Yazarlar

Oya Berberoğlu: UEFA tamam dedi logo GS formasında

Oya BERBEROĞLU 26.03.2000Oya BERBEROĞLU

Şimdi sizlere güzel bir haberim var. UEFA olumlu yaklaşmaya başladı, Türkiye logosu GS'nin formasında yer alacak....

Geçen pazar günü ‘‘Bu formaya bu marka’’ başlıklı bir yazımız olmuştu. Turizm Bakanlığı'nın tanıtım kampanyası çerçevesinde bir de Türkiye logosu hazırlattığından söz etmiştik. Birinciliği DDF firmasının logosu kazanmıştı. Turizm Bakanı Erkan Mumcu ve ekibi, çok doğru bir tesbit ve hedefle ‘Türkiye Markası’ yaratmaya çalışıyor. Neyse işte ‘‘Turkey’’ yazan logonun Galatasaray'ın formasında da yer alması önerilmişti. Yeri gelmişken söyleyeyim logoda kör gözüm parmağına misali İngilizce ‘‘hindi’’ yazılması da hiç doğru değil. Yani ülkemizin adını o logoya Türkiye diye veya ‘‘Turkey’’ yerine ‘‘Türkey’’ yazsalardı daha güzel olurdu.

Keşke düzeltme yapılsa. Hiçte geç kalmış sayılmayız. Esas konuyu dağıtmadan UEFA'ya dönelim. UEFA ile ilk görüşmelerde forma reklamlarının bir yıl önceden bağlandığı hatırlatılarak logonun GS formasında kullanılmasının mümkün olamayacağı söylendi.

Ama bir formada ülke adının taşınması reklama girmez. İşte bu yönde ağırlık konuldu ve UEFA ile GS yönetimi arasında yapılan görüşmelerde ‘‘Turkey’’ logosunun fomaya konulabileceği noktasına gelindi.

Galatasaray tarafından UEFA ile görüşmeleri Mehmet Cansun yürütüyor. Yarın ve salı günü yapılacak toplantıda söz konusu logonun formanın neresine konulacağı kararlaştırılacak, Büyük olasılıkla, formanın göğüs bölümünde kalp üzerine denk gelen yerde bulunan GS amleminin yerine ‘‘Turkey’’ logosu gelecek, GS amblemi ise kolda olacak.

Türkiye logosu Milli Futbol Takımımız'ın formasında, dünya şampiyonalarına katılan sporcuların giysilerinde de olacak inşallah.

Söz konusu logoyu beğenmediğimi daha önce yazmıştım. Benim beğenip beğenmem hiç önemli değil kuşkusuz. Geçen gece dDf'in patronlarından mimarlar Armağan Birkiye ve Arhan Kayar ile sohbet ediyorduk. Yalçın Bayer de vardı. Armağan Bey, logonun yabancılarca çok beğenildiğini söylüyor. Turizim tanıtım kampanyasında başarılar diliyoruz. Marjinal faydayı alırız umarım. Hepimiz Türkiye için çalışıyoruz öyle değil mi?

Fon'dan para ödülü nasıl olmalı?

Ne varsa yine Fenerliler de var! İşte bir Fenerli milletvekili hemen yasa önerisini hazırladı, Meclis Başkanlığı'na sundu. Öneri sadece futbol kulüplerini kapsıyor ama Genel Kurul'daki görüşmelerde ödül sistemi genişletilecek...

Yasa önerisini DSP Afyon Milletvekili Gaffar Yakın hazırladı ve çoğunluğu TBMM Plan Bütçe Komisyonu üyesi olan diğer milletvekilleri de imzaladı. Gaffar Bey'le konuştuğum sıralarda 12 milletvekili imza atmıştı. Çoğunluğu Beşiktaşlı milletvekilleri. Misal Erdoğan Toprak, Lütfi Ceylan, mehmet Gözlükaaya. İmza atanlar arasında Hasan Özbek (FB) ile Meral Akşener (GS) de var. Gaffar Yakın, önerinin yasalaşacağına kesin gözüyle bakıyor.

Önerge ilk haliyle yasalaşırsa Avrupa kupalarında çeyrek final oynayan futbol takımlarına 3 milyon dolar, yarı final oynayanlara 5, final oynayanlara 7.5 milyon, şampiyon olan takımlara ise 10 milyon dolar para ödülü verilecek. Teknik direktöre ise 1 milyar lira.

Dediğim gibi bu paralar Tanıtma Fonu'ndan ödenecek. UEFA'da yarı finala çıkan Galatasaray söz konusu ödülden yararlansın diye yasa 15 Mart 2000 tarihinden itibaren yürürlük kazanacak.

Gaffar Bey, önerimiz üzerine, Türkiye'nin tanıtımına katkı yapan diğer sporcular, kişi ve kuruluşlar için ödül sisteminin genişletilebileceğini Genel kurul'daki görüşmelerde bu yönde değişiklik teklifi verebileceklerini söylüyor...

Gaffar Bey'in de bizim Fenerli olduğunu söylemiştim. Galatasaray'ın başarısından son derece mutlu olan Yakın, ‘‘Cimbom aslında o kadar süper isimlerden müteşekkil değil ama oyun ruhu var’’ diyor. Bizim Fener'de un var şeker var da niçin helva yapılamıyor o zaman diye soruyorum. Gaffar Yakın, ‘‘ Fenerbahçemiz'de yönetim anlayışının değişmesi lazım. Bir paralı gidiyor bir paralı geliyor’’ diye özetliyor...

 ADnet
Reklam için