Gündem

Adalet Bakanı tutuklansın

Oya ARMUTÇU / ANKARA 31.03.2010

YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, HSYK çalışmalarını askıya alan Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in anayasal suç işlediğini savundu.

Tarhan suç duyurusu dilekçesinde “şüpheli” sıfatını kullandığı Ergin’in delilleri karartma ihtimalinden tutuklanmasını, tutuklanmaması halinde ise yurtdışına çıkış yasağı koyulmasını istedi.

YARGIÇLAR ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Emine Ülker Tarhan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca dün işleme koyulan HSYK Başkanı ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin hakkındaki suç duyurusu dilekçesinde, tartışılacak iki istemde bulundu. Tarhan, HSYK çalışmalarının askıya alan bakanın Anayasal suç işlediği gerekçesiyle tutuklanmasını ve yurtdışına çıkışının yasaklanmasını istedi.

Dilekçesinde, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in soruşturma sürecini örnek gösteren Tarhan, CMK’nin ilgili maddelerine atıf yaparak, “Anayasa’yı ihlal” suçu nedeniyle Ergin hakkında da doğrudan soruşturma yapılabileceğini savundu. Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü Çetin Şen’in, CMK 250’nci Madde kapsamındaki ağır cezalık suçlarda, birinci sınıf hâkim ve savcılar hakkındaki soruşturmanın özel yetkili savcılarca yapılmasına ilişkin “emri” de doğrudan soruşturma yapılması tezine dayanak gösterildi.

Tarhan, Anayasa’yı ihlal suçunun cezasının “ağırlaştırılmış müebbet” olduğuna ve tutuklamayı gerektirdiğine, şüpheli hakkında kuvvetli suç şüphesi bulunduğuna da dikkat çekti. Tarhan, “şüpheli” sıfatını kullandığı, Ergin’in, elinde bulundurduğu “kamu gücü” gözetildiğinde delilleri karartma ihtimalinden tutuklanmasını, tutuklanmaması halinde ise yurtdışına çıkış yasağı koyulmasını istedi. Anayasa’nın 100’üncü maddesine göre bakanlar hakkında Meclis soruşturması ile işlem yapılması gerekmesine rağmen YARSAV’ın bu suçun Anayasa’yı ihlal suçu olduğunu savunarak, doğrudan işlem talep etmesi dikkat çekti.
Suç duyurusunda, Ergin hakkında TCK’nın 309’uncu maddesindeki ağırlaştırılmış müebbet suçunu öngören “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nı ihlal”den dava açılması istendi. Kurul çalışmalarının askıya alındığını bildiren Adalet Bakanlığı açıklamasının yapıldığı 26 Mart, “suç tarihi” olarak gösterildi.
Dilekçede özetle şöyle denildi: “Şüpheli, suç ihbarımıza konu eylemiyle T.C. Anayasası’nı ihlal ederek Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en temel niteliği olan hukuk devleti ilkesini kaldırmaya kalkışmıştır. Şüpheli elinde bulundurduğu kamu gücünü kullanarak, yani cebir kullanarak Anayasal bir kurumu tatil etmiştir. Adalet Bakanı’nın, Anayasa ve yasalar tarafından verilmiş HSYK’yi tatil etme yetkisi söz konusu değildir. Şüphelinin kamuoyuna duyurduğu HSYK’nin çalışmalarına süresiz ara verme eylemi TCK 309’uncu maddesinde yer alan T.C Anayasası’nı ihlal suçunu oluşturmaktadır.”

YARSAV’dan Meclis turu

YARSAV, TBMM’de MHP, BDP ve CHP’yi ziyaret ederek, Anayasa değişikliği teklifine destek vermemelerini istedi. YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, Meclis’e sunulan Anayasa paketinin ‘yargıyı nokta hedef alan, yargı bağımsızlığını, güçler ayrılığı ilkesini ve demokrasiyi yok eden sürecin son aşaması’ olduğunu söyledi. Tarhan, “Anayasa paketinin sivil darbe girişimi olduğunu düşünüyoruz” dedi.
 ADnet
Reklam için