Yazarlar

Alkol ve ilaç, bir araya gelebilir mi

Dr. Gündüz TEZMEN 04.08.2003

Toplumda alkol kullananların oranı giderek artıyor. Özellikle yaşın ilerlemesiyle ilaç kullanım oranı da yükseliyor. Böyle olunca en azından bazı günlerde ilaç ve alkol kullanımı çakışıyor.

Bazı zamanlarda da alkol kullanımının yarattığı mide rahatsızlığı bulantı ve baş ağrısı gibi sorunları gidermek için özellikle ilaç kullanmak gereği de ortaya çıkıyor. İşte alkol ve ilacın bir araya gelmesi halinde akla gelebilecek sorular ve onların cevapları:

İlaç kullanırken alkol alınırsa...

- Alkol, bazı ilaçların etkisini azaltabilirken, bazılarının etkisini arttırabilir. Bu tersine, ilaçların da alkolün etkisini arttırması şeklinde görülebilir. Bazı ilaçlar da alkolle birleştiği zaman zehirli etkiler yaratabilir.

ORGANLARA ZARAR

İlaç ve alkol birbirini neden etkiler?

- İlaç vücuda girdiği zaman kan yoluyla tüm vücuda yayılır. Organlardan geçerken birtakım değişikliklere uğrar, parçalanır. İlacın tümü ya da parçalanma ürünleri bazı organlarda istenen ya da istenmeyen etkiler yaratır. Alkolün de vücuttaki serüveni ilacınkine çok benzer. Aynı parçalanma mekanizmalarını kullandıkları zaman vücutta birikme gösterirken, parçalanmış ürünlerinin etkili olduğu ilaç kullanımlarında ilacın istenilen etkisi yeterince görülemeyebilir. Benzer toksik etki söz konusu olduğunda da el birliği ile aynı organa zarar verme halleri ortaya çıkabilir. Sürekli alkol kullananlarda parçalayıcı enzimler çok aktif oldukları için, bu kişilerde ilacın vücutta etkin olarak kalma süresi kısalarak etkisi azalabilmektedir.

NARKOZDAKİ TEHLİKE

Alkol kullanana narkoz uygulanır mı?

- Narkozda kullanılan bazı ilaçlar, sürekli alkol kullananların karaciğerinde hasar yaratabilir. Bazı narkoz ilaçları da sürekli alkol kullananların karaciğerinde yeterli hızda parçalanamadığı için, vücutta yüksek dozlara çıkarak tehlikeli olabilir.

ANTİBİYOTİKLE ASLA

Antibiyotik kullanırken alkol alınabilir mi?

- Aralarında mantar, parazit ve sıtma ilaçlarının da bulunduğu antibiyotikleri kullanılırken alkol kullanılması, bulantı, kusma, başağrısı, ateş basması ve havale nöbeti gibi belirtilere yol açabilir. Ayrıca alkol kullanılması birçok antibiyotiğin vücuttaki etkisini azaltır. Karaciğerde işlenen antibiyotiklerin sürekli alkol kullananların karaciğerine zarar verme riski yüksektir.

BEYİN VE KARACİĞER

Sinir ve uyku ilaçları ile alkol birlikteliği öldürücü olur mu?

- Aralarında antipsikotik ilaçların da bulunduğu sakinleştirici, depresyon giderici ve uyutucu etkili ilaçlarla birlikte alkol kullanılması beyin fonksiyonlarında ileri derecede baskılama nedeni olabilir. Solunum merkezinin baskılanması, solunum durması ile ölüm riski yaratabilir. Bu ilaçların bazıları, alkolle bir arada alındığında ciddi karaciğer hasarlarına yol açabilir.

Şeker hastaları alkol alabilir mi?

- Şeker hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu alkolden etkilenir. Sık alkol kullananlarda ilaçlar daha az etki gösterirken, seyrek kullanımda ilacı etki süresi uzamaktadır. Böylece kan şekeri dengesini sağlamak güçleşebilmektedir. Bazı şeker ilaçları ile alkolü bir arada kullanılması bulantı, kusma, baş ağrısı şikayetlere yol açabilir.

GRİP HASTALARI DİKKAT

Grip ilaçları ile alkol...

- Grip ve soğukalgınlığı ilaçlarının içinde bazı antihistaminik (alerji giderici) maddeler vardır. Bunlar alkolle birleştiğinde ileri derecede uyuşukluk nedeni olabilir. Bu da otomobil de dahil olmak üzere her türlü araç gereç kullanımında kaza riskini ileri derecede arttırır. Yaşlılarda bu etki çok daha önemlidir. Bu ilaçlarda ayrıca ağrı kesici ve ateş düşürücü etkili parasetamol de bulunur. Parasetamolün alkolle birlikteliği ciddi karaciğer hasarlarına yol açabilmektedir.

MİDE KANAMASI RİSKİ

Ağrı kesiciler de kullanılamaz mı?

- Yukarıda belirttiğimiz gibi parasetamol içerenler alkol kullananlar tarafından kullanılmamalıdır, karaciğer hasarı riski yaratmaktadır. Naproksen içerenler, alkolle birlikte alındığında mide kanaması riski yaratmaktadır. Yaşlılarda yapılan çalışmalar alkolle birlikte alınan yüksek dozdaki aspirinin mide kanaması riski arttırdığını, aynı zamanda alkolün, sanki daha fazla içilmiş gibi etkilediğini gösterdi.

Kalp ve tansiyon ilaçlarını da etkiler mi?

- Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlarla, koroner kalp hastalığında kullanılan nitratların alkolle birlikte alınması, bu kişilerin ayağa kalktıklarında başdönmesi ve tansiyon düşmesi tablosuyla kaşılaşmasına yol açabilir. Sürekli alkol kullananlarda, beta bloker grubu ilaçlar daha düşük etki gösterir.
 ADnet
Reklam için