Son Dakika

Hakim ve savcı adaylarının kurasında hata skandalı

A.A 27.12.2006

Adli yargı hakim ve savcı adayları ile idari yargı hakim adaylarının bilgisayarla ad çekme suretiyle dün yapılan atamalarının bazılarında “yazılımdan kaynaklanan bir kısım hatalar” tespit edildiği, hatanın lokal olması ve kuranın tümünü kapsamaması nedeniyle, kurası hatalı adaylar ve atamalar yönünden bilgisayarla ad çekme suretiyle yapılan kuranın iptaline, diğer adaylar yönünden ise kuranın geçerli sayılmasına karar verildiği duyuruldu.

Adalet Bakanlığından yapılan duyuruda, adli yargı hakim ve savcı adayları ile idari yargı hakim adaylarının bilgisayarla ad çekme suretiyle dün yapılan atamalarında, yerleştirmelerin il bazında planlamaya sayısal olarak uygun olmasına karşın, idari yargıda mahkeme seçiminde, adli yargıda ise bazı illerin merkez ve ilçelerine yerleştirmelerinde yazılımdan kaynaklanan bir kısım hatalar olduğunun Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca (HSYK) tespit edildiği bildirildi.
Buna göre; idari yargı kurasında, toplam 7 ilde bulunan idare mahkemesi üyeliklerine planlanandan 18 eksik, aynı yerdeki vergi mahkemesi üyeliklerine ise 18 fazla atamanın yapıldığı belirlendi.

Adli yargı hakim kurasında, toplam 26 ilde bulunan 64 mahalle atama yapılmasının planlandığı, 28 ilçeye fazladan 36 atama yapıldığı, 36 yere ise birer hakim ataması planlandığı halde, aynı ilin bir başka ilçesine fazladan atama yapılmış olması nedeniyle hiç atama olmadığı tespit edildi.

Adli yargı Cumhuriyet savcısı kurasında, toplam 34 ilde bulunan 76 mahalle atama yapılmasının planlandığı, ancak 35 ilçeye fazladan 41 atama yapıldığı, 41 yere ise birer cumhuriyet savcısı ataması planlandığı halde, aynı ilin bir başka ilçesine fazladan atama yapılmış olması nedeniyle hiç atama yapılamadığı ortaya çıktı.
Bunun dışında çekilen kuralarda ise herhangi bir hata olmadığı belirlendi.

HATALI YERLER İÇİN KURA YARIN TEKRAR EDİLECEK

HSYK, “hatanın lokal olması ve kuranın tümünü kapsamaması nedeniyle, söz konusu adaylar ve atamalar yönünden bilgisayarla ad çekme suretiyle yapılan kuranın iptaline, diğer adaylar yönünden ise kuranın geçerli sayılmasına” karar verdi.

Hatalı atama yapılan bu adaylar yönünden, idari yargı hakim adaylarından 37'sinin aynı il içinde mahkemesini, adli yargı hakim adaylarından 64, savcı adaylarından 76'sının aynı il içerisinde boş kalan yerler dikkate alınarak görev yerlerini belirlemek üzere yarın saat 15.00'de kuranın yenilenmesi kararlaştırıldı.

Kura çekimi; idari yargı hakim adaylarının bilgisayarla ad çekme usulüyle atandığı mahkemenin bulunduğu yer isminin saklı tutulması suretiyle sadece idare veya vergi mahkemesi üyeliğine atanacak şekilde yapılacak.

Adli yargı hakim adaylarının bilgisayarla ad çekme usulüyle atandığı yer ile birlikte o il sınırlarında olup, planlamaya göre atama yapılamayan yerlerin kuraya tabi tutulması suretiyle kura işlemi gerçekleştirilecek.

Adli yargı savcı adaylarının bilgisayarla ad çekme usulüyle atandığı yerle birlikte o il sınırlarında olup, planlamaya göre atama yapılamayan yerlerin kuraya tabi tutulması suretiyle kura çekimi yapılacak.
Adalet Bakanlığı internet sitesinde ilan edilen listelerde sicil numarası, adı-soyadı ve hatalı kura yeri yazılı olan adayların, Adalet Bakanlığı Ek Bina Konferans Salonunda yarın saat 14.30'da hazır bulunmaları gerekiyor.
Kurada hazır olmayanların kuraları, HSYK huzurunda çekilecek.

 ADnet
Reklam için