Cuma

Antalyalılar için üç haftasonu gezisi: Dağ, çiftlik, kaplıca

24.12.20041 ŞEHİR DIŞINDAKİ AT ÇİFTLİKLERİ

Haftasonunu doğanın içinde geçirmek isteyenler için iki adres var. Hele bir de at binmeye meraklıysanız ya da biniciliği öğrenmek istiyorsanız bunlar iyi seçenekler. Ancak sadece dinlenmek için de gidilebilir.

BAGANA HORSE CLUB’DA ATLA ANTİSTRES YÜRÜYÜŞÜ

Antalya’da turistlerin yanı sıra haftasonlarında stres atmak isteyenlerin de önemli uğrak yerlerinden biri olan Bagana Horse Club, 24 at, bir eşek, dört köpek, beş kedi, üç kedi yavrusu, 15 tavuk ile üç kaplumbağa yavrusunun mutlu bir yaşam sürdüğü, güzel bir çiftlik. Türkçe, İngilizce ve Almanca dillerinde binicilik eğitimi veriliyor. Yedi odalı minik bir otel olan Bagana Horse Club, restoran-barı, havuzu, saunası ve jimnastik salonuyla haftasonu dinlenmek isteyenlerin favorisi. At turu düzenleyen Bagana Horse Club’ın en gözde parkuru, Termessos Milli Parkı’nın içinde, Güver Uçurumu’na veya dere içinden ormanın derinliklerine giden patikalar. At meraklılarına ‘anti-stres at yürüyüşü’ yaptırılıyor. Bu program, atı iple gezdirmek, otlatmak ve dereye sokmak gibi etkinliklerden oluşuyor. Çiftliğin Alman asıllı sahibi Susanne Pepe sık sık bedensel ve zihinsel engelli çocuklara atlarla terapi seansları da düzenliyor. Ona göre at, insanların en sadık dostu.

Nasıl gidilir: Çiftlik, Antalya’ya 17 km uzaklıkta, Düzlerçamı Mevkii’nde. Antalya- Burdur Karayolu’nun Kepezüstü kavşağından Korkuteli istikametinde ilerleyin, Termessos Antik Kenti yakınında, tesisin tabelasının bulunduğu asfalt yol sizi Bagana’ya ulaştırır. Adres: Düzlerçamı Mevkii Yukarı Karaman Köyü Antalya. Tel: 0242-425 22 70.

ORFE AT ÇİFTLİĞİ’NDE MİNYATÜR HAYVANAT BAHÇESİ

Orfe, Antalya’nın en büyük at çiftliği. 50 dönüm arazi üzerine kurulu. Çiftliğin adının iki anlamı var. Biri mitolojide bütün enstrümanları çalan, doğayı ve hayvanları etkileyebilen tanrı; diğeri de çiftliğin sahibi Orhan ve eşi Feriha’nın adlarının ilk heceleri. 80x40 metre büyüklüğündeki maneji, aralarında İngiliz atlarının da bulunduğu 13 atı var. Manej dışında, ormanın içinden Düzlerçamı, Duacı Köyü, Yukarı Karaman ya da Nebiler’e atla gidebiliyorsunuz. 700 yıllık zeytin ve palmiye ağaçlarının da bulunduğu dev bahçe, aynı zamanda minyatür bir hayvanat bahçesi. İçinde, akbaba, ördek, sülün, keklik, tavus kuşu, angora tavşanları, dağ keçileri, kameron koyunları, deve kuşları ve 25 çeşit sazan var. 350 kişilik bir de restoranı bulunuyor. Ankara Atlıspor Kulübü kurucularından Balkan Şampiyonu Oğuz Üstün, çiftlikte binicilik eğitimi veriyor.

Nasıl gidilir: Kepez Kavşağı’ndan Burdur istikametine devam edin, bir kilometre sonra Yeşilbayır’a sapın. Çiftlik Yeşilbayır merkezinde.

Adres: Yeşilbayır Beldesi Orfe Çiftlik Antalya. Tel: 0242-443 17 20.

2 AFYON’UN TERMAL SULARI

Afyon, şifalı sularıyla yakında Türkiye’nin sağlık ve güzellik turizminde önemli merkezlerden biri haline gelecek. Antalyalılar da buraya gidebilir. İşte size üç adres.

İKBAL THERMAL OTEL

Afyon- İzmir Karayolu üzerinde, 284 oda ve 600 yatak kapasiteli, 5 yıldızlı İkbal Thermal Otel, Afyon Kocatepe Üniversitesi ile birlikte oluşturulan bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezine sahip. Uzman hekim yönetiminde, fizyoterapistlerin ve güzellik uzmanlarının yardımıyla fizik tedavi ve cilt bakım hizmeti veriliyor. İkbal Thermal suları klorür ağırlıklı, renksiz, kokusuz ve az gazlı. Otele gelen konuklar önce doktor kontrolünden geçiriliyor, aktivitelerden yararlanmasını engelleyici bir hastalığı olup olmadığı kontrol ediliyor. Otelin güzellik merkezinde süt, papatya, kekik ve çamur banyoları yapılıyor.

Nasıl gidilir:Afyon merkeze 9 km. uzakta. İstanbul- İzmir yolu üzerinde. Adres: Afyon- İzmir Karayolu 9. km, Afyon. Tel: 0272-252 56 00.

ORUÇOĞLU THERMAL RESORT HOTEL

330 oda ve 800 yatak kapasitesi ile hizmet veren Thermal Resort Oruçoğlu tesislerinde her türlü güzellik ve sağlık hizmeti veriliyor. Termal kür merkezinde, cilt bakımı, çamur- aroma terapi, maskeler, saç bakımı, selülit masajı, tedavi masajı uygulanıyor. Oruçoğlu’nun şifalı sularının birçok hastalığın tedavisinde ya da rehabilitasyonda rol oynadığı belirtiliyor.

Nasıl gidilir: Afyon merkeze 14 km. uzakta. İstanbul- Ankara, İstanbul- İzmir yolu üzerinde. Adres: Kütahya Yolu 14. km Afyon. Tel: 0272-251 50 50.

HÜDAİ TERMAL TURİZM MERKEZİ

Afyon- Antalya Karayolu güzergahına 66 km uzakta olan Hüdai Kaplıca Tesisleri, Sandıklı Belediyesi’ne ait. Suyun ısısı 70 derece ve sodyum, kalsiyum sülfat, bikarbonatlı termal sular sınıfına giriyor. Aynı zamanda karbondioksit içeriyor, radyoaktif özelliğe sahip. Özellikle romatizmalı hastalara iyi geliyor. Tesislerde 32 oda ve 64 yatak kapasiteli 2 yıldızlı Küçük Otel ve 3 yıldızlı 132 oda ve 264 yatak kapasiteli Yeni Termal Otel bulunuyor.

Nasıl gidilir: Nasıl gidilir: Antalya- Afyon Karayolu üzerinde bulunan Hüdai Kaplıcaları, Sandıklı İlçe merkezine 7 km. mesafede. Küçük Otel: 0272-535 73 20. Termal Otel: 0-272 535 73 00.

3 BEYDAĞLARI VE DAVRAZ DAĞI’NA GEZİ

Antalya, kışın güzel kayak merkezlerine yakınlığı nedeniyle Türkiye’nin en şanslı kentlerinden biri. Haftasonu dağa çıkıp, kar keyfi ve kış sporları yapabilirsiniz.

SAKLIKENT KAYAK MERKEZİ

Saklıkent Kayak Merkezi, 255 metre yükseklikteki iki dağın arasında, 1850 metrede bulunuyor. Biri 750, diğeri 850 metre uzunluğunda iki teleski var. Pist uzunlukları 750-3 bin metre arasında. Kayak mevsimi kısa, kar kalınlığı kayak mevsiminde 50-100 santimetre arasında. Merkezde ortalama 4 ay kayak yapılabiliyor. Kalınabilecek üç adres var: Saklıhan Motel, Saklı Şale Pansiyon ve Motel Taci. Ayrıca restoran, kafeterya ve kır kahveleri yer alıyor. Villa kiralamak da mümkün.

Nasıl gidilir: Antalya’ya 49 km mesafede. İller Bankası Kavşağı’ndan batıya doğru sapmak ve Saklıkent yön levhasını izlemek gerekiyor. Çakırlar’dan sonra Geyikbayırı yön levhası takip ediliyor. Bir süre sonra asfalt bitiyor. Her gün yeni garajın yanından dolmuş kalkıyor. Tel: 0242-446 13 30.

DAVRAZ KAYAK MERKEZİ

Isparta’ya 26 km., Antalya’ya 1.5 saat mesafedeki Davraz Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi, kayak yapmak için ideal. Davraz Dağı, Eğirdir ve Kovada Gölleri arasında yükselen ve Isparta Ovası’nı kuşatan dağ kütlelerinden biri. Merkezde kayak mevsimi aralık- nisan arası. Kar kalınlığı 50 cm-2 metre arasında. 4 km’ye ulaşan uzun parkurlarda Kuzey disiplini, Alp disiplini, tur kayağı, snowboard, telemark yapılıyor. Davraz’da saatte 1000 kişi taşıma kapasiteli 1211 metrelik telesiyej ve T-Bar hizmeti veriliyor. Kayak Evi’nden kayak, snowboard ve diğer malzemeleri kiralamak mümkün. 50 yatak kapasiteli ve 150 kişilik restoranı bulunan Kayak Evi’nde kalabilirsiniz.

Nasıl gidilir: Şehir merkezinden kayak tesislerine belediye otobüs seferleri düzenleniyor. Isparta’dan asfalt yolla kayak merkezine gidiliyor. Çobanisa, kayak merkezine gelmeden önceki son köy. Bu köyden sonra 8 km daha gitmek geriyor. Tel: 0246-267 20 20.
 ADnet
Reklam için