Cuma

Türkiye’de 93 ithal votka satılıyor

07.01.2005

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Batı ülkelerindeki votka satışlarında belirgin bir artış meydana geldi. Avrupa ülkelerinde satılan her 10 şişe alkollü içkiden biri votka. ABD içki pazarının yüzde 22’si votkacıların elinde. Bu rüzgar Türkiye’ye kadar ulaştı.

Kısa bir süre öncesine kadar piyasada Tekel, Binboğa ve Altınbaşak’tan başka bir şey bulunmazken, şimdi en meraklısı bile piyasaya yeni giren markaları takip edemiyor. Türkiye’de şu anda dünyanın dört bir köşesinden getirilen, satışa hazır 93 marka var. Meyve aromalılar sayesinde 195 çeşit votka bulmak mümkün.

Votkanın geçmişi, ilk kez hangi ulus tarafından üretildiği biraz karışık. Pek çok ülke votkanın anavatanı olduğunu iddia ediyor. Ancak ortaçağ simyacılarının keşfi olan votkanın, ilk kez 1500’lü yıllarda Avrupa’da üretildiği biliniyor. O zamanlar yüze ferahlık veren bir madde olarak ve ağrı dindirmek için kullanılıyordu. Bu nedenle sadece ilaç satan dükkanlarda bulunuyordu.

PATATESTEN YAPILIYOR

Votkanın ana maddesi patates veya tahıl. Avrupalılar, 1500’lü yılların başında patatesi bilmiyordu. İspanya Kralı 2’nci Philip, Peru’dan dönerken ilk patates fidesini süs bitkisi olarak ülkesine getirdi. Ünlü İngiliz korsan Francis Drake, 1595 yılında patatesi İngiltere ve İrlanda’ya taşıdı. Bu arada İrlandalı ve Galyalı köylüler çavdar, buğday ve mısırdan saydam içkiler damıtıyor ve ona ‘dağların çayı’ adını veriyordu. Dağların çayını patates ile denemeye başladılar. Böylece votka elde ettiler. 16’ncı yüzyılda Polonya’da ilk kez toplu votka üretimine başlandı. Hatta bir rivayete göre 17’nci yüzyılda votka üretimi öylesine artmıştı ki, imbikleri ısıtmak için yakacak odun bulmak bile zorlaşmıştı. Votka adı Latince ‘hayat suyu’ anlamına gelen aqua vitae’den türetildi. Polonyalılar bu içkiye önce ‘Okoita’ adını verdi daha sonra da bunu su anlamına gelen ‘wodka‘ ile değiştirdi. Ve bu saydam ve nötr tadı olan içki, o gündür bu gündür votka olarak biliniyor.

1917 Sovyet Devrimi’nden kaçan bazı Rus votka üreticileri Avrupa ve ABD’ye yerleşti ve votka dünyaya yayılmış oldu. Böylelikle sadece Doğu Bloku ülkelerinde değil, Batı’da da votkanın seri üretimi başladı. Polonya, 1978’de votka adının sadece Polonya’da üretilen içkiler için kullanılması gerektiğini ileri sürdü. Rusya’da üretilen votkaların başka isimlerle satılmasını isteyerek uluslararası mahkemeye başvurdu. 1982 yılında sonuçlanan dava, Polonyalılar’ın aleyhine sonuçlandı. Bugün votka, Rusya, Polonya, Almanya ve İskandinav ülkelerinde ağırlıklı olarak üretiliyor. Ülkemizde ise Altınbaşak, Binboğa ve Tekel Votka adlarını taşıyan üç yerli votka var.

RUSYA’DA 250 MARKA VAR

Sadece Rusya’da 250 civarında farklı markalarda votka üretiliyor. Bunların büyük bir çoğunluğu iç piyasada tüketiliyor. Az sayıda marka dış piyasaya satılıyor. Ama Rusya dışına satılanlara her gün yenileri ekleniyor, yeni markalar dünya pazarına giriyor. Çoğunun etiketinde Rus votkası yazıyor ama genellikle Rusya, İsveç, Arjantin, Kıbrıs, Bulgaristan, İngiltere, Polonya ve Almanya’da üretiliyor.

Dünyanın pek çok farklı ülkesinde üretilen votkaları Türkiye’de de bulmak mümkün. Raflarda 3’ü yerli 93’ü yabancı votka markasının kıyasıya rekabeti söz konusu.

En pahalısı 200 YTL

Ülkemizdeki satılan votkaların fiyatları, ortalama 15-48 YTL arasında. Ancak Kristal 100 denilen Minsk votkasının şişesi 200 YTL. Çünkü bu votka 1993’te Kristal Vodka fabrikasının 100’üncü kuruluş yılı ansına VIP müşteriler için üretilmiş. Son yıllarda prestij marka olarak satılmaya başlandı. Türkiye’de satışı ocak ortalarında gerçekleşecek ve sadece 100 tane ithal edilecek.

Kim nasıl içiyor?

İçtiğiniz votkanın markası ne olursa olsun mutlaka soğuk için. Kokteyl yaparken içine buz koyun, sek içecekseniz özel küçük kadehleri önceden buzlukta bekletin. Kaliteli bir votka, içerken damaktan kayarcasına inmeli. Eski Doğu Bloku ülkeleri ve Rusya’da votka genellikle sek ve bir dikişte içiliyor. İngilizler tonik, İrlandalılar limonata ile tercih ediyor. Amerikalılar ve Batı Avrupalılar ise kokteyl ile seviyor. Votka ve portakal suyu ile hazırlanan Screwdriver ile votkanın içine domates suyu konularak hazırlanan Bloody Mary dünya çapında ünlü votka kokteylleri. Türkiye’de votka genellikle limon suyu veya meyve suları ile karıştırılarak içiliyor. Ama biranın içine votka katmak da özellikle Anadolu’da çok yaygın.

TÜRKİYE’DE BULUNAN İTHAL VOTKALAR

Markası Üretildiği ülke

Absolut İsveç

Alibi Bulgaristan

Altai Rusya

Arsenitch Litvanya

Artic İtalya

Atlantik Bulgaristan

Belarusian Stolichnay Belarus

Belayarus Lux Rusya

Black & Sea K.K.T.C

Black Dee Milliardaire Bulgaristan

Blavod Black İngiltere

Bogorodskaya Mild Rusya

Borzoi Arjantin, İskoçya

Cardinal Hollanda

Char Yunanistan

Dakk Romanya

Danzka Danimarka

Diplomatic Club Bulgaristan

Dvoryanska Ukrayna

Eristoff Fransa

Esbjaerg Hollanda

Eskalony Almanya

Extrema Bulgaristan

Fenix Lüx Rusya

Finlandia Finlandiya

Flagship Rusya

Flirt Bulgaristan

Georgievskaya Rusya

Gilbey’s Filipinler

Goldessa Romanya

Gorlovka K.K.T.C

Happy İskoçya

Imperial K.K.T.C

Ivanoff Yunanistan

Ivanovka Bulgaristan

Kazenka Ukrayna

King Charles İskoçya

Kirov İngiltere

Kontinent Rusya

Kryshtal 100 Rusya

Ladoga Rusya

Ladoga Tsarskaya Ukrayna

Legioner Rusya

Lex Ukrayna

Matritsa Rusya

Maximus Yunanistan

Moroz Luxe Rusya

Moskoff (Blue Label) Romanya

Moskovskaya Osobaya Rusya

Nedrigailivska Ukrayna

Nemiroff Citron Ukrayna

Nemirovskaya Osobaya Ukrayna

Nikita Almanya

Noble Belçika

Nordix Bulgaristan

Old Jack Bulgaristan

Oldesloer Almanya

Perfect Almanya

Petrov K.K.T.C

Petrovskaya Bulgaristan

Poliakov Fransa

Poltina Rusya

Priskaia Fransa

Puschkin Almanya

Rainbow Bulgaristan

Red Square İngiltere

Red Tiger K.K.T.C

Rodnik Rusya

Russkiy Razmer Rusya

Samson Rusya

Senator Bulgaristan

Senator Premium Almanya

Serkova İskoçya

Shustov Rusya

Silver Horse Bulgaristan

Simeonoff Bulgaristan

Skyy Amerika

Smirnoff Black İskoçya

Smirnov Kazakistan

Sobieski Polonya

Soyuz Victan Ukrayna

Status Yunanistan

Stolgradnaya Rusya

Stolichnaya Rusya

Stolicniy Standart Ukrayna

Sumska Osobliva Ukrayna

Trolen Fransa

Troyka Hollanda

Ursus Hollanda

Victorio Bulgaristan

Vodoley Rusya

Waltz Boston Rusya

White Nights Belçika
 ADnet
Reklam için