Gündem

Yıldız hemşire ve şehit ailelerinden AİHM kararına tepki

Ankara 13.05.2005

Kamuoyunun Öcalan duruşması sırasında tanıdığı şehit astsubay eşi hemşire Yıldız Namdar, hükümetin AİHM kararına uymamasını istedi.

 Emniyet'ten sağduyu çağrısı
  Bingöl'de çatışma: 3 şehit


Yıldız Namdar ve şehit aileleri, Başbakanlığın Güvenpark girişinde basın açıklaması yaptılar. Yıldız Namdar'ın okuduğu basın açıklamasında şunlar kaydedildi:

   

“Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin görevi ve varlık nedeni, devletin bağımsızlık ve egemenliği ile uluslararası itibarını korumak, buna yönelik tehditleri bertaraf etmek ve ulusal çıkarlarını savunmak için uluslararası girişimlerde bulunmaktır. AİHM kararını uygulamak ve yeniden yargılamayı kabul etmek ülkemizi etnik temelde bir iç çatışmaya sürüklemek için zemin yaratmaktır. Binlerce şehidimizin kanıyla sağladığımız ülke ve milli bütünlüğümüz tehdit altına girmiştir.”

   

AİHM kararının sözleşme hükümlerinin yorumuna dayalı bir tespitten ibaret olduğunu, ulusal mahkeme kararını kaldırıcı ya da değiştirici bir özelliği bulunmadığını ifade eden Yıldız Namdar, “Türkiye bu karara uyamaz, uymamalıdır. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, bu karara karşı AİHM iç tüzüğünün 79 ve 80. maddeleri uyarınca gerekli girişimlerde bulunmalı, düzeltilmemesi halinde bu karara uymayacağını Türkiye ve dünya kamuoyuna açıklamalıdır” diye konuştu.

   

Basın açıklamasının ardından Yıldız Hemşire ve şehit aileleri, Başbakanlığa geçerek hazırladıkları dosyayı ilgililere verdiler. Bu arada şehit aileleri de tepkilerini dile getirerek, terörist Öcalan'ın yeniden yargılanmasının mümkün olmadığını ifade ettiler.

 

ŞEHİT AİLELERİ DERNEĞİ'NDEN PROTESTO

 

Şehit Aileleri Derneği, AİHM'nin Öcalan ile ilgili kararını protesto etmek amacıyla basın açıklaması yaptı. Dernek genel merkezinde toplanan şehit aileleri adına açıklama yapan Dernek Başkanı Hamit Köse, AİHM'in 35 bin şehidin hakları yerine terör örgütünün elebaşının haklarını göz önünde bulundurduğunu söyledi.
   
Türkiye'yi bölmek isteyen güçlerin harekete geçtiğini savunan Köse, “Terörist başı gerekli cezaya çarptırıldı. Bu ülke bağımsızdır, yargısı da bağımsızdır. AİHM'in bu kararı da son derece haksızdır” dedi. 
   
İZMİR ŞEHİT AİLELERİ DERDEĞİ

 

İzmir Şehit Aileleri İnsan Hakları ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yavuz Alphan, düzenlediği basın toplantısında, AİHM'in Abdullah Öcalan'ın yeniden yargılanmasını gündeme getirmesini kınadıklarını kaydetti. Terör örgütü elebaşının tutuklu bulunduğu cezaevinden terör örgütünü yönettiğini, AB'den parlamenterlerle görüşmeler yaptığını kaydeden Alphan, “Son olarak da AİHM, uykularımızı kaçıracak bir karar aldı. Ne oldu da Avrupa ne isterse yapacak bir hale geldik?” diye konuştu.
   
ÖCALAN'IN KUKLASINI İDAM ETTİLER
   
Ülkücü İşçiler Derneği Adana Şubesi üyeleri de AİHM'in Öcalan ile ilgili aldığı kararı protesto amacıyla Asri Mezarlık Şehitliği'nde, darağacı kurup, kuklasını sembolik olarak idam ettiler. Dernek Başkanı Cengiz Çetinöz, Şehitlik'te dua okunmasının ardından  yaptığı açıklamada, AİHM'in yeniden yargılamayla ilgili verdiği kararın kabul edilemeyeceğini söyledi.
   
ERZURUM
   
Erzurum Şehit Aileleri Derneği Başkanı Hatem Tetik düzenlediği basın toplantısı ile AİHM'in kararını protesto etti. Öcalan'ın davasının Türk ulusunun acı ve ızdırap içinde izlediği bir dava olduğunu kaydeden Tetik, “Bizim rızamız alınmadan terörist başını yeniden yargılamak, hiç kimsenin haddi ve görevi değildir” dedi.
   
EDİRNE

 

Edirne Şehit Aileleri Dayanışma Yardımlaşma Derneği Başkanı Ali Nermin Vardar ise AİHM'in Öcalan'la ilgili kararını kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi. Vardar, yargılama sürecinin hukuk kurallarına uygun olarak yapıldığını kaydederek, “Öcalan'ın yargılamasında Türkiye tüm kuralları titizlikle uygulamıştır. AİHM'in aldığı kararın gündemi getirilmemesini istiyoruz. Bu konu bizim için bitmiştir. Yeniden gündeme getirmenin bir anlamı da yoktur” dedi.
 
DİYARBIKAR
   
Diyarbakır Şehit Aileleri ile İnsan Hakları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (YURT-SAV) Başkanı Ahmet Büyükburç, AİHM'in kararına tepki göstererek, yargılama sonucu bağımsız mahkemelerce verilen cezanın, 70 milyonluk Türk kamuoyunun vicdanının sesi olduğunu söyledi. 
   
BAKAN ŞAHİN: AİHM'İN KARARINI BÜYÜTMENİN ALEMİ YOK

 

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AİHM'nin verdiği kararın “usulden bozma” olduğunu bildirdi. Bakan Şahin, bir gazetecinin sorusu üzerine, Abdullah Öcalan ile ilgili AİHM'in verdiği kararın “büyütülmemesi gerektiğini” belirtti. Bakan Şahin, şöyle dedi:

   

“Bunu fazla büyütmenin alemi yok. Usulden bir bozmadır. Sanıyorum, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 3 maddesinin ihlal edildiği gerekçesiyle bu karar verilmiştir. Tabii bu karar, Avrupa Parlamentosu'nun ilgili kuruluşunlarında değerlendirilecektir. Sonuç itibariyle biz bunu hem hükümet olarak, hem devletin ilgili kurullarında değerlendiririz. Benim bireysel olarak birş ey söylemem mümkün değil. Sayın Cumhurbaşkanımızın hukukçu kimliğiyle söylemiş olduğu öneriyi, kuşkusuz ben de anlayışla değerlendiriyorum. Bir hukukçu olmam dolayısıyla, o düşüncenin, AB bağlamında ve sözleşmeye imza koymuş bir ülke olarak doğru olduğunu düşünüyorum.”

 

DEHAP: ÇÖZÜM DAHA FAZLA DEMOKRASİ

Demokratik Halk Partisi (DEHAP) Diyarbakır İl Başkanı Mesut Beştaş da gelinen noktada tek çözümün daha fazla demokrasi ve adalet olduğunu öne sürdü.
   
Beştaş, “Kimi çevreler bu meseleyi siyasal rant aracı haline getirip, dar siyasal çıkarlarına hizmet etmek istemektedir. Hükümet ve muhalefet partilerinin ülke geleceğini riske edecek açıklamalarını kaygıyla izlemekteyiz. Zira adli makamları baskı altına alan bu açıklamalar, adil yargılamayı negatif etkilediği gibi, yargıyı da baskı altına almaktadır” dedi.

 

TÜRK-İŞ LİDERİ KILIÇ: KARAR HUKUKİ OLMAKTAN ÇOK SİYASİ

Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, AİHM'NİN Abdullah Öcalan hakkındaki kararının, hukuki olmaktan çok siyasi olduğunu söyledi.

 

Kılıç, Öcalan'ın Türkiye'deki yargılanmasının gözlemcilerin gözü önünde yapıldığını ve medyanın da tüm mahkeme sürecini izlediğini anımsattı. Mahkeme kararının Yargıtay tarafından da onaylandığını belirten Kılıç, “AİHM'nin kararı, hukuki olmaktan çok siyasidir” dedi.

 

İLGİLİ HABERLER:

 ‘Bebek katili’ne beklenen karar
 Ankara’nın önünde 3 seçenek

 ADnet
Reklam için