İSTANBUL

TCDD’de MHP kadrolaşması

09.03.2000Ulaştırma Bakanlığı'nın MHP'ye verilmesinden sonra Devlet Demiryolları huzursuz. Son 6 ayda 39 kişi görevinden alındı. Büyük kısmı mahkeme kararı ile görevine geri döndü. TCDD Genel Müdürü Hasan Mollaoğulları 1 Mart'ta istifa etti. Son olarak İstanbul'un da içinde bulunduğu I. Bölge'nin Müdürü Ömer Yılmaz, 2 Mart'ta Ankara Bilgi İşlem Dairesi'ne atandı.

Son aylarda TCDD kadrolarında yoğun bir trafik var. Hükümet ortağı MHP'nin Ulaştırma Bakanlığı'nı almasından sonra kadrolaşma söylentileri doruğa çıktı. Daire başkanları, başkan yardımcıları hatta şube müdürlerinin görev yerleri değiştiriliyor, görevden alınanlar mahkeme kararı ile geri dönüyor.

Bugüne kadar 39 personelin görev yeri değiştirildi. Tamamı İdari Mahkemeye başvurarak yürütmeyi durdurma istedi. Bugüne kadar dava kaybeden olmadı. Çoğu göreve iade edildi. Bazılarının ise davası sürüyor.

TCDD'deki gerilim Genel Müdür Hasan Mollaoğulları'nın 1 Mart'taki istifası ile doruğa tırmandı. Hasan Mollaoğulları'nın yerine vekaleten Turgay Doludeniz getirildi.

Dolu kadroya atama

TCDD'nin bazı üst düzey yetkilileri, 8 yıl önce ciddi biçimde başlatılan Yeniden Yapılanma projesinin kadrolaşma için kılıf olarak kullanıldığını belirtiyor. Yeniden Yapılanma Programı dahilinde bulunmayan hukuk müşavirleri bile Yeniden Yapılanma adı altında görevden alındı. Bu arada Yeniden Yapılanma çalışmaları rafa kaldırıldı, bazı dairelerinin isimlerinin değiştirilmesine indirgendi. Hareket Dairesi'nin adı Yük Dairesi, Ticaret ve Yemekli Yataklı Vagonlar Dairesi'nin adı Yolcu Dairesi, Cer Dairesi'nin adı ise Atölyeler Dairesi olarak değiştirildi.

Son 4 yıldır I. Bölge Müdürlüğü görevini sürdüren Ömer Yılmaz, herhangi bir tebliğ yapılmaksızın Ankara Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'na atandı. Ancak burada küçük bir sorun var. Çünkü Yılmaz'ın atandığı daire başkanlığı zaten dolu.

Yaklaşık 6 ay önce Bilgi İşlem Daire Başkanı Ümran Özbozduman görevinden alındı. Özbozduman yürütmenin durdurulması talebi ile idari mahkemeye başvurdu. Mahkeme 28 Şubat tarihinde Özbozduman'ın göreve iadesi kararını TCDD'ye tebliğ etti. Ömer Yılmaz ise 2 Mart tarihinde aynı göreve atandı.

Ömer Yılmaz'ın görevden alınmasının arkasında temizlik ve giyim ihalelerinin olduğu söylentileri dolaşıyor. Haydarpaşa Garı'nın ilk açılan temizlik ihalesi 580 milyar veren firmada kaldı. Bu firmanın MHP sempatizanı olduğu söylentileri ortada dolaşmaya başladı. İhale Ömer Yılmaz tarafından tasdiklenmedi ve Ankara'ya yollandı. Ankara da ihaleyi reddetti. Açılan ikinci ihalede aynı firma 450 milyar verdi. Ancak ihaleyi 320 milyar veren başka bir şirket kazandı. İhale Genel Müdürlük tarafından da tasdiklendi.

Görevden alınan personelin büyük kısmı mahkeme kararı ile geri döndü. Ancak görevinden alınan personelin geri dönmesi mahkeme safhası da dahil olmak üzere 6 ay sürüyor.

Kimlerin görev yeri değiştirildi

Teftiş Kurulu Başkanı Rasih Civelekoğlu, Teftiş Kurulu Başmüfettişliği görevine verildi.

II. Bölge (Ankara) Hareket Müdür Yardımcısı Ekrem Aksoy, 7 kademe atlatılarak Araştırma Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı yapıldı. Ancak daha önceki APK Başkanı Feridun Akyüz mahkeme kararı ile önceki gün görevine başladı.

Teftiş Müfettişi Nizamettin Arslan, Limanlar Daire Başkanı yapıldı. Makamın eski sahibi Ali Uyar, idari mahkemede dava açarak görevine geri döndü.

Yol Daire Başkanı Nurullah Tatarağasıgil, Yük Daire Başkanı Süleyman Yavuz, İnşaat Daire Başkanı Erol İnal görevinden alınıp, tekrar iade edilen diğer isimler.

Hukuk Dairesi Müşaviri Necdet Alkan da mahkeme kararı ile görevine geri döndü.

 ADnet
Reklam için