Gündem

Töre cinayetinde azmettirici babaya tahliye

A.A 14.09.2006

Gaziantep'te, evden kaçtığı gerekçesiyle Meryem Sezgen'i öldürdükleri iddiasıyla gözaltına alınan baba ve oğlunun yargılanmasına başlandı.

Gaziantep 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşmasına, tutuklu olarak yargılanan baba Aziz Sezgen ile oğlu Selahattin Sezgen ve avukatları Aziz Fırat katıldı.

Selahattin Sezgen, ifadesinde, kardeşi Meryem Sezgen'i töresel nedenlerden dolayı öldürmediğini belirterek, “Ben kardeşimi, beni tahrik etmesi nedeniyle vurdum. Kardeşimin karıma iftira atması ve beni ağır derecede tahrik etmesi nedeniyle öldürdüm” dedi.

Baba Aziz Sezgen ise suçsuz olduğunu ifade ederek beraatını istedi.

Cumhuriyet Savcısı Beşir Ağcalı, mütalaasında, Selahattin Sezgen'in kardeşi Meryem Sezgen'in evlenmeden hamile olduğunu öğrenmesi üzerine onu öldürmeyi tasarladığını, bu nedenle askerden firar ederek töre saiki ile tasarlayarak öldürdüğünün anlaşıldığını söyledi. Ağcalı, sanığın eylemine uyan 5237 sayılı yasanın ilgili maddeleri uyarınca cezalandırılmasına ve verilecek cezanın süresine göre tutukluluk halinin devam etmesine karar verilmesini talep etti.

Ağcalı, Aziz Sezgen hakkında adam öldürmeye azmettirmek suçundan kamu davası açıldığını belirterek, ancak sanığın mesnet suçu işlediği yönünde mahkumiyetine yeterli, kesin, somut ve inandırıcı şüpheden uzak delil bulunmadığından beraatını talep etti.

Sanık avukatı Aziz Fırat ise iddia makamının iddialarına kısmen katıldıklarını, Selahattin Sezgen'in olayı töre nedeniyle işlediğine dair herhangi bir kanıt bulunmadığını, bu nedenle ağır tahrik altında adam öldürme suçundan cezalandırılmasını talep ettiklerini belirtti.

Mahkeme heyeti, Selahattin Sezgen'in tutukluluk halinin devamına, baba Aziz Sezgen'in ise savunmasının içeriği dikkate alınarak tahliyesine karar verdi.

Duruşma, eksikliklerin giderilmesi amacıyla ertelendi.

İDDİANAME

Cumhuriyet Savcısı Samet Söylemez tarafından hazırlanan iddianamede, olay tarihinden 3 ay önce Aziz Sezgen'in eşi Havva, oğlu İzzettin ve kızı Meryem Sezgen ile Bursa'ya çalışmaya gittiğini, bu sırada askerde olan oğlu Selahattin Sezgen'in, Meryem Sezgen'in bir erkekle ilişkisi olduğunu öğrenerek babasına durumu bildirdiğini, baba Aziz Sezgen'in de Meryem Sezgen'i doktora muayene ettirdiğini ve hamile olduğunun anlaşıldığını belirtildi.
Bunun üzerine ailenin, Meryem Sezgen'i öldürmeye karar verdiği ve Bursa'dan Gaziantep'e olay günü döndüklerinin kaydedildiği iddianamede, ailenin eve geldiğinde Selahattin Sezgen'in kız kardeşi Meryem Sezgen'i başka bir odaya götürdüğü ve burada av tüfeği ile öldürdüğün ifade edildi.

İddianamede, töre saiki ile Meryem Sezgen'in öldürülmesinin aile arasında karar verilerek uygulandığı, Aziz Sezgen'in azmettirmesi üzerine Selahattin Sezgen'in cinayeti işlediği, ayrıca kararlarında ısrar ederek ve soğukkanlı hareket ederek suçun taammüden işlendiği belirtildi.

Sanıkların, emniyette ve Cumhuriyet Başsavcılığında vermiş oldukları ifadelerde çelişkiler bulunduğu, ancak toparlanan kanıtlar göz önüne alındığında suçun işlendiği konusunda yeterli şüphenin oluştuğu belirtilerek, bu nedenle Türk Ceza Kanununun ilgili maddeleri gereğince cezalandırılmaları talep edildi.

OLAY

Gaziantep'te, 5 Temmuz 2006 tarihinde Meryem Sezgen'in (16), asker firarisi olduğu bildirilen ağabeyi Selahattin Sezgen tarafından evden kaçtığı gerekçesiyle pompalı av tüfeğiyle vurularak öldürüldüğü iddia edilmiş, Meryem Sezgen'in yapılan otopsisinde 6 aylık hamile olduğu belirlenmişti.
 ADnet
Reklam için