MENÜ

Hürriyet

Hürriyet ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hürriyet haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.628 Hürriyet haberi bulunmuştur.
Melike Karakartal

Hürriyet Haberleri

YouTuber’ların şifreleri (2)

YouTube evreninin başarılı isimleri, “English with Lucy” kanalıyla Lucy Earl ve “French Guy Cooking” kanalıyla Alex Torso’nun başarı öykülerini konuşmaya dün başlamıştık, bugün devam ediyoruz.

14.11.2017

Youtuber’ların şifreleri (1)

Biri Jamie Oliver’ın keşfettiği Youtuber, kanalında yemekle olan aşkını paylaşıyor... Diğeri ise Youtube evreninde görebileceğiniz en kullanışlı, en akılda kalıcı İngilizce derslerini veriyor.

13.11.2017

Öğrencilere kavimler göçü zorlaması

Liseyi 1997-98 eğitim-öğretim yılında bitirdim. Şu yaşımdan geriye bakıp hâlâ “Hayatımın en kötü yılı” diyorum.

7.11.2017

Sabah karanlığında kalkınca, ne oluyor

Görünen o ki önümüzdeki aylar boyunca gecenin kör karanlığında kalkıp güne başlamak zorundayız.

2.11.2017

Ergen-yetişkin kadınlar

Koca koca pahalı çantalar, dolgularla şekillendirilmiş elmacık kemikleri, şiş dudaklar, pürüzsüz bir cilt...

30.10.2017

Şikayet kültürü

Bu yaz, çok insanın uğramadığı sakin bir Ege kasabasında birkaç günümüzü geçirdik.

27.10.2017

Türkiye’de kadınların can güvenliği gerçeği

Geçen martta tanımadığım bir adam kendini kargo elemanı olarak tanıtarak, evime girmeye ve bana saldırmaya kalkışmıştı, olayın ardından konu medyada hayli geniş yer bulduğu için anımsadığınızı tahmin ediyorum...

23.10.2017

Böcek kurtarma timi ve bazı naif konular

Gelin güzel şeylerden bahsedelim bugün. Pek çoğumuzun çok dikkat etmediği, “görünmez” konulardan... Hayatın güzel yanlarına bakmaya çalışalım.

20.10.2017

Türkiye’deki “Weinstein tipi hikayeler” ortaya dökülür mü?

Ünlü film yapımcısı Harvey Weinstein’ın 30 yıl boyunca kadınları taciz etmesinin yankıları sürüyor. Tabii burada bir önemli soru var: Bu hikayeler neden şimdi ortaya çıktı?

17.10.2017

Taksiciler neyi anlamıyor?

Taksi şoförleri geçen hafta Uber’i protesto etti ve emek hırsızlığıyla suçladı. İnsanın haksızlığa uğradığını düşündüğü zamanlarda kabahati başkasında araması en kolayı.

16.10.2017

Canavarlaşan adamlar

New York Times’ın bir hafta önce patlattığı habere göre, Amerikalı ünlü film yapımcısı Harvey Weinstein, onlarca yıl boyunca, onlarca kadını taciz etmiş, fakat bu durumun duyulmasını para ve nüfuzunu kullanarak engellemiş. Haberin ardından tacize uğramış kadınlar bir bir açıklama yapmaya başladı.

13.10.2017

Kumaş tasarıma karar verir

Moda efsanelerinden Cristóbal Balenciaga, moda tasarımcılarının çoğunluğunun yaptığı gibi, tasarlayacağı modelleri önce kağıt üzerinde çalışıp, ardından kumaşını seçmezmiş. Önce kumaştan başlar, “Modelin nasıl bir tasarıma dönüşeceğine kumaş karar verir” dermiş.

10.10.2017

Kadıköy'ün Sırrı

Hürriyet Pazar’da Yenal Bilgici’nin imzasıyla çıkan, Kadıköy’ün yükselişini anlatan yazı dizisinin ilk bölümünü ilgiyle okuduğunuzu tahmin ediyorum.

9.10.2017

Felaketi kınamak

Amerikalı talk show sunucusu ve komedyen Jimmy Kimmel, önceki gün şovunda Las Vegas’ta gerçekleşen korkunç saldırı üzerinden ülkesindeki silah sorununu gündeme getirdi.

3.10.2017

Casus kuş Menes ve anlattıkları

Dört yıl önce Mısır semalarında bir leylek görülür. Ayağında bir takip cihazı bulunan bu leylek, bir balıkçının dikkatini çeker ve ülke sınırları içinde uçan bu “hain casus”, yetkililere bildirilir.

2.10.2017

Dünyayı centilmenlik değiştirecek

Sadece sesinizin tonunu değiştirerek ve birine sinirlenmeden önce 10’a kadar sayarak dünyayı değiştirebileceğinizi iddia etsem...

26.9.2017

Taç gitti, dert bitti mi?

Miss Turkey’de tacı geri alınan Itır Esen’in ardından esen rüzgarlara bakacak olursak, bunun doğru bir karar olduğunu söylüyor.

25.9.2017

Bir salgın: Şiddet videoları

Sizi gün boyunca üzen, sevindiren, kızdıran, memnun eden olayları bir düşünün: Nasıl tepkiler veriyorsunuz?

18.9.2017

Kuzu derisinden mini etek...

Pazar günü Magazin Konseyi’nde Serenay Sarıkaya’nın yüzde yüz kuzu derisinden yapılma Isabel Marant mini eteğini değerlendirdik.

12.9.2017

Sosyal medya= Ölümsüzlük

Psikiyatrist ve bilim adamı Robert Jay Lifton, kendini bildiği günden itibaren “öleceği” bilgisine sahip insanoğlunun, hayatı boyunca ölümsüzlüğün peşinde koştuğunu ve bu ölümsüzlük arzusunun dört biçimde ortaya çıktığını söyler.

11.9.2017

Köprüleri Yakmak

Geçen ay Vogue’un İngiltere edisyonunun içinde “Köprüleri Yakmak” başlıklı, dört sayfaya yayılan bir İstanbul yazısı yayımlandı.

8.9.2017

Uzun bir tatilin ardından...

Tatil boyunca Yunan adalarına övgüler okuduk. Değerlerini koruduklarını, “eski”ye sahip çıktıklarını, bozulmaya direndiklerini konuştuk.

5.9.2017

İnsana eşya muamelesi yapmak

Kitabı Incognito’da beynin işleyiş mekanizmasını anlatan ünlü nörobilimci David Eagleman, insanların duygusal bağ kurmadıkları insanlara karşı tutumlarını modern çağın savaşları örneği üzerinden anlatır: 

29.8.2017

Aradığınız eğitime ulaşılamıyor

Belediye uyarıyor, akıllı telefonlardaki aplikasyonların her biri uyarıyor, ‘Yağış geliyor, önleminizi alın’ diye.Fakat trafik bilgisi, yol bilgisi, teknik bilgi öğrenmeden ehliyet almayı marifet sayan binlerce, milyonlarca ‘Bi’ şey olmaz ya’cı trafik canlısı ne yapıyor?

22.8.2017

Kanlı fotoğraflar ne işe yarıyor?

Eminim siz de farklı sosyal medya platformlarında sık sık karşılaşıyorsunuz: Terör olaylarının ardından parçalanmış insanların görüntülerini, hayvana işkence fotoğraflarını paylaşanları...

21.8.2017

Modern mitoloji

Son yıllarda Hollywood’un çizgi roman öykülerinin sinema veya televizyon adaptasyonlarına olan merakı malum...

17.8.2017

Renginizi kaybetmeyin

Londra’da bulunan Tate Modern’daki Fahrelnissa Zeid retrospektifinde yer alan resimlerin birinin yanıbaşında ne yazıyor biliyor musunuz?

15.8.2017

Sosyal medya ve “meme çatalı”

Niye iletişim kuruyoruz? Birbirimizi anlamak için.

11.8.2017

Neden bu adamlara ceza vermiyorsunuz?

Hayatta herkesin penceresinden bakıp neyi neden yaptığını anlamak mümkün.

11.8.2017

Kimlik turnusolü

“Havalı” tatiller, koca koca evler, saraylar, lüks tutkusu... Pahalı çantalar, doymak bilmeyen ayakkabı satın alma hissi, alışveriş bağımlılığı...

7.8.2017

Rutinde kaybolmak

“Boğulma” hissiyle nasıl başa çıkıyorsunuz? Sağa sola bağırarak, çalışanlarınızdan kendi mutsuzluğunuzun acısını çıkararak mı mesela? Etrafınızdakilere hayatı zindan ederek mi? Yoksa “Ben ne yaptım da böyle hissediyorum, davranıyorum?” sorusunu mu soruyorsunuz? Öyle ise sizi tebrik ederim. Derdinizi çözmeye bir adım yaklaştınız.

4.8.2017

Başka insanlarız artık

İnternet, sosyal medya bizi iyi mi yoksa kötü mü etkiliyor diye düşünürken aslında esas konuyu kaçırıyoruz: İyi etkilese de, kötü etkilese de düşünme ve hissetme şeklimizi değiştiriyor.

1.8.2017

Değişen tek konu: Cüret

Türkiye’de on yıllar boyunca taciz haritası çıkaracak olsak, hayatının herhangi bir döneminde taciz edilmemiş kadını zor buluruz.

31.7.2017

Festivaller ve 2000’ler

2000’lerin başında ve ortasında çadırlarımızı sırtlayıp birlikte festivallere gittiğimiz, günlerce müzikten başka bir şey düşünmediğimiz, bir rüyada gibi yaşadığımız zamanları konuşuyoruz bazen. Herkesin ortak bir hissi var: Başka bir evrende yaşamışız gibi hissediyoruz!

27.7.2017

Kaçış mı, “işine öyle geliş” mi?

Adriana Lima ve Metin Hara meselesiyle ilgili yaptığımız canlı Facebook yayınında pek çok izleyen ve okur “Konuşacak başka bir şey mi kalmadı yav?” diyordu.

26.7.2017

Sosyal medya hesaplarını kapatmalı mı?

Cem Yılmaz, geçen hafta sosyal medyayı bıraktı.

24.7.2017

1992

Harun Kolçak deyince aklıma hep aynı fotoğraf karesi geliyor, çok uzun zaman önceden...

20.7.2017

Doğal afet mi dediniz?

İstanbul Valiliği dün sabah saat 10 civarı bir açıklama yaptı. Neydi o açıklama?

18.7.2017

O heykele kızmayın bize bugünü anlatıyor

Kızıyorum aslında. Konya’daki bir dinlenme tesisine kondurulmuş, dünyanın en çirkin Nasreddin Hoca heykeline kızmamaya olanak var mı?

17.7.2017

Hiçbir salon erkeği...

Biliyorum, Adriana Lima-Metin Hara konusunda artık hepimizin içi şişti, biliyorum “Türkiye’de bir bu mu kaldı konuşulacak” diyeceksiniz, haklısınız ama çarşamba günü yazdığım bir yazıda söylediklerimi geri almam lazım.

14.7.2017

Belki de Lima için Hara, aradığı “Salon beyefendisi”

Adriana Lima... Dünyanın en güzel kadınlarından biri...

11.7.2017

Kötülükten nefretten sadeleşmek

Birkaç gün önce “Sahip olduğumuz eşyaların zamanla bize sahip olduğu” üzerine yazmıştım, az ve öz yaşamayı yücelten Amerikalı ikili “The Minimalists” üzerinden...

10.7.2017

Masal gibi hayatlar

Ressam Fahrelnissa Zeid’i ilk defa kızı Şirin Devrim’in yazdığı “Şakir Paşa Ailesi: Harika Çılgınlar” kitabı sayesinde 2000’lerin başında tanımıştım.

7.7.2017

Sahip olduğunuz eşyalar aslında size sahip oluyor!

Zamandan bağımsız bir ferahlama önerisidir sadeleşmek.

4.7.2017

Sadece Beyoğlu mu giden?

İnsanı insan yapan nedir? Değişime adapte olabilmesi mi? Hayattaki işaretleri doğru okuyarak ona göre yaşayabilmesi, düşünebilmesi ve üretebilmesi mi?

3.7.2017

“Offline” yaşamak bir lüks mü?

Özel hayatın sınırlarının belki de en silik olduğu dönemde yaşıyoruz. Gece yarısı, pazar sabahı gönderilen e-postalar, Instagram ve Snapchat’ten paylaşılan hayatlar, düşünce ve fikirlerin paylaşıldığı blog sayfaları veya Twitter gibi mikro-bloglar...

2.7.2017

Kirletirim, çünkü parasını ödedim!

İnen uçak, piknik alanı, indirim zamanı mağazalar, umumi tuvaletler, miting alanları... Tüm bu mekanların ortak özelliği nedir?

29.6.2017

Ceza yoksa iyileşme de yok!

Şortuyla minibüse binen üniversite öğrencisi Asena Melisa Sağlam’ın saldırıya uğradığı anın görüntülerini uzun zaman aklımızdan silemeyeceğiz.

26.6.2017