Kültür Sanat

Oscar yarışında zenci oyuncular

14.02.2002

Oscar yarışı için geri sayım iyice hızlandı. Adaylar açıklandı, şimdi herkes soluğunu tutup 24 Mart gecesini, yani 'kazananların' açıklanacağı geceyi bekliyor. Tam 30 yıl aradan sonra Oscar tarihinde bir ilk yaşandı bu yıl. Üç zenci oyuncu aynı anda Oscar'a aday gösterildi.

Bu yılın Oscar aday listesinde üç zenci oyuncu var. "Training Day" (İlk Gün) ile Denzel Washington, "Ali" ile Will Smith en iyi aktör, "Monster's Ball" ile Halle Barry en iyi kadın oyuncu dalında Oscar'a aday. Üstelik bir başka zenci oyuncu, Sidney Poitier'de Onur Oscar'ına değer görüldü.

Aday listesinde bu kadar fazla sayıda zenci oyuncunun  ismine 30 yıldan bu yana ilk kez rastlanıyor. 1972'de "Lady Sings the Blues"da efsane caz vokalisti Billie Holiday'i canlandıran Diana Ross ve "Sounder"daki rolüyle Cicely Tyson kadın oyuncu Oscar'ına aday olmuştu. Ama aynı yıl Liza Minelli "Cabaret"deki yorumuyla bütün rakiplerini geride bırakıp bu ödülü kucakladı.

Şu ana kadar tek bir zenci aktör en iyi aktör dalında Oscar ödülünü kucakladı. O da bu yıl Onur Oscar'ı alacak olan Sidney Poitier. Usta aktör 1963 tarihli Lilies of The Field'daki rolüyle bu ödülü kazandı.

Bu yılın en iyi aktör adaylarından Denzel Washington'da 1989'da "Glory" ile yardımcı erkek oyuncu ödülünü kazandı.

Oscar törenini sunuculuğunu bu yıl da üstlenen Whoopi Goldberg'de Oscar'a aday olan siyah oyunculardan. Bu arada Hattie McDaniels'ın "Rüzgar Gibi Geçti"deki rolüyle Oscar heykelciğini kucaklayan ilk zenci oyuncu olduğunu hatırlatalım. McDaniels, yardımcı kadın oyuncu Oscar'ı kazanan ilk zenci oyuncu olarak sinema tarihindeki yerini çoktan aldı. 

 ADnet
Reklam için