Gündem

Askerlik süresi Bakanlar Kurulu'nda

Esat PALA - CNN TÜRK 23.06.2003

Bakanlar Kurulu, "askerlik süresinin kısaltılması"na ilişkin teklifi görüşmek üzere toplandı. Kurulun gündeminde, Avrupa Birliği'ne tam üyelik için hazırlanan Ulusal Program, Selanik Zirvesi ve Kamu Yönetim Reformu Yasa Tasarısı da var.

KABİNE, ASKERLİĞİN KISALTILMASINI GÖRÜŞÜYOR

Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Bakanlar Kurulu'nun gündeminde dört önemli konu var. Genelkurmay Başkanlığı tarafından getirilen "askerlik süresinin kısaltılması"na ilişkin teklif, Avrupa Birliği'ne tam üyelik için hazırlanan Ulusal Program, Selanik Zirvesi ve Kamu Yönetim Reformu Yasa Tasarısı kabine üyeleri tarafından değerlendirilecek.

ASKERLİK SÜRESİ KISALIYOR

Bakanlar Kurulu'nun birinci gündem maddesi GEnelkurmay Başkanlığı tarafından dün yazılı bir açıklamayla duyurulan ve kamuoyunda büyük yankı bulan "askerlik süresinin kısaltılması" teklifi olacak. Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada önce TSK'nın dünü ve geleceğine ilişkin genel değerlendirme yapılmış ardından da askerlik süresinin kısaltılmasına ilişkin teklife yer verilmişti. Genelkurmay Başkanlığının teklifine göre, 18 ay olan askerlik süresi 15 aya, 16 ay olan Yedek Subaylık süresi 12 aya, kısa dönem olarak adlandırılan 8 aylık askerlik süresi de 6 aya indiriliyor. Genelkurmay'ın bu teklifiyle Türkiye'nin asker sayısı yüzde 17 azaltılıyor.

Genelkurmay Genel Sekreterliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, söz konusu karar Türkiye’nin çevresindeki risk ve belirsizliklerle, Türkiye’ye yönelik tehditlerin azalması üzerine alındı. 15 Temmuz 2003 tarihinden itiraben geçerli olacak teklif hükümet tarafından kabul edilirse indirimden halen silah altında bulunan erbaş ve erlerle yedek subaylar da yararlanacak.

Kararla, her an silah altında olan yaklaşık 500 bin kişilik asker sayısı yüzde 17 oranında azaltılarak 85 bin kişilik indirime gidilmiş olacak. Genelkurmay Başkanlığı’nın asker indirme kararının dayanaklarından birinin de bedelli askerlikle ilgili çalışmalar olduğu öğrenildi. Genelkurmay, şiddetle karşı olduğu bedelli askerlik yerine herkesin eşit şekilde faydalanacağı süre indirimini daha uygun buldu.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığındaki Bakanlar Kurulu öncelikle "askerlik süresi"ni ele alacak. Genelkurmay Başkanlığının teklifini değerlendirecek. Askerlik süresinin kısaltılması için yasa çıkartılması gerekmiyor. Bakanlar kurulu kararıyla askerlik süresi kısaltılabiliyor ya da uzatılabiliyor. Gözler, askerlik süresinin kısaltılmasına ilişkin bakanlar kurulu toplantısında sonra yapılacak açıklamada. Çünkü, yüzbinlerce gencin ve yakınının gözü kulağı bakanlar kurulu toplantısında olacak.
     
ULUSAL PROGRAMA SON RÖTUŞ

Bakanlar Kurulu'nun bir diğer önemli gündem maddesi ise Ulusal Program olacak. Ulusal program Avrupa Birliği Genel Sekreterliği tarafından hazırlanarak Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e sunulmuştu. Abdullah Gül ise, Ulusal Programı inceledikten sonra değerlendirilmek üzere Bakanlar Kurulu'na sevketmişti. Avrupa Birliğine tam üyelik için hazırlanan ve Haziran Ayı sonlarına doğru açıklanması beklenen Ulusal Program bakanlar kurulunda ele alınarak üzerinde son tartışmalar ve rötuşlar yapılacak. Türkiye'nin AB yolundaki ulusal programı yeniden şekillenecek. Ancak, ulusal program bilindiği gibi sadece bakanlar kurulunda değil, 26 haziran perşembe günü toplanacak Milli Güvenlik Kurulu'nda da ele alınacak. MGK üyeleri de Türkiye'nin geleceği açısından büyük önem taşıyan Ulusal Program üzerindeki görüş vce önerilerini dile getirecekler. Daha sonra da Ulusal Program'ın hem kamuoyuna hem de AB'ye açıklanması bekleniyor.
           
           SELANİK ZİRVESİ

Bakanlar Kurulu'nun üçüncü önemli gündem maddesi ise Selanik Zirvesi. Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Selanik Zirvesine ilişkin bilgileri aktaracaklar. Aynı zamanda Selanik Zirvesinde yapılan ikili görüşmeler, temaslar ve alınan kararların da yine hem AB ve hem de Ulusal Program çerçevesinde ele alınacak. Kabinenin ayrıca, Kamu Yönetim Reformu Yasa Tasarısı ile Şeker sektörüyle ilgili sıkıntıları da ele alarak görüşmesi bekleniyor.


 

 ADnet
Reklam için