Dünya

İsrail’de düğün salonu faciası

26.05.2001
Kudüs'te, önceki gece bir Yahudi düğünü sırasında, büyük bir kalabalığın toplandığı düğün salonu çöktü. Olayda 25 kişi feci şekilde ölürken, 70 ile 100 kişinin enkaz altında kaldığı belirtiliyor. Faciadan aralarında gelinle damadın da bulunduğu 309 kişi yaralı kurtuldu. Filistin yönetimi, kurtarma çalışmaları için yardım önerdi.

İsrail ve Filistinlileri şok eden olay, Assi ve Karen Sror çiftinin nikahları kıyıldıktan sonra, Versailles Düğün Salonu'nda meydana geldi. Evlilik kutlaması için 655 davetlinin tıka basa doldurduğu binanın üst katında bulunan düğün salonu, dans başladıktan kısa bir süre sonra, büyük bir gürültüyle çöktü. İnsanlar, üç katlı binanın tümü çökünce, kopan beton ve demir parçalarıyla birlikte alt kata düşerek üst üste yığıldılar. Trajik faciada çok sayıda kişi enkaz altında kaldı. Deprem felaketini anımsatan manzarada, yaralıların ve enkaz altında kalanların yardım isteyen haykırışları ve inlemeleri, gecenin karanlığında dehşeti daha da artırdı.

GELİN DAMAT YARALI

Facia duyulduktan ve ilk şok atlatıldıktan hemen sonra, olay yerine askeri birlikler, kurtarma ekipleri ve ambulanslar akın etmeye başladı. Türkiye'deki Marmara depremi felaketinden sonra kurtarma çalışmalarına katılan özel askeri kurtarma ekibi, olay yerine gelen ilk ekip oldu. Hemen özel yetiştirilmiş köpekleriyle çalışmaya başlayan ekip, birçok insanı enkaz altından çıkarmayı başardı.

Damat Ossi, olayı hafif sıyrıklarla atlatırken, gelin Karen'in göğsünden ve kalçasından ciddi biçimde yaralandığı ve ameliyat edileceği açıklandı. Faciadan yaralı kurtulan Dado Ben-Michael, hastanedeki yatağından TV kameralarına olayı şöyle anlattı:

‘‘Bir anda neye uğradığımızı şaşırdık. Kucağımda iki yaşındaki yeğenim vardı. Düştük ve düştük. Yeğenim elimden kayıp gitti. Düştüğümde, onu yerde gördüm. İkimizin de kurtulması mucize. Bir kábus gibiydi.’’

Kudüs halkı kan bağışı yapmaya çağrılırken, olay hakkında basına konuşan General Gabi Ofir, ‘‘Bu, inşaatla bağlantılı bir olay, terör eylemi değil’’ dedi. Kurtarma çalışmalarının 4 ya da 5 gün süreceğini belirten general Ofir, enkaz altında uzun süre canlı kalınabildiğine dikkat çekti. Binanın ayakta kalan kısımlarında da çökme tehlikesi bulunduğu belirtildi.

Filistin yardım önerdi

Düğün salonu felaketi, aylardır çatışma halinde olan Filistin ile İsrail arasında uzlaşma ümüdini de doğurdu. Filistin yönetimi, Kudüs'teki düğün salonu faciası duyduktan sonra, enkaz altında kalanları arayan kurtarma ekiplerine yardım önerisinde bulundu. Filistin yönetimi tarafından yapılan açıklamada, kurtarma çalışmalarında İsrailli meslektaşlarına yardımcı olmaları için sivil savunma ekiplerine hemen talimat verildiği belirtildi. Açıklamada, Filistin yönetimi ayrıca, İsrail ve halkına başsağlığı diledi.

 ADnet
Reklam için