MENÜ

Hürriyet

Hürriyet ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hürriyet haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 485 Hürriyet haberi bulunmuştur.

Hürriyet Haberleri

Uykusunda bile uyumayan şehir: Beyrut

Hayatı boyunca hiç uyumamış bir şehir düşünün. Kimi zaman göz kamaştıran eğlencenin ışıklarından, kimi zaman acının göz yaşartan nöbetlerinden. Bazen de savaşın ortasında bile yaşamaya devam etmek için çalan sazların ve darbukanın sesinden. Orta Doğu’nun nazlı dilberi Beyrut, geçmişteki sükseli günlerine her geçen yıl biraz daha kavuşuyor.

6.3.2018

Güzel yaz havadisleri

YAZ en sevdiğimiz mevsim. Hele Ege’deysen, her bir köşesi ayrı cennet. Tüm Türkiye’de yaz mevsimini en çok hissettiğin yer. Hal böyleyken size güzel memleketimden 3 güzel tavsiyem var. Hafta sonunuz, yazınız güzel geçsin, yaz hiç bitmesin.

23.7.2017

İzmir’e dünyaca ünlü bir opera yapmak ne demek?

ŞİMDİİİ, öncelikle şu haberi bir verelim, şöyle koca koca puntolarla: Türkiye’nin “opera sanatına özel olarak yapılan” ilk binası olacak İzmir Opera Binası’nın ihalesini, Sidney, Londra, Berlin gibi şehirlerin opera binalarında imzası bulunan Waagner-Biro’nun da yer aldığı konsorsiyum kazandı.

3.6.2017

Festival gibisin, katılmak istiyorum İZMİR!

15 yaşımdan beri bağlasan durmaz bir bünyem var benim.

28.5.2017

Bana enginarlarla gel İzmir!

YA da dur ben sana geleyim... Zaten o kadar özledim, o kadar özledim ki, burnumun direği sızlıyor ha bire.

16.4.2017

Dolomit Alpleri'nde Spa macerası

Bir aralık günü, Milano’da yaşayan üç İtalyan kız arkadaşımın peşine takıldım ve ömrümde gördüğüm en güzel vadiye ve köylere ayak bastım. İtalya’nın Kuzey Doğu’sunda, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kayıtlı Dolomitler’in eteklerindeki Gardenia Vadisi’nin SPA’larıyla ünlü mücevher köyü Ortisei’ye...

21.1.2017

Eylül’de adalı olmanın ilk adımı: Gökçeada

Eylül, bu dünyanın en güzel mevsimiyse; bu mevsimde dünyanın en güzel yeri de Ege! Yapraklar yeşilden sarıya dönerken, tek renk geçişi doğada değil. Bünye kendini ufaktan yeni bir iklime hazırlarken, ruhlarımız da bu güzel eylül sayesinde yumuşacık bir geçiş yapıyor yerleşik düzene. Hâlâ sonbaharda Ege’nin büyüsüne adım atmayanlardansanız, yola Gökçeada ile başlayın derim. Adalı olmanın hazzını, bu güzel, yeşil ve kısmen bakir adayla keşfedin. Rüzgarında kite yapın, soğuk suyuna teninizi bandırın, köylerinde soluklanın, daha da çok şey görmek ve deneyimlemek isterseniz; aşağıdaki yazıya bir göz atın…

23.12.2016

Kars başardı, İzmir de başarabilir

GEÇTİĞİMİZ hafta düştüm Kars yollarına. Önce Ermenistan sınırındaki olağanüstü güzellikteki Ani Harabelerini fotoğrafladım, ertesi gün de soluğu Boğatepe Köyü’ndeki Peynir Müzesi’nde ve hemen bitişiğinde yer alan Kars Kaşarı ve Kars Gravyeri mandıralarında aldım.

18.12.2016

Bodrum’a da yerleşsen, bu ülke arkandan gelecektir

INSTAGRAM hesabımda bile adımın altında ‘göçebe’ yazdığına göre, koskoca 1 yılı devirdiğim İstanbul’dan, bu kez de Bodrum’a yerleşmeyi düşünebilirim! (Hoş şu siyasi ortamda Barcelona’ya yerleşmeyi daha uygun buluyorum ama öyle bir param yok)

13.11.2016

Bir tatlı su yelkencisinin seyir defteri

SİZ bu yazıyı okurken, ben bu yıl 28 yaşına basan Bodrum Cup’tan yeni dönmüş olacağım.

23.10.2016

İçim acıyor mahallesi, proje okul sokak

TAMAM, kabul ediyorum, bu ülkede eğitim sistemi, hiç bir zaman iyi olmadı.

16.10.2016

Kafadan engelliler cumhuriyeti

BİZİZ o biz. Kaldırımlara tuhaf rampalar koyup, öylece bırakmayı engelli iletişiminden sayanlar. Semtlere, sokaklara, meydanlara yaptığımız umumi tuvaletlerin içine engelli kabini yapmayı aklımıza bile getirmeyenler.

9.10.2016

Toscana’yı boşver eylülde URLA’ya gel

URLA’da usul usul bir şeyler oluyor.

2.10.2016

Gülümse, bulutlar gitsin

ÇOK üzülerek uyandığım bir sabahtı ve kulağımda çalıyordu.

10.9.2016

İki medeniyet arasındaki temel farkı bulunuz

BU yaşıma kadar uzak durdum Mikonos’tan. Bana göre değil dedim.

4.9.2016

Magnesia Antik Kenti, büyüle bizi

YOK bu memleket gibisi arkadaşım.

27.8.2016

Başka Ege’de başka bir yer; Assos

İlk kitabım ¨2 kıyı, başka Ege¨ için Nissan Türkiye ve Canon Türkiye desteği ile Gökçeada’dan başladığım yolculuğum, Bozcaada ve Çanakkale’den sonra Assos durağına ulaştı.

7.8.2016

Kaç yazımız daha kaldı Bozcaada’da

HER yazımızı bir bir alıyorlar elimizden. Oysa ki, biz bu dünyaya en çok, “yaz görmeye” geldik. Bisikletle giderken ellerimizi lavanta tarlalarının arasından geçirmeye, güneşi kirpiklerimizin arasından süzdürmeye, rüzgarla bir olup püfür püfür esmeye, aşık olmaya, aşk acısı çekmeye, eşe dosta bakmaya, uzun sofralar kurmaya, ada vapuruna binmeye, eti kemik geçiyor demeye, kurabiye pişirmeye, ıssız koylarda yüzmeye, yanık tene yoğurt sürmeye geldik!

30.7.2016

Gökçeada yolunda, kalkışması kolunda!

DAHA ben bu genç yaşımda neler göreceğim acaba? İlk kitabımı yazayım, dere tepe gideyim, fotoğraflar çekeyim, off road arabamın tepesine taktığım kamera ile aksiyon videoları yapayım derken, ilk durağım Gökçeada’da, büyük nefret ettiğim FETÖ, memleketi devirmeye kalkıştı.

23.7.2016

Bodrum’un gizli saklı lezzet durakları

Çok severim ben bu ‘gizli saklı’ lafını. İçinde herkesin bilmediğini keşfetmenin hazzını ya da hınzır bir şey yapıyormuşçasına çocukça bir suçluluk duygusunu taşır.

9.7.2016

Ömrümce unutamayacağım o anons

ÇOK değil, 10 gün öncesine gidelim...

2.7.2016

Suyun iki yakası; Leros ve Didim

Son 3 yılını, adalarda yaşayan Yunan halkının içine düştüğü krizle eğlenerek geçirdi bu millet.

25.6.2016

Ellerimi açaydım, gitme diyeydim!

GEÇEN hafta Kalymnos notlarımı yayınladım.

18.6.2016

Kalymnos’a gider iken

UZUN zamandır ara verdiğim seyahat notları bu hafta itibariyle yeniden başlıyor sevgili bağlasan durmaz okur. Bu vesile ile eylülün 1’ine kadar yollarda olacağım.

11.6.2016

Sana küçük notlar yazdım İzmir

NE haftaydı! Başbakan değişti, yeni kabine kuruldu, gencecik çocuklarımızı şehit vermeye devam ettik, dolar dalgalandı, aşıklar kavuştu, sevenler ayrıldı, bebekler doğdu, vadeler doldu, hep birlikte çalışmaya devam ettik.

28.5.2016

Bir şehri sevme sebebim, İzmir Festivali

BENİ bu hayatta sakinleştiren yegane şey o, müzik...

21.5.2016

Geçmez bir yarayı, pamuklara saran kadınlar

BİR ay önceydi, İzmir’den ziyaretime gelen arkadaşım “benim bir derdim var, belki sen derman olursun” dediğinde. Sonrası dinledikçe delirdiğim, her bir kelimesinde kapıları yumruklamak istediğim bir trajedi... Bundan tam 20 yıl önce başlayan...

14.5.2016

Gitmeyen anne yapsınlar

ANNE’m; bugün sensiz benim ilk anneler günüm. Geçen hafta sensiz ilk doğum günümdü, yarın bensiz senin ilk doğum günün, haftaya ise gidişinin 1. yıl dönümü... Bu hayatta en sevdiğim ayken mayıs, bilmiyorum nasıl geçecek bu ay? Nasıl dayanacağız ablam ve ben, içimizdeki kalp sızısına. 

7.5.2016

Güney Kore, turizm için yeni bir şans!

Önce Ruslar çekti elini ayağını; sebebi malumunuz. Hayır, otellerde içip içip olay çıkaran kırmızı burunlu İvonoviç’le sevdiceğine pek de bayılmıyorduk ama ortaya iyice çıktı ki; Antalya ve kısmen Ege turizmi bu ‘tatlı’ (!) çift üzerine dönüyormuş.

30.4.2016

Ege’de baharı karşılamak için en iyi 5 rota

GEÇTİĞİMİZ haftalarda Hürriyet Seyahat’te, sevgili editörümüz Selim Onat öncülüğünde, 10 kişilik gezgin jüri ekibi, “Türkiye’de baharı karşılamak için en iyi 10 rota”yı seçtik.

23.4.2016

Ege’yi sevmek için 10 sebep

1. Memleket havası: İnsanın durduk yerde burnuna gelir. Ot kokar, çiçek kokar. Ege’den uzakta yaşamaya başlamışsan, gurbetteysen hele kokar da kokar namussuz.

17.4.2016

Yarımada, festivalle güzel

DÜNYANIN pek çok yerinde, hep peşinden koştuğum iki şey var; birincisi tematik müze / eski nesil müzeler artık pek sıkıcı.

9.4.2016

Şiraz’da gezgin, İran’da kadın olmak

Öncelikle belirtelim, bu yazı İran’ı merak eden, Şiraz’ın kültürel miraslarının, gül bahçelerinin, büyüleyici güzellikteki Persepolis Antik Kenti’nin peşine düşmek isteyen ancak kafasında pek çok soruyu da beraberinde taşıyan kadın gezginler için kaleme alındı. Şimdi ardınıza yaslanın, önyargılarınızı geride bırakın, rutininizden çıkın ve bizimle Fars medeniyetinin izlerini sürmek için Şiraz notlarına bir göz atın.

8.4.2016

Restoran Haftası 7 şehirde birden

ŞEHRİN gelenekselleşen ve merakla beklenen lezzet buluşması, 7’nci Restoran Haftası, nisan ayı boyunca 7 farklı şehirde “Sokak Lezzetleri Restoranlarda, Restoranlar Sokakta” diyerek gastronomi ve yaşam kültürüne katkıda bulunmayı sürdürüyor.

2.4.2016

Sen hele bir giriş, dünya arkandan gelir

Bu yazı, “Başaran Kadınların İlham Veren Hikayeleri” dizisinin son yazısı.

5.3.2016

Originn ile başka bir dünya mümkün

BUNDAN 7 hafta önce başladığımız hikayeler, önümüzdeki hafta son erecek.

27.2.2016

Üniversitede seyahate götüren işiniz olsaydı?

Hayat; bu coğrafyada ne kadar zor olduğunu bir kez daha gösterdi bize geçen hafta.

20.2.2016

Aşktan utanan ülkeye iyi gelen kadın

¨Başaran Kadınların İlham Veren Hikayeleri¨ dizisinin bu haftaki misafiri, Seda Diker.

13.2.2016

Yaşasın 90 kuşağının küçük kadınları

“Başaran kadınların ilham veren hikayeleri” yazı dizisinin 3’üncü bölümüne geldik canım okur.

30.1.2016

Tullaa dünya markası olma yolunda

“Her şey tepetaklak gidiyor” yazmıştım.

23.1.2016

Başaran kadınların ilham veren hikayeleri

HER şey tepetaklak gidiyor... Bombalar patlıyor tepemizde... Haberleri açıyorum, bir tane mi güzel haber olmaz bu memlekette? Bu yüzden bundan sonraki bir kaç hafta size umut veren kadın hikayeleri yazacağım.

16.1.2016

Jenifır’cığım bu yaz muhakkak bekliyoruz!

GEÇEN hafta tam da “sen istiyor dünya markası olmak, uzatacak sezon” yazım yayınlanmışken, üzerine bu güzel haber geldi: New York Times, 2016’da dünya üzerinde mutlaka gidilmesi gereken destinasyonlar listesini yayınladı.

9.1.2016

Sen istiyor marka ülke olmak, uzatacak sezon!

PUTİN’in beklenmedik klarkı ile Olga’yla Boris’e istemeden de olsa bir süreliğine elveda dedik.

2.1.2016

Oldu oldu, olmadı yeni yıla gireriz

KÜÇÜK umutları olan, koca kalpli insanlardık. Büyürken, Neşet Ertaş’la Michael Jackson’a aynı anda inandık. Hamburgerle anne sarmasını kıyaslamaya hiç kalkışmadık. Annenin dolma parmaklarıyla sarılmış mis gibi dolma, hiç bir Hamburglu’nun icadıyla yarışamazdı ki.

26.12.2015

Dünyadan umudunu kesenler kulübü

LEVENT metrosundan yukarı koşar adım çıkıyorsun. Hafifçe omuzuma çarpıyorsun. İkimiz de aldırmıyoruz. O, benim. Sen sol yanımda koşarken, sağ yanında sakin sakin dikilip merdivenin kendini yukarı taşımasını bekleyen. İstanbul, koşmak için çok kalabalık.

19.12.2015

İzmir’in tadına varın

BENİM değil, İzmir Gourme Guide’ın sloganı... Anlatayım...

12.12.2015

Kendini Selanik sanıyorsun, sanma!

AH benim naif İzmir’im, beni affet, yine sana ihanet ettim. Geçtiğimi hafta kalktım, Selanik’in koynuna girmeye gittim. Hiç üşenmedim, bir an bile tereddüt etmedim.

5.12.2015