemal Sunal, Şener Şen, Adile Naşit, Ayşen Gruda ve Halit Akçatepe’nin başrolünü oynadığı Süt Kardeşler-Gulyabani filmiyle beyaz perdeye de uyarlandı. 1976 yılında çekilen filmin yönetmenliğini Ertem Eğilmez yapmıştı.
 ADnet
Reklam için