İSTANBUL

Oğlum parası için öldürüldü

05.06.2000Gaziosmanpaşa'da beş kişi tarafından ustura ile boğazı kesilip, başına taşla vurularak öldürülen minibüs şoförü Bülent Toğluk'un babası Osman Toğluk, oğlunun iddianamede belirtildiği gibi kadın meselesi yüzünden değil, parası için öldürüldüğünü söylüyor.

Eyüp Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianameye göre vahşi cinayet şöyle gerçekleşti: Gasp ve hırsızlık suçundan sabıkalı Birol Emsalsiz ve İbrahim Aras cinayetten birkaç gün önce diğer sanık Erol Buldu'ya ait kahvede buluştular. Buldu, Emsalsiz ve Aras'a, Toğluk'un eşine laf attığını söyledi ve cezalandırılmasını istedi. Buldu, bu iş karşılığı kendilerine 500 milyon lira teklif etti. Emsalsiz ve Aras teklifi kabul ettiler ve Toğluk'u öldürmek için plan yaptılar. Sanıklar bu iş için eczaneden plastik eldiven aldılar ve 20 Şubat gecesi planlarını uygulamak için harekete geçtiler.

Müşteri gibi bindiler

Yapılan plan gereği, sanıklar yanlarına Ali Deliduman ve Hakan Koca'yı'da alarak saat 23.00 sıralarında Buldu'ya ait otomobille Arnavutköy, Çardaktepe durağı'na geldiler. Koca, Emsalsiz ve Aras burada, Arnavutköy-Topkapı seferini yapan Bülent toğluk'un çalıştığı 34 M 6077 plakalı minibüse yolcu gibi bindi. Deliduman ve Buldu ise minibüsü otomobille takip etmeye başladı. Minibüs Boğazköy Taşocakları Mevkii'ne geldiğinde Koca, cebinde taşıdığı usturayı Toğluk'un boğazına dayadı ve aracı sağa çektirdi. Minibüsü takip eden Buldu ve Deliduman da onlara katıldı.

Koca ve Buldu burada Toğluk'un boğazını kesti. Daha sonra Toğluk'u minibüsten çıkarıp yoldan biraz uzaklaştırdılar. Deliduman ise şüphe çekmemek için minibüsün direksiyonuna geçti. Toğluk'un hálá yaşadığını farkeden Buldu, kafasına taşla vurarak öldürdü. Olay yerinden otomobille uzaklaşan sanıklar üzerlerindeki elbiseleri yolda değiştirdiler ve kanlı elbiseleri eldivenlerle birlikte gömdüler.

Vahşi cinayete beş idam

Jandarma ekipleri, olaydan 10 gün sonra sanıkları yakaladı. Buldu, Deliduman ve Aras suçlamaları reddederken, Koca ve Emsalsiz itiraf ettiler ve jandarmaya olayı tüm ayrıntılarıyla anlattılar. Olayda kullanılan elbise ve eldivenler, sanıkların yer göstermesiyle ele geçirildi.

Sanıklar, sorgularının ardından Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Savcılığı'na çıkarıldı. Olayın namus meselesinden kaynaklandığını iddia eden sanıklar, Toğluk'u Buldu'nun azmettirmesi sonucu öldürdüklerini söylediler. Beş katil zanlısı hakkında taamüdden adam öldürmek suçlamasıyla idam cezası istemiyle dava açıldı.

t ÖLDÜKTEN 20 GÜN SONRA BABA OLDU

HENÜZ 18 yaşında vahşi bir cinayete kurban giden Bülent Toğluk'un babası Osman Toğluk, olayın iddia edildiği gibi namus cinayeti değil gasp olduğu iddiasında bulundu. Henüz dokuz aylık evliyken öldürülen ve ölümünden 20 gün sonra baba olan Toğluk'un minik yavrusuna Mehmet Bilal adını verdiklerini söyleyen baba Osman Toğluk, katillerin minibüsün hasılatı olan 72 milyon lirayı da aldıklarını öne sürdü. ‘‘Oğlum, parası alındığı zaman sanıkları tanıdığını ve yaptıklarının cezasız kalmayacağını söylemiş. Geride hiçbir iz bırakmamak için öldürmüşler. Adalete güveniyorum ve hakettikleri cezaya çarptırılacaklarına inanıyorum’’ dedi.

 ADnet
Reklam için