Yazarlar

Eşe ve çocuğa bağış vergiye tabi borç vermek değil

Şükrü KIZILOT 13.02.2003

SON günlerde bize en çok yöneltilen sorulardan biri de, eşe ve çocuklara verilen borç paralarla ilgili. Hatta bazıları, 'eşe ve çocuklara borç vermenin vergisi varmış, bundan sonra verilen bu borçlardan dolayı artık vergi ödenecekmiş, doğru mu?' diye soruyorlar.

Bu arada merak edilen konulardan biri de, eşe ve çocuklara alınan ev ya da otomobillerle ilgili. Bizi arayan bazı okurlarımız 'eşime ya da çocuğuma ev ya da otomobil aldım diye vergi mi ödeyeceğim?' diye soruyorlar.

EV ALMA OLAYI

Hemen açıklayalım eşe ve çocuklara verilen borç paraların herhangi bir vergisi yok. Aynı şekilde, çocukların, anne ya da babasına verdiği borcun da, yine vergisi yok. Ancak, eşe ya da çocuğa alınan ev ve otomobilin vergisi var. Bu verginin adı da 'Veraset ve İntikal Vergisi'.

Yürürlükte olan mevzuata göre, eşi de olsa, çocuğu da olsa, hatta anne ya da babası bile olsa, bir kimsenin bir diğer kimseye ev ve otomobil bağışlaması ya da para bağışlaması, halk arasındaki deyimle hibe etmesi, 'ivazsız intikal' yani karşılıksız bir servet intikali olarak kabul edilmekte ve veraset ve intikal vergisine tabi tutulmaktadır.

VERGİNİN ORANI

Bir şahsa, ana, baba, eş ve çocuklarından, hediye ya da hibe şeklinde intikal eden mallardaki, 2003 yılı veraset ve intikal vergisi tarifesi tablodaki gibi.

Yapılan hibenin 1 milyar 224 milyon TL.'lik kısmı veraset ve intikal vergisinden müstesna tutuluyor. Buna göre, üniversite öğrencisi çocuğa, babasının 25 milyar lira değerinde otomobil hediye etmesi halinde çocuğun, otomobili adına kaydettirdiği tarihi izleyen bir ay içinde veraset ve intikal vergisi beyannamesi vermesi ve yaklaşık 1 milyar 439 milyon lira vergi ödemesi gerekir. Karısına, kocasının 150 milyar lira değerinde bir ev hediye etmesi halinde, karısının ödeyeceği vergi ise yaklaşık olarak 8 milyar 900 milyon liradır.

Hesaplanan vergi, tahakkukundan yani ödenecek aşamaya geldiği tarihten itibaren, üç yılda ve her yıl Mayıs ve Kasım aylarında olmak üzere, iki eşit taksitte toplam olarak da altı taksitte ödenecek. Ancak, yukarıdaki iki örnekte de, çocuğa babasının otomobil ya da kadına kocasının ev hediye etmesi yerine, bunları almaları için borç para vermesi ve otomobilin ya da evin bu borç para ile alınması halinde, veraset ve intikal vergisi ödenmeyecek.

Yukarıdaki açıklamalardan da farkedileceği üzere, 'oğlana ve kıza birer ev, hanıma bir spor otomobil aldım' diyen kişinin, bu beyanından dolayı oğlu, kızı ve karısı veraset ve intikal vergisi ödeyecek. Ancak, borç verdim derse, herhangi bir sorun yok...
 ADnet
Reklam için