Magazin Yazarlar

Benimle resmen nikahlıyken başkasıyla imam nikahı yapmış

Güzin Abla 09.12.2008

Güzin Abla, bundan tam iki yıl önce, eşimle ailelerimizden habersiz evlendik. Eşimin ailesi beni alevi olduğum için istemedi.

Sürekli beni, ailemi tehdit etmeye başladılar. Eşimin annesi hastaydı ve bunu oğluna karşı kullandı, "Ben ölürsem bundan sen sorumlusun. Sütümü helal etmeyeceğim" gibi şeyler söyledi. Babası da onu evlatlıktan reddedeceğini, mirasını diğer iki oğluna bırakacağını açıkladı.

Sonunda 5 ay 13 gün evli kaldıktan sonra eşim hiçbir şey söylemeden beni terk etti. Ardından telefon açtı ve benden ayrılacağını, ailesini daha fazla üzemeyeceğini ama beni ölene kadar seveceğini söyledi. Evliliğimizin birinci yılında boşanma davası açtı, kaybetti. Şu an hálá benimle resmi nikahlı.

Ancak duydum ki bundan iki hafta önce bir başka kızla kına gecesi yapıp evlenmiş. Nerede ve nasıl yaşıyorlar bilmiyorum... Merak ettiğim konu, benimle resmen evliyken başka birisi ile imam nikahı yapması yasal mı? Ben şimdi ne yapmalıyım?

Lütfen bana yardım edin. Ona boşanma ve tazminat davası açmak istiyorum, ama param yok. Ayrıca eşimin ailesi her yerde oğullarının benden boşandığını söylüyormuş. Bu kızı kandırmış ya da ikinci bir nikah yapmış olabilirler mi?

RUMUZ: YARDIMINIZA İHTİYACIM VAR

Canım kızım, bu da yeni bir moda! Hani hepimiz artık çok dindarız ya... İslamiyetin tüm kurallarına riayet ediyoruz ya... Ama bakıyorum insanlar sadece işlerine geleni benimseyip, işlerine geleni kulak ardı ediveriyorlar. Örneğin yalan söylemek, hak yemek unutuluyor. Evli barklı iken imam nikahı ile bir başka kızla da evlenmeyi hak görüyorlar kendilerine...

Evli erkeklerle beraber olan genç hanımların da pek işine geliyor bu durum... "Nasıl olsa ben de imam nikahlı karısıyım" diye düşünürken, aslında bir aileyi parçaladıklarından, bir başka kadına ve çocuğuna zarar verdiklerinden habersiz görünmek işlerine geliyor...

Bu kızın da o gencin aslında seninle evli olduğunu bildiğinden eminim... Eşin "Ne olursa olsun, onların istedikleri biriyle evleneyim de bitsin bu sorun" demiş aslında. Ben de seni sevdiğinden eminim, ama ayılmalar, bayılmalar, ölmekle tehdit etmeler onu yıldırmış. Biraz da zayıf karakterli olduğunu kabul etmek zorundayız.

Bu arada bu mezhep ayrılığı konusu karşıma çıktıkça, gerçekten üzülüyor ve bu çağda hálá böyle bir zihniyetin olmasından utanç duyuyorum...

Eşime güvenmediğimden çocuk düşünemiyorum

Sevgili Güzin Abla, ben 20 yaşındayım ve halamın oğluyla evliyim. Biz daha önce birbirimizi çok seviyorduk ama sonra halam beni istemeyince ayrıldık. Ben de üniversiteye girdim.

Yaz tatilinde memlekete geldim ve nişanladık, evlendik, ama ben bu evliliğe kendi isteğimle "evet" demedim. Annem ve teyzemin zoruyla oldu. Şimdi kafam çok karışık, nedeni de eşimin bir kızla konuşması... Kız da bizim akrabamız. Ben bu ilişkinin bittiğini sanıyordum ama bitmemiş.

Eşimin telefonunda onun mesajını yakaladım ve beynimden vurulmuşa döndüm. Hatta ölmek istedim o anda... Ama yapacak hiçbir şey yoktu. Çünkü o kız akraba...

Memleketten gitmeyi de düşündüm, yapamadım. Annem ve babam buradayken, çekip gidemedim. Yedi aylık evliyiz ve eşim bana karşı çok iyi, ama ben ona güvenemiyorum. Çocuk sahibi olmayı da düşünemiyorum, çünkü eşimin beni o kızla aldatacağından korkuyorum.

Eşim bazen benimle çok iyi, bazen de kötü olabiliyor. Ne olur abla bana yardımcı ol. Kendime zarar vermeyi bile düşünüyorum. Kendime yediremiyorum. Evliğimi bu yüzden bitirmek istiyorum.

RUMUZ: İSTENMEYEN KADIN

İşte yine saçmalayan bir genç kız var karşımda! Kendine zarar vereceksin de ne olacak kızım? Herkes birkaç gün sonra unutacak seni... Annen unutamaz tabii, ama eşin belki tutup o kızla evlenecek. Kızın da beklediği bu değil mi zaten? Sen de öldüğünle kalacaksın, bu mu istediğin?

Eşini seviyorsan, mücadele etmelisin. Aslında bence bu kız, eşinin kafasını karıştırmaya çalışıyor. Onun seninle evlenmesini bir türlü hazmedememiş anlaşılan... Ona mesajlar yollayarak, kendini unutturmamaya çabalıyor olmalı... Bu kadar üzüleceğine, eşinle karşılıklı oturup konuş. Sor bakalım, ne diyecek?

Hem kız akrabansa, akraban... Zaten eşin de akraban değil mi (ki bu zaten çok yanlış)? Akrabaysa dokunulmazlık mı kazanıyor? Eşinle bir derdi varsa, öğren ne istiyormuş? Annesine, babasına da aç durumu... Hiçbir ailenin buna olumlu yaklaşacağını düşünemiyorum.
 ADnet
Reklam için