Anasayfa

Evlat edinmeye ‘Sağlar’ rötuşu

03.06.2005

Medeni Kanun’nda, eski Devlet Bakanı Fikri Sağlar’ın evlat edinme mağduriyetini de giderecek bir rötuş yapıldı. Adalet Komisyonu’ndaki teklifle, 18 yaşından büyükler de evlat edinilebilecek.

TBMM Adalet Komisyonu, Medeni Kanun’da eski Devlet Bakanı Fikri Sağlar’ın mağduriyetini de giderecek bir rötuş yaptı. Evlatlıkta 18 yaş sınırını kaldıran teklife göre 18 yaşından büyükler de artık evlat edinilebilecekler. Bunların evlat edinilmelerinde, kişinin kendi çocukları varsa onların da onayı alınacak. Sağlar, eşi Serap Sağlar’ın ilk evliliğinden olan 23 yaşındaki dizi oyuncusu kızı Gerçek Büyükağaoğlu’nu 18 yaşından büyük olduğu ve başka bir çocuğu bulunduğu için evlat edinememişti. TBMM Adalet Komisyonu, dünkü toplantısında Medeni Kanun’un ‘Erginlerin ve kısıtlıların evlat edinilmesinde’ değişiklik öngören yasa teklifini kabul etti. Mevcut kanuna göre ergin veya kısıtlının evlat edinilmesinde evlat edinenin ‘altsoyunun bulunmaması’ şartı aranıyordu. AKP Diyarbakır Milletvekili Cavit Torun’un teklifiyle bu şart kaldırıldı. Yapılan değişiklikle ‘alt soyunun açık muvafakatıyla’ ergin ve kısıtlı olanlar evlat edinilebilecek. Komisyon Başkanı Köksal Toptan, toplantıda Hürriyet’in duyurduğu Sağlar haberine atıfta bulunarak ‘Geçenlerde bir gazetede Fikri Sağlar’ın evlat edinemeyişi haberi çıkmıştı. Bu düzenleme o tür işleri de karşılıyor’ dedi.

O benim babamdır

TBMM Adalet Komisyonu’nun, Fikri Sağlar’ın nüfusuna almasına yeşil ışık yaktığı, ‘Kurşun Yarası’ ve ‘Gurbet Kadını’ dizilerinde oynayan Gerçek Büyükağaoğlu, bu karara sevindi. Daha önce, yaşı büyük diye evlatlık talebi mahkemece reddedilen Gerçek Büyükağaoğlu, ‘Annem Fikri Sağlar’la evlendiğinde 6 yaşındaydım. Uzun yıllardır beraberiz ve Fikri Sağlar gerçekten olağanüstü bir insan. Beni evlat edinmeyi çok istiyordu, ben hayattayken babamı kırmak istemedim. Rahmetli babam Mehmet Büyükağaoğlu çok iyi bir insandı ama benim babam Fikri Sağlar’dır. Babamın vefatından sonra Fikri Babam da ben de resmi olarak beni evlat edinmesini istedik’ dedi.
 ADnet
Reklam için