Türkiye

Nitelikli dolandırıcılığa 625.5 yıl

16.11.1999Sarıyer'de öldürülen Ömer Lütfü Topal'ın dini nikahla yaşadığı Birsu Hilal Altıntaş'ın da aralarında bulunduğu 29 sanık hakkında, "nitelikli dolandırıcılık yapmak" suçundan 652.5'ar yıl ağır hapis cezası istemiyle kamu davası açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ünal Canpolat tarafından hazırlanan iddianamede, EMPER Menkul Kıymetler A.Ş. yöneticisi olan sanıkların, müşterilerine ait hisse senetlerini, müşterilerinin bilgisi, kontrolü ve rızası olmaksızın, Erciyes, MEKSA ve AKS adlı menkul değer şirketlerindeki sanıklar aracılığıyla bu şirketlerdeki görünmeyen hesaplara aktarıp, yaptıkları muhasebe hileleriyle 145 müşteriyi kandırıp, haksız olarak sağlanan menfaat paralarını da aralarında paylaştıkları belirtiliyor.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve bilirkişi raporları ile şirket bilgisayarlarının delil olarak kabul edildiği soruşturma sonucu hazırlanan iddianamede, EMPER Menkul Kıymetler A.Ş'nin 180 milyar liralık sermayesine karşılık, 112 milyar 600 milyon liralık öz sermayesi olduğu ve 414 milyar 200 milyon liralık döner sermayeye rağmen, şirketin 505 milyar 390 milyon lira tutarında kısa vadeli borcu olduğu, yani şirketin pasifinin aktifinden fazla olduğu ifade ediliyor.

İddianamede, sanıklar, EMPER Menkul Kıymetler A.Ş. yöneticileri Birsu Hilal Altıntaş, Hülya Aydın, Vedat Şener, Hüseyin Ali Farez, Turgut Ergül, Cem Toruloğlu, Mustafa Oduncu, Sait Sayın, Ayhan Ilgaz Taşdelenler, Erdinç Tok, Melih Aykut, Erdoğan Tok, Toygun Dağlı, Fidan Dağlı, Mustafa Çerçi, MEKSA Menkul Değerler A.Ş. yöneticileri Hasan Ferhatoğlu, Hakan Ertaç, Atilla Başer, Mehmet Oktay Çetiner, Sedat Sait Konak, AKS Menkuller Değerler A.Ş. yöneticileri Osman Suat Konak, Gündüz Kaptanoğlu, Mahmut İbrahim İye, Okan Deve, Maklen Mikailoğlu, Hüseyin Deve, Ahmet Engin Buçacak, İbrahim Haselçi ile Erciyes Menkul Kıymetler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Suaydın hakkında TCK'nın, "birden fazla kişinin biraraya gelerek işlediği suçlarda, sanıklardan her birinin o fiile ait cezaya çarptırılması"nı öngören 64/1. maddesi delaletiyle, "nitelikli dolandırıcılık yapmak" suçunu düzenleyen TCK 504/1, 3, 8 ve sonucu maddeleri ve cezanın yarı oranında artırılması hükmüne haiz 522/1. maddesinin her bir müşteki için ayrı ayrı uygulanması talep ediliyor.

Buna göre, sanıkların, üzerlerine atılı suçun karşılığı olan 4.5 yıllık hapis cezasının 145 müşteki için ayrı ayrı uygulanması ile 8'i tutuklu, 11'i gıyabi tutuklu, 10'u da tutuksuz olan 29 sanığın her birinin 652.5'ar yıl ağır hapis ile cezalandırılması öngörülüyor.

İddianamede, sanıkların ayrıca usulsüz olarak müşteri hesaplarından başka hesaplara aktardıkları ileri sürülen 1 trilyon liranın 2 katı tutarında para cezasına da çarptırılmaları isteniyor. ADnet
Reklam için