Magazin

Kötü botoks insanı şeytana dönüştürür

Hülya Avşar 17.11.2004

Düzgün yapılan botoks aşırı mimikleri durduruyor ve güzel sonuçlar veriyor. Ama kötü yapılan botoks göz kapağını düşürüyor, kaşı şeytan gibi yapıyor. Botoks yaptıranların sayısı bugün bin 180 misli artınca, doktorlar da korkmadan edemiyor.

Kırışıklık derin değilse botoks pırıl pırıl ediyor

Hülya Avşar: Dudağa yapılan silikon nasıl konuluyor, yarılarak mı?

Prof.Dr.Onur Erol:
Yok, iğneyle oluyor ve bütün dokuların içine giriyor. Yoksa yamyam gibi bir görüntü oluyor. Geçenlerde bir hanım geldi yüzü urlar şeklinde olmuş. Bunu da malesef çok tutulan bir dermatolog yapmış. Kendini bilen hekimin bunu para için yapmaması lazım. Güzellik için sürülen jellerin sonunda daha kötü bir sonuç oluşuyor. Bunlar da yanıklı bir hasta gibi deri yamayarak kapatmak zorunda kalınıyor.

n Hülya Avşar: Dudaklara yapılan operasyonlar 6-7 ayda etkisini yitiriyor mu?

OE:
Yabancı cisim olarak benim klinikte kullandığım iki teknik var, başka hiçbir şeye izin vermiyorum. Ben botoks yapmıyorum, benimle çalışan arkadaş yapıyor. Bugün botoks yaptıranların sayısı bin 180 misli artmış. Botoks yeter ki düzgün yapılsın. Düzgün yapıldığı takdirde güzel sonuçlar alınıyor ve aşırı mimikleri durduruyor geçiçi olarak. Onun faydası var ama kötü bir şekilde yapılırsa bir bakıyorsunuz göz kapağı düşmüş, kaşı şeytan gibi olmuş; böyle şeyler çıkıyor karşımıza. Bunu da düzgün maddelerle yapmak gerekiyor. Şimdi yeni birşey çıkmış; Çin botoksu. Amerikan 5 misli daha pahalı ama onu kullanınca daha güvenli hissediyorsunuz kendinizi. Çünkü hastaya zarar vermeyeceğinizi biliyorsunuz.

n Hülya Avşar: Göz kapağını aldırmak isteyen birine botoksla bir süre idare edebilir diyebilir miyiz?

OE: Botoks en uygun yerleri, en zararsız yerleri, en kompikasyon olmayacak yerleri tedavi eder. Yani botoks çok faydalı. Öyle hastalar var ki alın kırışıkları derinleşmediyse, pırıl pırıl oluyor.

Estetikçilerin beğendiği yüzler

n Hülya Avşar: Üçünüze de ayrı ayrı soruyorum, dünya çapında en beğendiğiniz yüz hangisi?

NB:
Bir tanesi sizinkisi...

n Hülya Avşar: Zaten bunu söyleyin diye sordum. Şaka bir yana bir kaç sene önce bir üniversitede benim yüzümü ‘altın oran’ olarak en iyi yüz seçmişlerdi. Böyle de bir şeye sahibim, Allah’a şükür. Kemerli bir burnu vardır ama siz, bir estetik cerrahı olarak beğeniyorsunuzdur, bunu soruyorum...

NB:
Berna Laçin mesela. Burnunu hiç yaptırmasa daha iyiydi. Bu söylediğim kötü yapıldı anlamına gelmesin, ben eski burnunu daha çok beğeniyordum. Penelope Cruz’u çok beğenirim, Nicole Kidman’ı çok beğenirim...

n Hülya Avşar: Bir tane de Türkiye’den söyleyin...

NB:
Yasemin Kozanoğlu o zaman...

n Hülya Avşar: Peki Murat Bey, sizin en beğendiğiniz yüz hangisi?

MP:
Eşim sizinle röportaja geleceğimi duyunca şöyle söyledi: Çok dikkat et heykeltraşlar onu örnek alıyorlarmış. Sonra Isabel Adjani’yi beğendiğimi belirtmek isterim. Nastasia Kinski, Faye Dunaway, Ornella Muti’yi de sayabilirim.

n Hülya Avşar: Peki Onur Hocam, sizin en beğendikleriniz...

OE:
Ben bütün kadınları beğeniyorum. Türkiye’den olursa eşim zaten. Arkadaşlarımın verdiği isimlere ben de katılıyorum. Bütünüyle güzel diyebileceğim biri olmadı sayılır.

Liposuction yanlış yapılırsa popo düşer

Hülya Avşar: İnsanlar en çok hangi bölgeleriyle problem yaşıyorlar?


OE: Bizim ülkemizde en çok burun ameliyatı olmak istiyorlar.

n Hülya Avşar: Göğüs büyütmek mi yoksa küçültmek mi daha yaygın?

OE:
Önceden küçültmek yaygındı. Nedense bizim ülkemizde genetik yapımızda bir mutasyon oldu. Bu sefer küçük memeler olmaya başladı. Yine de Amerika’da bir numaralı şey Liposaction!

n Hülya Avşar: Liposuction yapılan yer kilo almaz, diğer yerler deforme olur diye bir kanı var...

OE:
Eskisi kadar almaz böylece vücutla birlikte şişmanlar, zayıflarsanız vücutla birlikte zayıflar. Biz genç kızlara yapıyoruz bunları. Örneğin kız çok zayıf fakat kalçası çukur gibi. Daha fazla zayıflasa da eritemez.

n Hülya Avşar: Liposuction popo düşürüyor mu?

OE:
Yanlış yapılırsa... Eksik bir şey varsa veya hastanın yapısıyla ilgili bir şey varsa mümkün. Popo kaldırmak da revaçta bir olay. Keserek yapılan var, benim geliştirdiğim bir yöntem olan asarak yapmak var.

NB: Liposuction bir zayıflama yöntemi değil. Bu bir vücut düzeltme operasyonudur. Yani vücuttaki şekil bozukluklarını düzeltiyoruz. Artık buna yeni isimler de takılmaya başlandı; Liposheaping, Liposoft vb.. Bunların hepsi ticari kaygılarla uydurulmuş isimlerdir. Bu tür şeyler yoktur. Sonuç olarak liposuction yağ hücrelerinin alınmasıdır, kesinlikle yağ değil, yağ hücrelerinin alınması. Bir de eğer liposuction yaptırmışsanız, tabii ki yediklerinize dikkat etmeniz gerekir yani çok fazla kilo almamanız gerekir, spor yapmanız gerekir. Sadece iş bizde bitmiyor. Biz en iyi şekilde işimizi yapsak bile eğer kişi kendisine dikkat etmezse hiçbir anlamı kalmaz.

Piyasadaki ucuz silikonlar tehlike saçıyor

n Hülya Avşar: Vitaminler hakkında ne düşünüyorsunuz?

OE:
Ağızdan alınmayanların dışındaki vitaminlerin hepsi uydurma laflardır. Ben size vitamin yapıyorum diyerek birçok yabancı madde koyuyor içine.

n Hülya Avşar: Yüze canlılık verdiği de yok yani. Bunu yapanlar biliyorlar mı?

OE:
İlk başta şiştiği için canlılık veriyor tabi. Bilmeyebilirler de, para için yapıyorlar işte. Aslında bunlar çok kötü vakalarla karşılaştıkları için muhakkak vicdan azabı çekeceklerdir ve çekiyorlar da. O yüzden kendinize ne yapıldığına bakmanız şart.

n Hülya Avşar: Kimse bakamıyor, çünkü bununla ilgili birşey bilmiyorlar. Op.Dr.Nuri Battal: Cerrahi olan bir yerde komplikasyon olmaması gibi bir şey söz konusu olamaz. Ama siz ne olduğunu bilmediğiniz bir vitamin, avokado kökü suyu gibi ilaçları yüzünüze enjekte ettirirseniz yapacak bir şey kalmaz. O komplikasyon değil, cerrahi bir hataya dönüşür.

OE: Dört senedir FDA, silikonun vücuda zararlı olmadığını deneysel araştırmalarıyla bulmuş ve bütün doktorlara yaymıştır. Fakat bunların da kaliteli olmasını öngörmüştür. Onun için biz hastalarımıza taktığımız protezlerin kod numaralarını da hastaya veriyoruz. Öyle silikonlar var ki, uydurma ve ucuz. Yani zararlı olabilecek çok kötü sonuçlar verebilecek maddeler var piyasada.

Botoks konusunda iki farklı görüş

Op. Dr. Nuri Batlal (Plastik Cerrahi Uzmanı)

Ben botoksa karşıyım

Prof. Dr. Onur Erol (Plastik Cerrahi Uzmanı)

Çok doğal sonuçlar var

NB:
Ben botoksun etkilerini hiç beğenmiyorum, yüzdeki ifadeleri yok ettiğini düşünüyorum. Bir çok mimikleri yapamıyorsunuz. Onun yerine doku enjeksiyonu yapılabilir. Aktörler botoks yaptırmıyor. Çünkü bunu yönetmenler istemiyor, etkili ışınları aktaramıyorsunuz. Ben çok yaygın olmasına karşıyım.

OE: Benim elimde öyle resimler var, naturelliğini kaybetmiş diye bir şey yok. Resimlere baktığınızda şaşırırsınız o kadar doğal yani.

NB: Cerrahlara giden hastaların söyle bir avantajı var; cerrahların ellerinde daha fazla teknik vardır ve hastasına önerilerde bulunma şansı var. Ama başka branşlara gittikleri zaman onun birtek dolgu maddesi ve botoks vardır. Burada sınırlı kalıyor.
 ADnet
Reklam için