Anasayfa

1 lira banka borcu için 10 gün yatacak

Özden ATİK/İSTANBUL 12.06.2004

Heybeliada’da 55 yıldır fırıncılık yapan Sabit Gölbeyoğlu’nun borcu, 1999’dan bu yana işleyen faizle 24 milyon 800 bin 5 liraya, ardından ihtarname ücreti ve diğer masraflarla 34 milyon 849 bin 356 liraya çıktı.

Bankalardan 11.6 milyar dolar kullanan batık banka patronlarının hepsi serbest dolaşırken, Vakıfbank’a olan 1 liralık borcu nedeniyle Sabit Gölbeyoğlu adlı fırıncı 10 gün hapse mahkum oldu. Gölbeyoğlu’nun 1 liralık borcu 5 yılda 34.8 milyon liraya çıktı.

SAHİP oldukları bankalardan 11.6 milyar doları diledikleri gibi kullanan batık banka patronları rahatça dolaşırken, 1 liralık borcunu ödemediği için Sabit Gölbeyoğlu adlı vatandaş, 10 gün hapis yatacak.

Vakıflar Bankası’na 1 liralık borcu yüzünden hakkında icra takibi başlatılan Sabit Gölbeyoğlu, mal beyanında bulunmadığı gerekçesiyle 10 gün hafif hapis cezasına çarptırıldı. Gölbeyoğlu, ‘Bulabilseydim 1 lirayı ödeyecektim’ dedi.

Tedavülden kalkan 1 liralık borcu yüzünden Heybeliada’da 55 yıldır fırıncılık yapan Sabit Gölbeyoğlu hakkında İstanbul 2. İcra Müdürlüğü’nde icra takibi başlatıldı. 1 liralık borç, 1999 yılından bu yana işleyen faizle 24 milyon 800 bin 5 liraya, ardından ihtarname ücreti ve diğer masraflarla 34 milyon 849 bin 356 liraya çıktı.

1 LİRA YOK Kİ

Bunun üzerine yasal sürede mal beyanında bulunmadığı gerekçesiyle Gölbeyoğlu hakkında 10 günlük hafif hapis cezası verildi. Gölbeyoğlu’nun avukatı Halil Doğu, traji-komik alacak davasını şöyle dile getirdi:

‘1 lira tedavülden kalkmıştır. Bu sebeple borcun ödenmesi mümkün değildir. Bir lirayı bulsaydık ana borcu ödeyip faize itiraz edecektik. Ancak tüm aramalarımıza rağmen 1 lira bulamadık. Türk parası düşük diyenler utansın. 1 lira 24 milyon lira faiz getiriyor. Sanırım bu kadar bir miktar için son yıllarda yapılan en önemli borç takibi bu olsa gerek. Bu duruma güleyim mi, ağlayayım mı?’

Prensip gereği bu parayı ödemeyeceklerini, tedavülden kalkmış bir paranın takibinin yapılamayacağını savunan Doğu, bu konuda sulh hukuk mahkemesine ‘Menfi tespit’ davası açacaklarını söyledi.

MÜCADELE EDECEĞİM

Gölbeyoğlu, özel okul taksitleri için imzaladığı senetlerin karşılığını 4 yıl önce Vakıflar Bankası’na ödediğini, ancak bir kaç ay önce hakkında icra takibi başlatıldığını, bu duruma çok şaşırdığını ifade etti. ‘Eski para satan yerleri gezdim. Değeri olmadığı için 1 liranın satılmadığını söylediler’ dedi. Gölbeyoğlu, tirajı-komik dava karşısında mücadele edeceklerini de söyledi. İstanbul 2. İcra Ceza Hakimliği, itirazı önümüzdeki günlerde karara bağlayacak.

Borcu ne olursa olsun mal beyan etmeyene hapis var

İCRA İflas Kanunu’na göre, borçlu mal beyanında bulunmadığı takdirde hapis ile cezalandırılıyor. Sanığın bu suçtan cezalandırılabilmesi için, hakkında geçerli bir icra takibinin bulunması, takip nedeniyle icra veya ödeme emrinin Tebligat Yasası hükümlerine uygun olarak borçluya tebliğ edilmesi, tebliğ edilen belgede mal beyanında bulunma ihtarı ve beyan süresinin yer alması, borçlunun mazereti olmaksızın süresi içerisinde beyanda bulunmak üzere icra dairesine gitmemesi veya yazılı beyanda bulunmaması ve borçlunun haczi olanaklı mal veya alacaklarının alacaklı tarafından bilindiği ve bilinmesi gerektiğinin ispat olunmaması gerekiyor. Mal beyanında bulunmayanlar, borçlarını ödedikleri takdirde hapis cezasından da kurtuluyor.
 ADnet
Reklam için