Cuma

Kutu oyun olmadan ev partisi olmaz

Hakan GENCE 30.12.2005

Yılbaşında evde kalmayı tercih edenlerin, ev partisi vereceklerin, yemek ve içki servisi kadar kutu oyunları da dikkate alması gerekiyor. Ne kadar kalabalık oynanırsa o kadar eğlenceli hale gelen kutu oyunlar sadece yılbaşı gecesinin değil, soğuyan havaların insanları eve hapsettiği kış aylarının eğlencesi.

Macera ve tarih meraklılarından kelimelerle oynamayı sevenlere, herkesin dikkatini çekebilecek oyunlar var. Monopoly, Tabu ve Scrabble gibi klasikleşmişlerin yanında yeni çıkanları da bulunuyor. Eğer kutu oyunları hiç denemediyseniz, bundan daha iyi bir zamanlama olamaz.

YENİLER

SADECE ÇOCUKLAR İÇİN

Tüm dünyanın en sevilen lisanslı çizgi film ve masal karakterleri, çocuklar için dünyanın en çok oynanan oyunu Monopoly’de bir araya geldi. Yenilenen Disney Monopoly, üç boyutlu şatosuyla çocukları yılbaşı gecesi eğlenceye davet ediyor. Oyunun içinde Pamuk Prenses, Aslan Kral, Pinokyo ve Dumbo dahil olmak üzere sekiz Disney temalı piyon var. Monopoly yapmak için beyaz tavşan kulübeleri ve Uyuyan Güzel şatoları kullanılıyor. Zarlar da rengarenk ve parlıyor. En az iki, en fazla sekiz kişi ile oynanıyor. Fiyatı 45 YTL .

POLİSİYE MERAKLILARINA

Birçok insan heyecan dolu polisiye hikayelere bayılır. Siz de bu türün meraklılarındansanız, tüm dünyada kırk yıldır oynanan Cluedo İpucu Peşinde artık Türkiye’de. Bu oyun herkesi gizemli cinayeti çözmeye davet ediyor. Oyuncular üç soruya cevap arıyor: Katil kim? Cinayet hangi odada işlendi? Cinayet aleti neydi? Oyunda zar atıp malikane odalarını araştırıyor, soruşturmaları yapıp ipuçlarını topluyoruz. Davayı ilk çözen oyunu da kazanıyor. Her oyunda aranan cevaplar değişiyor, böylece hiç sıkılmadan defalarca oynanabiliyor. Başarılı olmak için doğru soruları sormak şart. Oyun en az üç, en fazla altı oyuncuyla oynanıyor. Hem çocuklar hem de yetişkinler için tasarlanmış.

Fiyatı 45 YTL .

MİTOLOJİ DÜŞKÜNLERİNE

Tarih ve mitoloji meraklılarının gayet iyi vakit geçirebileceği, heyecan dolu bir oyun. Amacı dünyayı ve dünyaya kaynak yaratan bölgeleri keşfetmek, buralardan kaynak toplamak. Ardından savaşçılar, güçlü kahramanlar ve mitolojik yaratıklardan güçlü bir ordu kuruyorsunuz. Daha çok avantaj ve kahraman sahibi olmak size çağ atlatıyor. Tüm bu hareketleri de hamle kartlarını kullanarak yapıyorsunuz. Oyun eski çağdan başlıyor ve mitolojik çağda son buluyor. Fantastik bir öykü sürükleyiciliğindeki oyun, macera sevenlerin çok hoşuna gidecek. Kutuda oyun tahtaları ve kart destelerinin dışında, 216 adet minyatür asker bulunuyor. Daha çok yetişkinlere hitap eden oyun en az üç oyuncuyla oynanıyor.

Fiyatı 85 YTL

TABU’DA 100 YENİ KELİME

Tabu, bu oyuna meraklı olanların sabırsızlıkla beklediği 100 yeni kelimeyle karşımızda. İki takıma ayrılarak oyuna başlıyorsunuz. Amaç; desteden çekilen kartın üzerindeki kelimeyi kum saati dolmadan kendi takımınıza anlatmak. Anlatılacak her kelime için beş tane de yasaklı kelime var. O kelimelerden birini kullanırsanız yanarsınız. Tabu, bazen anlatması çok kolay gözüken kelimelerin bile anlatılmasının ne kadar zor olduğunu gösteriyor. En eğlenceli kısmı, kelimeleri anlatırken yaşanan diyaloglar. Yılbaşı gecesi evde kızlı erkekli gruplar oluşturup, oyunu daha da eğlenceli bir yarış haline getirebilirsiniz. En az dört kişiyle oynanıyor. Çocuklar için olan versiyonu da var. Fiyatı 42 YTL.

İLK TÜRK KUTU OYUNU

Pictomania kutu oyun sevenlerin yeni gözdelerinden. İlk Türk oyunu olma özelliğini taşıyor. 10 yaş üzerinde çocuk, genç, yetişkin herkesin rahatlıkla oynayabileceği bir oyun. Başarılı olmak için beş farklı yönünüzü kullanıyorsunuz. Hayal gücü, tanımlama, el becerisi, pratik zeka ve hissedebilme gücü. Oyunda yaklaşık 100 adet kart üzerindeki resimleri farklı yöntemlerle çizmeye çalışıyorsunuz. Oyunun amacı kartlardaki resimleri bu yöntemlerle grup arkadaşlarınıza anlatabilmek. En hızlı ve doğru anlatan grup, oyunu kazanıyor.

Fiyatı 32 YTL.

KASİKLEŞMİŞLER

BÜYÜK BUHRAN SIRASINDA ORTAYA ÇIKTI

En eski ve dünyanın en çok oynanan aile oyunu. Amerika’da ekonomik bunalım sırasında bulunan oyunda, para kazanıp zengin olmaya çalışıyorsunuz. Zar atarak piyonunuzun geldiği hanedeki semti satın alıyor, evler, oteller kuruyorsunuz. Ama yaptığınız hesaplar şans kartları yüzünden altüst olursa iflas edebilir ve demir parmaklıklar arkasına gidebilirsiniz. Sekiz yaş ve üzeri, en az iki en fazla sekiz oyuncu ile oynanıyor. Fiyatı 45 YTL .

KELİMELERLE OYNAMAYI SEVENLERE

Ev partilerinin vazgeçilmez eğlencesi Scrabble; zeka, strateji ve geniş bir kelime haznesi ile oynanan, heyecan dolu bir kelime oyunu. Şimdiye kadar üretilen Scrabble taşları yan yana konduğunda taşlar iki kez dünyayı turlayabiliyor. Oyunun torbadan çektiğiniz bütün harflerle uzun, anlamlı kelimeler oluşturmak. 10 yaş ve üzeri, en az iki en fazla dört oyuncu ile oynanıyor. Fiyatı 45 YTL.

ÜÇ BOYUTLU KELİME OYUNU

Üç boyutlu kelime oyunu Upwords, artık yeni kutusuyla daha da çekici. Oyunda yazmak istediğiniz kelimeleri, oyun tahtasına taşları yerleştirerek oluşturuyorsunuz. Harfleri yan yana dizerek kelimeler oluşturmanın yanı sıra, taş üstüne taş koyarak da yeni kelimeler yaratabilirsiniz. Taşlarınız yükseldikçe kazandığınız puan da artıyor. 10 yaş ve üzeri, en az iki en fazla dört oyuncu ile oynanıyor. Fiyatı 42 YTL.

CESARETİ OLANLARA

Yılbaşı gecesi birbirinizin sırlarını öğrenebileceğiniz, muzır bir oyun. İçinde bir çok esprili soru bekliyor. Size de düşen bütün cesaretinizle doğruları söylemek. Çünkü Yalan Makinesi, tüm yalanlarınızı ortaya çıkarmaya çalışacak. Makine, yalanları doğrulardan ayırmak için derinizdeki nem oranını ölçüyor ve stresinizi tespit ederek çalışıyor. Yeni yıla bütün sırlarınızı dökerek mi gireceksiniz, yoksa küçük yalanlarla makineyi yenebilecek misiniz? Fiyatı 52 YTL .
 ADnet
Reklam için