Yaşam

Kendi evimde oturuyorum

03.02.2001
Özer AHISKA/MAGAZİN SERVİSİ

Rüçhan Adlı'nın torunları tarafından ‘‘Dedemizin Boğaz manzaralı evinde bedava oturuyor’’ diyerek mahkemeye verilen Türkan Şoray, ilk kez konuştu. ‘‘Ben kimsenin değil, kendi evimde oturuyorum’’ diyen Türkan Şoray, evin arsasının kendine ait olduğunu ve 3 katlı villayı Rüchan Adlı'yla yarı yarıya ortak yaptırdıklarını söyledi.

Temeli 1979'da atılan ve iki yıl sonra tamamlanan Etiler sırtlarında, Cengiz Topel Mahallesi, Özengi Sokak'taki Boğaz manzaralı üç katlı villa, Türkan Şoray için çok önemli. Çünkü 8 Ağustos 1995'te kaybettiği Rüçhan Adlı ile ortaklaşa yaptırdığı bu villada Türkan Şoray'ın sayılamayacak kadar çok anısı var. Üst iki katında Şoray'ın, giriş katında ise Rüçhan Adlı'nın yaşadığı villa, bir anlamda ikilinin birlikteliğinin simgesiydi.

Önceleri anılarıyla baş başa ve huzur içinde villada oturan Türkan Şoray'ın zamanla huzuru kaçmaya başladı. Çünkü kulağına bazı söylentiler geliyordu. Sonunda söylentiler gerçek oldu ve Rüçhan Adlı'nın torunları, Şoray'ı ‘‘Dedemizin evinde bedava oturuyor’’ diyerek ünlü sanatçıyı mahkemeye verdiler. Konuyla ilgili duygu ve düşüncelerini mahkeme sonrası dile getireceğini belirten Türkan Şoray, evin kendisine ait olduğunu söyledi ve ‘‘Adaletin yerini bulacağına inanıyorum’’ dedi.

VİLLANIN TARİHİ

Rüçhan Adlı'nın ölümünden sonra tek varisi olan oğlu Şevket Adlı'nın da vefat etmesi üzerine gelini ve torunları tarafından mahkemeye verilen Türkan Şoray'ın dava konusu olan oturduğu villayla ilgili gelişmeler, dünden bugüne şöyle:

Türkan Şoray, tamamen kendi tasarrufu ile 1979'da, kendi arsası üzerine villanın inşaatını başlattı. Villanın kaba inşaatı 1983 yılında tamamlandı.

Ancak aynı yıl, Cihan Ünal ile evlenmeye karar veren sanatçı, evin yarısını hiçbir ücret talep etmeksizin uzun yıllar büyük bir aşk yaşadığı Rüçhan Adlı'ya devretti. O tarihe kadar Beşiktaş Tapu Müdürlüğü'nde yalnızca Türkan Şoray'a ait olan tapunun yüzde 50'si Rüçhan Adlı'nın üzerine geçirildi.

Kabası bitmiş inşaatın kalan kısmını Rüçhan Adlı tamamladı ve villada oturmaya başladı.

ADLI'NIN ÖLÜMÜ

Rüçhan Adlı, 1996 yılında vefat edince, villadaki hakkı, miras yoluyla oğlu Şevket Adlı'nın üzerine geçti.

Şevket Adlı, vilada oturmak isteyen Türkan Şoray'a hiçbir sorun çıkarmadı. Hatta Sultan'a ‘‘Türkan Hanım, siz rahatınıza bakın. Biz o villaya taşınmayacağız. Ayrıca babamızın kaldığı alt katı da kullanabilirsiniz’’ dedi.

Ancak 1999'un aralık ayında bu kez de Şevket Adlı vefat etti. Şevket Bey, iki kez evlenmişti. Miras hakkı çocuklarına, yani Rüçhan Bey'in torunlarına geçti.

Gökhan, Rüçhan ve Volkan Adlı, ‘‘Dedemizin villasında oturuyor. Dedemiz Rüçhan Bey'in ölümünden bugüne kadar geçen süre içinde bize kira ödememiştir. Toplam 150 bin dolar kira borcu var’’ diyerek Türkan Şoray hakkında İstanbul 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açtılar.

 ADnet
Reklam için