Anasayfa

10 bin asker kışı dağda geçirecek

Kemal YURTERİ - CNN TÜRK 25.12.2002

ABD'ye henüz yanıt verilmemesine karşın olası Irak operasyonuna yönelik hazırlıklar bile Türkiye'ye ek maliyet getirmeye başladı. 10 bin asker, kışı kar kaplı açık arazi ve dağlarda geçirecek.

Önlem olarak sınırda konuşlandırılan birlikler zor kış koşullarına karşın operasyon başlayana kadar yerlerinden kıpırdamayacak.

23. Piyade Tugayı Silopi çevresinde, 2. İç Güvenlik Tugay Komutanlığı Lice ve çevresinde, 70. Tank Tabur Komutanlığı Cizre'de 70. Mekanize Piyade Tugayı ve 20.Zırhlı Tugay Komutanlığı Habur - Hakkari sınır hattında, Dağ Komando Tugayı, Çukurca'yı kapsayan sınır hattında görev yapıyor.

Birliklerin sınır hattında önlem alması ve savaş hazırlıklarını yapması ek harcamalar gerektirdi. İlk hesaplamalar birliklerin görev bölgelerine ulaşımı ve personel harcamaları için ilk planda 10 trilyon liralık ek harcama getirdiği gösteriyor. Birliklerin kış koşullarına uyum sağlaması için alınan malzemeler ve eksik cihazların giderilmesi için yapılan harcamalar maliyeti artıracak. Bu durumun, Milli Savunma Bakanlığı’nın bütçesinin yeniden düzenlenmesi ve kaynak aktarılmasını zorunlu kılacağı belirtiliyor.

Bu birliklerin kimyasal harp eğitimleri hızlandırıldı ve eskiyen malzemeleri de hızla yenilenmeye başlandı.

 ADnet
Reklam için