Yazarlar

Kastamonulular üzgün

Yalçın BAYER 29.07.2005

VAKIF Gureba Hastanesi Başhekimi Doç. Nedim Samancı’nın görevden alındığını yazmıştık. Ancak Samancı 15 Temmuz tarihinde kendisinin istifa ettiğini öne sürüyor.

Sağlık Bakanlığı müfettişlerinin yaptığı soruşturmayı doğrulayan Samancı, muhabirimiz Birsel Sancar’a ‘Benimle ilgili kantin ve otopark ihalelerinde yolsuzluk yaptığım şeklinde iddialar ortaya atıldı. Ben bu iddiaları kabul etmiyorum. Zaten başhekimlerin muayenehalerini kapatmalarına ilişkin yasa nedeniyle görevimden istifa etmeyi düşünüyorum’ dedi.

İstanbul Tıp Fakültesi’ndeki görevine geri dönüp dönmeyeceği şeklindeki soruya ise ‘Şu anda izinliyim. Fakülteye geri dönebilmem için rektörün izni gerekiyor. Göreve geri dönüp dönmeyeceğime henüz karar vermedim’ diyor Samancı...

Hastane koridorlarında konuşulanların aksine Doç. Samancı doğruları söylemiyor mu?

Samancı hakkında hastaneye alım (inşaat ve tıbbi malzeme), otopark ve kantin ihaleleriyle ilgili önsoruşturma hálá sürüyor. Önsoruşturma konuları bundan bir süre önce köşemizde yer almıştı.

Sadece bunlar değil, daha ciddi iddialar da soruşturma kapsamında... Nitekim hastanede müfettiş soruşturması sürdüğünü doğrulayan Samancı, ne yazık ki önce görevden alındığını sonra da soruşturmanın selameti açısından açığa alındığını söyleyemiyor.

Bu bilgiler İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve hastanenin idari kaynaklarından öğrenilebilir.

CİDDİ İDDİALAR

Ancak şu soruları Samancı yanıtlamalı:

Vakıf Gureba Hastanesi’nde görevli yaklaşık 1000 personelin maaşlarını Vakıfbank’tan alıp Akbank’a yatırttınız mı? Hastane koridorlarında konuşulduğu gibi bunun karşılığında yıllık hastane derneğine 365 milyar bağış aldınız mı? Bu parayı kendi banka hesabınıza geçirdiniz mi? Geçirdiyseniz, bu para nerede kullanıldı?

Vakıf Gureba’da daha önce başhekimin sekreteri Sevim Yumurtacı’nın başhekimle ilgili ve İstanbul örgütünden birkaç partilinin adının geçtiği ‘rant kaseti’ AKP İstanbul Kadınlar Kolu Başkanı Ayfer Yaman’a ve Çalışma Bakanlığı Teftiş Kurulu’na intikal ettirilmişti.

Bakan Murat Başesgioğlu, Gureba’daki iddiaları vahim halde görerek, daha ‘derinlemesine’ incelenmesini istemişti.

Kasette Bakan Murat Başesgioğlu, görevden alınan Başhekim Nedim Samancı, AKP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Kemal Akar, AKP Kadın Kolları Başkanı Ayfer Yaman’ın eşi Cevat Yaman, bakan danışmanı İlyas Yıldırım, Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Serdar Güzelaydın ve hastane derneği muhasebeci Yaşar Kabataş’ın adları geçiyor. İlginç olanı bu isimlerin hepsi de Kastamonulu...

Bunları daha önce yazdığımızda Bakan Başesgioğlu ‘Gureba’daki iddiaları gündeme getirmemiz üzerine bizi arayarak ‘Size teşekkür ederim, bunların gereğini yapacağım’ demişti.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Bakar’a sorulacak çok soru var; örneğin Samatya ve Şişli (SSK) hastanelerinin bilgisayarlarının nerede olduğunu?

Saf olmayalım

ABD’nin Türkiye’ye karşı son zamanlarda takındığı gayri dostane davranışları ‘tezkere’nin reddedilmesine bağlayanlar büyük bir yanılgı içerisindedirler. Tezkereyi sebep olarak gösterenlere sesleniyorum. Beyler, ABD, bugün bölgede çok uzun yıllardan beri düşlediği kendi devlet politikasını uyguluyor. Tezkere kabul edilseydi de, Türkiye’yi kullanıp bir bahane ile eninde sonunda dışlayacaktı. Bunu anlamamak için en hafif tabirle saf olmak gerekir. Bütünlüğümüzü korumanın en önde gelen şartı, olayları gerçekçi bir şekilde yorumlayıp, ulusal çıkarlarımızın gerektirdiği politikaları uygulamaktır.

Prof. Dr. Faruk MENDİ

Transit vize doğru ama uygulama yok

DIŞİŞLERİ Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, dünkü ‘Almanya’dan yeni transit vizesi’ başlıklı yazı üzerine aradı, ‘Bilgi doğru. Gerçekten böyle bir yasa var ve Türkiye’nin adı listede bulunuyor ancak henüz uygulanmıyor’ dedi.

Tan’ın verdiği bilgiye göre, Almanya’da üç yıl kadar önce bazı ülkelere transit vizesi uygulanması için bir kanun çıkartılmış, o zaman Avrupa’daki Türklerden yasaya karşı yoğun şikayetler gelmiş. Dışişleri Bakanlığı, Almanya nezdinde girişimler yaparak bu durumu sormuş ve teyit alınmış.

Tan diyor ki:

‘Biz bunu kabul etmedik tabii... Almanya’dan, bu uygulamanın listeden düşürülmesini istedik. Ankara Büyükelçiliği’nden ‘Her ne kadar böyle bir yasa varsa da ne geçmişte uygulanmış, ne de gelecekte uygulanacaktır’ cevabı alındı. Ayrıca yasanın üzerinde değişiklik yapacaklarını söylediler. Ancak, uygulama yapılmıyor ama vize parası alınacak ülkeler listesinde Türkiye’nin adı halen duruyor. Türkiye’nin adının listeden çıkarılması için o günden beri girişimlerimiz sürüyor.’

Halkalı bunaltıyor

YENİBOSNA ve Halkalı civarında yoğun bir TIR trafiği yaşanıyor. TIR’lar kilometrelerce uzunlukta kuyruklar oluşturuyorlar ki acil bir durumda itfaiye, ambulans asla kendine yol bulamaz. Hergün TIR şoförleriyle trafik polislerinin tartışmasına şahit oluyorum. Her gün kazalar oluyor, trafik tıkanıyor. Ne zamana kadar böyle gidecek?

Ümit AKGÜL

Gürültüyle mücadele

MAMAK’
ta hafta sonları çok sayıda sokak düğünü yapılıyor ve bu düğünlerde klasikleşen havaya ateş etme oldukça yaygın. Gece-gündüz süren düğünler işkence halini aldı. Müzikler insanı bunaltıyor. Yaz sıcağında ne balkona çıkabiliyor ne cam kapı açabiliyoruz. En iyisi evden kaçmak.

Valilik ve polis gürültüyle mücaele etmeyi düşünmez mi?

Tırpan YILMAZ-ANKARA

Mesaj panosu

KİLYOS,
Pınar Sokak yakınında iki adet ikişer katlı kaçak ev bir yıl kadar önce çok kısa sürede inşa edildi. Temeli yok ki, biri yerinden 30 cm. kaymış durumda. Karar olmasına rağmen yıkılamıyor. Bina sahiplerinin Sarıyer Belediyesi’nde çalıştıkları söyleniyor. Bir garibanın gecekondusunu anında yıkan Sarıyer Belediyesi bu iki binayı neden yıkamıyor? Kemal SAYGILI

BAKIRKÖY, Zuhuratbaba’
da cadde boyunca bir çöp konteynırına rastlamak mümkün değil. Bilinçsiz vatandaşlarda çöplerini yol kenarlarına bırakınca etrafı pis kokular sarıyor. Bakırköy Belediyesi’nden konteynır talep ediyoruz.

BODRUM sadece barları ve plajlarıyla, hemen hemen tamamı İstanbul’dan gece hayatı için gelen bazı simaların, magazin haberlerinde gözüktüğü bir mekan değildir diyenler için; Bodrum Belediyesi ve Bodrum Kaymakamlığı’nın katkılarıyla hazırlanan Remzi Kazmaz’ın yönetmenliğini yaptığı; ‘Antik Halikarnassos Bodrum’ belgeseli bu akşam Bodrum Kalesi Amfi Tiyatro’da saat 20.30’da yapılacak galayla tanıtılıyor. Bu film, Fethiye, Dalyan, Kaş, Kemer gibi sahil beldelerimizin doğru biçimde tanıtılmasına öncü olacaktır.

Seray ASLAN

GÜNÜN SÖZÜ

‘Şu anda İstanbul’da bazı emniyet müdürülerine staj yaptırılıyor. Bunu bedelini de İstanbul halkı ölerek ödüyor.’

(Organize Suçlar Şubesi eski Müdürü Dr. Adil Serdar Saçan)
 ADnet
Reklam için