Gündem

Bıçak parası rüşvettir

Oya ARMUTÇU 13.11.2004

Devlet hastanelerinde sıkça karşılaşılan vatandaştan ‘bıçak parası’ talebini Yargıtay rüşvet kapsamında değerlendirdi. Ancak, suçüstü nedeniyle eylem yarım kaldığı için para isteyen doktor, ‘Rüşvet almaya eksik teşebbüs’ suçundan yargılanacak.

YARGITAY, devlet hastanesinde yapılacak bir ameliyat için hasta yakınından ‘bıçak parası’ adı altında 175 milyon lira isteyen doktor ile anestezi uzmanının eylemini ‘rüşvet’ kapsamında değerlendirdi. Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nin ‘irtikap’ (memuriyet görevini kötüye kullanarak, haksız menfaat temini) suçundan verdiği kararı bozan, Yargıtay 5. Ceza Dairesi, suçüstü yapılarak yakalanan sanık doktor ve anestezi uzmanı hakkında daha ağır cezayı öngören ‘rüşvet’ suçundan ceza verilmesini istedi. Ancak, kararda eylemin suçüstü yoluyla yarım kaldığına da dikkat çekilerek, ‘Rüşvet almaya eksik teşebbüs’ suçunun oluşacağı belirtildi.

POLİSTEN SUÇÜSTÜ

Çorum’da, çocuğu rahatsızlanan hasta yakını E.K, devlet hastanesine gitti. Hastasına gerekli tetkikleri yaptıran E.K, cerrah doktor M.Y ile görüştü. Doktor, zaman kaybedilmeden çocuğun ameliyata alınması gerektiğini söyledi. Çorum Devlet Hastanesi’nde yapılacak ameliyat için de 25 milyon lirası anestezi uzmanı D.K’ye verilmek üzere de toplam 175 milyon ‘bıçak parası’ istedi. Olaya sinirlenen hasta yakını, parayı temin etmek bahanesi ile hastaneden ayrıldı ve durumu güvenlik güçlerine bildirdi. Daha sonra numaraları tespit edilen 175 milyon lirayı alarak, anestezi uzmanının da bulunduğu sırada doktor M.Y’ye verdi. Hasta yakınının ayrılmasının ardından suçüstü yapan polis, numarası tespit edilmiş paranın 150 milyon lirasını doktor M.Y’de, 25 milyon lirasını da anestezi uzmanı D.K’nın üzerinde ele geçirdi. Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada sanıklar M.Y ve D.K hakkında rüşvetten daha az cezayı öngören ‘İkna yoluyla irtikap’tan mahkumiyet kararı verildi.

İŞTE KARAR

İtiraz üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 5 Ceza Dairesi sanıkların eyleminin 6 yıla kadar hapsi öngören ‘irtikap’ değil, 4 yıldan on yıla kadar hapsi öngören ‘Rüşvet almaya eksik teşebbüs’ olduğuna karar vererek, bozdu. Kararda özetle şöyle denildi: ‘Hasta yakını şikayetçi bıçak parası adı altında verdiği paranın ödenmemesi gerektiğinin bilincindedir. Bu nedenle serbest irade ile verilmiş bir paradan ve anlaşmadan sözedilemez. Bu itibarla sanıkların rüşvet almaya eksik kalkışma suçundan cezalandırılmaları gerekmektedir.’

NE OLACAK?

Yargıtay’ın bu kararı üzerine sanıklar Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılanacaklar. Mahkeme, suçun irtikap olduğuna ilişkin ilk kararında direnirse, bu davayla ‘Bıçak parası’ Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun önüne taşınacak. Genel Kurul’un, vereceği karar kesin olacak.
 ADnet
Reklam için