Cuma

Bu yaz 24 farklı bira ile serinliyoruz

Tuğçe ERDEMLİ 02.07.2004

Her gün market raflarında yeni bir bira markası veya çeşidi görüyoruz. Son çıkan ürünlerle birlikte piyasadaki bira markalarının sayısı 22’yi buldu. Bunların arasında alkol oranı ve kalorisi düşük light biralar, yüksek alkollü olanlar, fıçı birayla aynı lezzeti taşıyanlar var. Bir de ithal biralar var. Meksika birası Corona ve Hollanda birası Grolsch’a birkaç ay içinde Hollanda birası Heineken ile Çek Budweiser eklenecek.

Türkiye’de iki büyük bira üreticisi var: Efes Pilsen ve Tuborg. Tekel birası eski bir marka olmasına rağmen diğer ikisi kadar büyük bir pazar payına sahip değil. Şimdi bir de dördüncü bir bira markamız var: Pera Pilsener. İki hafta önce piyasaya çıkan markanın henüz tek bir çeşidi bulunuyor. İşte market raflarında bulabileceğiniz biralar ve özellikleri.

Efes Pilsen: Efes’in sekiz markası arasında ilk sırayı kahverengi tombul şişesiyle Efes Pilsen alıyor. Efes’in yumuşak içimli ve açık sarı renkli bu birası yüzde beş oranınıda alkol içeriyor. 50 cl şişe fiyatı bir milyon 350 bin lira.

Efes Dark: Değişik tatlar arayanlar için ideal olan Efes Dark, Türkiye’nin şeffaf şişede piyasaya sürülen ilk siyah birası. Üretiminde kullanılan kavrulmuş malt sayesinde karamelli dolgun tadı ve koyu rengiyle yüksek alkol oranlı biralar arasında. Altı buçuk alkol oranı olan Efes Dark’ın ilgi çeken özelliklerinden biri de şişesindeki kırmızı panter figürü. 33 cl. şişe fiyatı bir milyon 350 bin lira.

Efes Extra: Efes’in en sert içimli ve yüksek alkollü birası olan Efes Extra, yüzde sekiz alkol oranına sahip. Özel aromatik şerbetçiotu ile lezzetli ve kıvamlı biralardan biri. 50 cl. şişe fiyatı bir milyon 850 bin lira.

Marmara Gold: Efes’in bünyesine geçen ay katılan Marmara Gold yüzde beş buçuk alkol oranına sahip. Altın sarısı bira rengi sayesinde ‘24 ayar bira’ sloganıyla piyasaya sürülen Marmara Gold, sadece 50 cl’lik kutu ambalajıyla satışa sunuluyor. Fiyatı bir milyon 500 bin lira.

Marmara 34: Yüzde beş alkol oranına sahip Marmara 34 ise dolgun lezzete sahip kolay içimli bir bira. 75 cl şişe fiyatı bir milyon 650 bin lira.

Miller Genuine Draft: Buz serinliğini hissettiren cold-filtered özel yöntemiyle üretilen Miller Genuine Draft yüzde 4,7 alkol oranına sahip Amerikan birası. Uzun boylu, şık sarı siyah etiketiyle raflarda hemen göze çarpan Miller çevrilerek açılan kolay kapağa sahip. 33 cl şişe fiyatı bir milyon 750 bin lira.

Beck’s: Efes’e 2002 yılında katılan Beck’s Almanya’nın ünlü biralarından. 1873’ten beri Almanya’da üretilen Beck’s yüzde beş alkol oranına sahip. 33 cl şişe fiyatı bir milyon 650 bin lira.

Carlsberg: Ferahlatıcı, içimi kolay, kalıcı köpüklü, kendine has koku ve aromaya sahip, acı ve tatlıyı kombine eden yüzde 100 malt kullanılarak üretiliyor. 140’tan fazla ülkede tercih edilen Carlsberg, tüm dünyada yılda 10 milyar litre satılıyor. 33 cl şişe fiyatı bir milyon 650 bin lira.

Tuborg Gold: Kendine özgü tat ve aromasını üretildiği özel mayadan alan pilsener türü bir bira. Yüzde beş alkol içeriyor. 33 cl şişe fiyatı bir milyon 250 bin lira.

Tuborg Special: Rengi, ince kalıcı köpüğü ve dolgun, ferahlatıcı içimiyle, Tuborg spesiyalitesi. Yüzde sekiz alkol oranıyla Türkiye’nin ekstra alkollü ilk birası. 50 cl kutu fiyatı bir milyon 850 bin lira.

Tuborg Pilsener: Dünyanın pek çok ülkesinde tüketilen Tuborg Pilsener, çek-aç kapak sistemiyle de rahatça açılıp içiliyor. Fiyatı bir milyon 400 bin lira.

Venüs Pilsner: Çok rahat içimli, hacmen yüzde 5 alkol oranıyla Türk damak tadına uygun biralardan biri. 50 cl şişe fiyatı bir milyon 300 bin lira.

Troy Pilsner: Çevrilerek açılan kapağı, şık modern ambalajı ve beraberinde hem Türk, hem de dünya damak tadına uygun lezzetiyle dikkat çeken bir bira. 33 cl şişe fiyatı bir milyon 350 bin lira.

Troy Dark: Özel aroması ile benzerlerinden hemen ayrılan Troy Dark, kolay içimi ile ilgi görüyor. Yüzde 5 alkol içeren, şeffaf şişesi sayesinde çarpıcı rengini öne çıkarıyor. 50 cl şişe fiyatı bir milyon 600 bin lira.

EN YENİLER

İLK PET ŞİŞE BİRA: Türkiye’de ilk kez bir litrelik kırılmaz şişede biraseverler ile buluşan Skol, hafif ve taşıması kolay bir ambalaja sahip. Bu ambalaj özel rengi ve çok katmanlı yapısı sayesinde 8 ay boyunca birayı dış etkenlere karşı koruyor. Danimarka dilinde ‘şerefe’ anlamına gelen Skol’un bir litrelik pet şişesi açıldıktan sonra da vidalı kapağı sayesinde yeniden kolayca kapatılabiliyor. Uzun süre buzdolabında tazeliğini koruyan biranın 100 cl’lik pet şişedeki fiyatı iki milyon 100 bin lira.

FIÇIDA KUTU LEZZETİ: Efes Pilsen bu sene bünyesine yeni bir bira daha ekledi. Efes Pilsen Fıçı adıyla piyasaya sürülen bu yeni bira, fıçı bira tutkunları için özel olarak üretildi. Diğerlerine göre daha kolay içim özelliğine sahip. Pastorizasyon tekniğiyle bu kolay içimli bira şu anda tüm market ve tekellerde satışa sunuldu. Efes Pilsen Fıçı Kutu biranın fiyatı bir milyon 650 bin lira.

YENİ BİRA MARKASI: Yayla Şirketler Grubu’na ait biranın adı: Pera Pilsener. 15 milyon dolarlık yatırım yapılan Pera Pilsener’in hammaddesi Almanya’dan geliyor ve üretimi Alman uzman Brevmaster Wolfgang Schnack denetiminde gerçekleştiriliyor. Şişe, kutu ve fıçı olmak üzere üç şekilde satışa sunuldu. Biranın 25 cl’lik şişe fiyatı bir milyon. 50 cl’lik şişe fiyatı ise bir milyon 400 bin lira.

İTHAL BİRALAR

Şu anda Corona ve Grolsch marka biraları bulabilirsiniz. 2002 yılından beri sadece bar, restoran ve otellerde bulunabilen Hollanda birası Grolsch, geçtiğimiz aralık ayında marketlerde de yerini aldı. Dünyada 80 ülkede tüketilen Grolsch, doğal malzemelerle üretiliyor. Grolsch’un diğer özelliği ise geleneklerine bağlı bir bira olması. Swingtop (sallanır-kapak) olarak adlandırılan ve metal kapağın icat edilmediği yıllarda bütün içeceklerde kullanılan porselen kapağı, şişelemede daha masraflı olmasına rağmen hálá kullanılıyor. Şişelerin üzerinde etiket kullanmayan Grolsch, bu sayede tüketiciye günlük kullanım için güzel bir saklama şişesi de sunuyor. Grolsch’un tavsiye edilen perakende satış fiyatı; 33 cl. kutu: 1 milyon 485 bin, 33 cl. şişe: 1 milyon 600 bin, 47.3 cl. swingtop / sallanır-kapaklı şişe: 3 milyon 650 bin lira.

Sadece Meksika’da üretilen ve tüm dünyada en çok satılan biralar arasında yer alan Corona ise şubat ayından beri satışta. Corona rahat içimi, lime (misket limonu) eşliğinde damakta bıraktığı tadıyla haklı bir şöhrete sahip. Yeni yapılan yasal düzenlemeler ardından çok daha ucuz bir fiyata tüketicisine ulaşıyor. Corona 33 cl. şişeleriyle 2 milyon 500 bin lira.

Corona ve Grolsch marka biraların ithalatını yapan Karagözoğlu Dış Ticaret markalarına yenilerini ekliyor. Çeklerin ünlü birası Budweiser’ı birkaç ay içinde market raflarında görmeye başlayacağız. Hollanda bira markası Heineken’in ise İmpex Gıda tarafından ağustos ayı içinde ithal edilmesi düşünülüyor.

FORMUNA DİKKAT EDENLERE LIGHT BİRA

Piyasayada iki ayrı light bira bulmak mümkün. Efes’in light birasının kalorisi normal biralardan yüzde 40 daha az. Yüzde üç oranında alkol bulunan biranın tadı günün her saatinde içilebilecek kadar hafif. 33 cl şişe fiyatı bir milyon 300 bin lira. Tuborg bünyesinde bulunan Troy Light’ın alkol oranı da yüzde üç. Kalorisi ise 33 cl başına 88 kalori. Satış fiyatı bir milyon 300 bin lira.

BİR ASIRDIR ÜRETİLEN TEKEL BİRASI

Bir asıra yakın süredir öncülüğünü yaptığı bira üretiminde yüzde 85-88 oranında arpa maltı, yüzde 12-15 oranında natürel şerbetçiotu kullanılarak üretiliyor. Başka yardımcı madde içermeyen Tekel Birası’nın alkol oranı yüzde beş buçuk. Bir litresinde 540 kalori bulunan Tekel Birası’nın satış fiyatı bir milyon 300 bin lira.
 ADnet
Reklam için