İSTANBUL

Sahile tel ördüler

29.11.2000Kartal Su Ürünleri Kooperatifi, yapacağı balıkçı barınağının güvenliğini öne sürerek sahili tel örgülerle kapatınca önemli bir tartışmaya neden oldu. Bölgenin asıl sahibi olan Milli

Emlak ile Büyükşehir Belediyesi, tel örgülerin yasal olmadığını vurgularken söz konusu kooperatif, bunun İstanbul Tarım ve Köy İşleri Müdürlüğü'nün bir şartı olduğunu iddia ediyor.

Kartal Su Ürünleri Kooperatifi'nin, balıkçı barınağı yapmak için geçen yıl kiraladığı sahil kesimini, güvenlik gerekçesiyle tel örgülerle çevrelemesine Milli Emlak,‘‘yapılan yasal olmayan bir işlem’’ cevabını verdi.

Milli Emlak'tan konuştuğumuz bir yetkili, mevzuata göre, yol ile deniz arasında kalan sahil kesiminin hangi sebeple olursa olsun tel örgülerle kapatılamayacağını, bu yerlere insanların giriş - çıkışlarının engellenemeyeceğini belirtti. Aynı yetkili yapılanın hemen durdurulacağını da sözlerine ekledi.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de, ‘‘Yapılan yasal bir işlem değil. Bu gibi yerler kesinlikle tel örgü veya benzeri şeylerle çevrilemez. Herhalde bunu yaparken Milli Emlak'a bildirmediler’’ diye konuştular.

10 yıllığına kiralandı

Balıkçı barınağı, Kartal Deniz Otobüsü İskelesi'nin 300 metre uzağındaki Milli Emlak'a ait 11 bin 500 metrekarelik alana yapılacak. Bunun için, kooperatif, sahil kesimini Eylül 1999'da on yıllığına kiraladı. Milli Emlak'a birinci yıl olarak da 2 milyar 50 milyon lira ödendi. Ancak kooperatif kısa bir süre önce, teknelerin güvenliğini sağlamak amacıyla bölgeyi tel örgülerle kapatmaya başladı.

Kartal Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Nazmi Saral, bölgenin tel örgülerle çevrilmesiyle ilgili olarak, ‘‘Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'na bağlıyız. Bakanlığın İstanbul Müdürlüğü ile yaptığımız temaslarda bize, güvenlik nedeniyle barınağın etrafının tel örgülerle çevrilmesinin zorunlu olduğu söylendi. Bu şartı yerine getirdik. Durum bundan ibaret’’ dedi.

Saral, balıkçı barınağının Kartal'ın önemli bir ihtiyacını karşılayacağını, mekanda, akvaryumlarda canlı balık satışlarının yapıldığı dükkanların, balık çıkış noktalarının, ucuz mazot satılan yakıt istasyonunun, bir çekme gemisinin, spor alanlarının, çocuk parkının ve çay bahçesinin yer alacağını sözlerine ekledi.

İstanbul Tarım ve Köy İşleri Müdürü Tahir Sütlüoğlu, barınaklarla ilgili yönetmeliklere göre, buraların güvenliğiyle ilgili tüm tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti. Sütlüoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

‘‘Söz konusu barınak için yapılan görüşmelerde, Kartal Su Ürünleri Kooperatifi yetkilileri güvenlik için barınağın çevresini tel örgülerle çevirmek istediklerini dile getirdiler. Biz de bu talebi uygun karşıladık. Çünkü bu yerlerde kaçakçılık, hırsızlık olayları sıkça yaşanıyor. Böyle bir durumda tamamen oranın yetkilisi sorumlu tutuluyor. Yani kontrol şart.’’

 ADnet
Reklam için