Anasayfa

Egeli’ye kan davası yakışmaz

Gülden AYDIN 15.11.2004

İki yoksul aile, elli yıl önce İzmir’de aynı semte yerleşti. Hayat zordu, ekmek aslanın ağzındaydı. Çamlıca Ailesi’nden baba ve üç oğlu inşaat ve kamyonlarda çalıştılar, 31 sinema salonuyla şehrin Sinemacılar Kralı oldular. Beşok Ailesi’nin adı ise daha çok kumar oynatma iddialarıyla geçti.

Aile bireyleri, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, cinayet suçlamalarıyla yargı önüne çıktı. İki aile 1998’de karşı karşıya geldi. Devam eden yıllarda Çamlıca Ailesi iki oğlunu, şoför ve korumasını Beşok Ailesi’ne kurban verdi. Beşok Kardeşler şimdi çete kurmak ve cinayete azmettirmek suçlamasıyla yargılanıyor. Beşok Çetesi’nin Çamlıca Kardeşler’e duyduğu kin ve cinayetlerin altında, yasadışı yöntemlerle elde ettikleri katrilyonluk para ve mülklerine devletin el koymasına neden olmaları yatıyor.

BÜYÜK ağabey Yavuz Çamlıca, yakın arkadaşı Çetin Erniş’le zaman zaman para alışverişi yapmaktadır. Arada faiz olmadan hem de. Yıl 1998. Erniş bir gün Yavuz Çamlıca’ya ‘Elimde yüklü para var, alır mısın’ diye sorar. Çamlıca o günlerde bankadan aylık yüzde 4 faizle kredi almaktadır. Erniş’in yüzde 2,5’la teklif ettiği 100 milyar lirayı alır, banka borcunu kapatır. Daha sonra, aynı koşullarda, 100 milyar daha alır. Yıl 1999. Erniş’in Beşoklar’ın kasası olduğu, onların devreye girmesiyle ortaya çıkar. Beşoklar, banka kredisiyle ana paranın geri ödenmesi girişimini geri çevirir. Borcun faizini önce yüzde 5’e ardından 10, 12, 20, 25’e çıkarır. 200 milyar 400 milyara, ardından 1 ve 10 trilyon liraya fırlar. Yavuz Çamlıca, çareyi dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’a başvurmakta bulur. Beşoklar’dan mustarip 9 mağdur da cesaret alıp şikayetçi olur.

KABUS GİBİ

Emniyet harekete geçmiş, Beşoklar operasyonu başlamıştır. Ağabey Erol Beşok, çete elebaşısı olarak 3 yıl 4 ay hapse, aralarında Çetin Erniş’in bulunduğu 6 adamı çete üyesi olmaktan mahkum olur. 2002 sonunda, 4422 Sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Yasası uyarınca, Beşoklar’ın 1 trilyon değerinde çek ve senetle birlikte katrilyona varan taşınmaz mülklerine el konur. Beşok ve adamlarının kumardan kazandıkları parayı aklamak için paravan şirket kurdukları, çek senet tahsilatı yaptıkları, yüzlerce ev ve arazinin tapusuna zorla el koyup hasımlarını silah tehdidiyle sindirdikleri iddia edilir. Mağdurlardan dokuzu her nasılsa şikayetini geri alır. Geriye kalan Çamlıca Ailesi’ne birbiri üstüne tehdit mesajları gelmektedir. Tehdidin dozu giderek artar. Gerçek kabus başlamıştır.

TABUTU HAZIRLA

Beşok Çetesi’nin Çamlıcalar’a duyduğu kinin temelinde, devletin 2002’de elkoyduğu servet yatıyor. Haber üstüne haber yolluyorlar ağabey Yavuz Çamlıca’ya: ‘Tabutunu hazır tutsun!’ 2 Şubat 2004. Kurban Bayramı’nın ikinci günü, şoförü Enver Aktaş’la birlikte, İnciraltı’nda pusuya düşürülüyor. Çamlıca’nın vücuduna 16, şoförüne 9 kurşun isabet ediyor.

SIRA BENDE!

Kardeşi Bülent Çamlıca basına açıklama yapıyor: ‘Sıra bende!’

İzmir Emniyeti, kaçak Halit Esat Beşok ve tetikçileri arıyor. Her baskında, zanlıların kısa süre önce kaçmayı başardıkları ortaya çıkıyor. 13 Eylül 2004. Bülent Çamlıca, koruması Ramadan Dinarlı ile birlikte Karşıyaka’da çapraz ateşe tutuluyor. Silahlarını çekme fırsatı bulamadan başlarına ve boyunlarına isabet eden kurşunlarla ölüyorlar. Balistik incelemesinde cinayetlerin aynı silahlarla işlendiği ortaya çıkıyor. Sağ kalan tek erkek kardeş Tuncay Çamlıca, basın aracılığıyla sesini tüm Türkiye’ye duyuruyor. ‘Sıra bende. Devlet nerede? Organize olmuş bir suç örgütüyle karşı karşıyayız. Ağabeylerimin katillerini istiyorum.’

DEVLET VARMIŞ

Tuncay Çamlıca, 13 Ekim’de çete lideri olduğu iddia edilen Halit Esat Beşok ve kiralık katil sanıkları yakalandıktan sonra şu açıklamayı yapıyor: ‘Demek ki devlet varmış. Bana ve yeğenlerime koruma tahsis etti, silah ruhsatlarını verdi. Çetenin hızla yakalanması için düğmeye bastı.’ Yasal korumaya alınmadan önce geçmiş ve bugünlerinin didik didik incelendiğini söylüyor Tuncay Çamlıca.

KORKUMUZ YOK

‘Yüzüme karşı resmen söylendi: Sizi araştırdık. Gerçekten mağdursunuz, dediler.’ Yasalar önünde alınları ak olsa da hukukun üstünlüğüne inansalar da karşılarında öfkeli ve organize olmuş katiller var. Çamlıcalar, vahşi hayatın ortasında temkinli ve nereden geleceği belli olmayan kurşunları kollayarak yaşıyor. ‘Bize düşman bir grup var. Temkinli olmakta fayda var. Ama korkunun ecele faydası yok. Hiçbirimizin korkmadığına emin olabilirsiniz. Bugün mü, yarın mı öldürüleceğim korkusu insana hayatı zindan eder.

KİNİMİZ YOK

Biz bu korkuyu çoktan attık. Önce Allah’a sonra devlete sığındık. Zaman zaman provoke edildiğimiz oluyor. Kimse bizi kandıramayacak. Bizim kızgınlığımız çoktur, kinimiz yoktur. Biz Egeliyiz, çağdaşız. Kin tutmak, kan davası gütmek bize yakışmaz. Güvenlik önlemleri devam ediyor. Beş kardeşin sekiz çocuğundan erişkin olanların silah taşıma ruhsatları verildi. Ailenin tüm üyelerinin resmi korumaları da var. Bu işin bitmediğini devlet de biliyor.’

Vur emri verenler

Erol Beşok, aile çetesinin lideri. 1999’da Çamlıca Ailesi’nin şikayeti üzerine yakalanıp hapis yattı. Çamlıca Kardeşler’in infazını cezaevinden yönetip yönlendirdiği iddiasıyla yargılanıyor. Kardeşi Halit Esat Beşok, son cinayetten sonra Antalya’da düzenlenen operasyonla yakalandı. Çete liderliği ve cinayetlerin azmettiricisi olarak yargılanıyor.

Tetikçi

Beşok Çetesi’nin tetikçisi Sabri Gönül 2 Şubat’ta Yavuz Çamlıca ve şoförünü, 13 Eylül’de Bülent Çamlıca ve korumasını öldürmek suçlamasıyla yargılanıyor.

30 sinemadan hasılat aldılar

‘Silah zoruyla tapuları vermeye başladık. Ondan sonra film koptu. Hesap yapamaz olduk’ diyen Tuncay Çamlıca, bir yıl içinde iki ağabeyinin canına mal olan çeteyle restleşme sürecini anlatıyor. Film kopuyor gerçekten. 1998’den itibaren eziyetli bir hayat başlıyor. Beşoklar Çetesi, altı ay boyunca 30 sinemanın hasılatını topluyor tek tek. ‘Elimizi ne demek, bütün vücudumuzu, kafamızı kaptırdık.’ Beşoklar, Çamlıca Sinemaları ve Kemalpaşa’daki arazilere de el koyuyor. Erol Beşok, İnciraltı’ndaki Çınar Center’ın işletmesini üstleniyor. ‘Çetin Erniş vasıtasıyla aldığımız borcu kapatmak için her şeyi yaptık ama bir türlü olmadı. Kapatamayalım diye ne gerekiyorsa yaptılar.’ Çamlıcalar, çareyi devlete başvurmakta buluyor. Erol ve Halit Esat Beşok’la çete mensupları hapse giriyor.

3 kardeşten 2’si yok

Yıl 1993, Tuncay-Neval Çamlıca’nın düğünü. Soldan sağa öldürülen ağabey Bülent ve eşi Tülay, Tuncay ve eşi Neval, Serpil ve öldürülen eşi Yavuz, anneleri Bedriye Çamlıca’yla birlikte. O sırada ailenin henüz iki kışlık, bir yazlık sinema salonu, bir de inşaat şirketi vardı. Henüz Ege’nin sinema kıralı olmamışlardı. Beşok Kardeşler’le çatışmaları başlamamıştı. Mütevazı ve huzurlu bir hayatları vardı.

G.O.R.A. oynuyor

1970’li yıllarda İzmir’in en modern, en büyük sineması Çınar’ı 1990’lı yılların başında Çamlıca Ailesi aldı. Tuncay Çamlıca ve 13 Eylül’de Karşıyaka’da öldürülen ağabeyi Bülent Çamlıca’nın eşi Tülay Çamlıca ile Çınar Sineması’nda görüştük. Etrafımızda her hareketi pür dikkat süzen, kuş uçurmayan çok sayıda sivil güvenlik görevlisi vardı. Afişteki film G.O.R.A’ydı...
 ADnet
Reklam için