MENÜ

Hürriyet

Hürriyet ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hürriyet haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 482 Hürriyet haberi bulunmuştur.
Tolga AKYILDIZ

Hürriyet Haberleri

Halk ne istiyor?

Aleyna Tilki-Emrah Karaduman kavgasının en ilgilendiğim bölümü Aleyna’nın ‘Halk bunu istiyor’ vurgulu açıklaması oldu. Emrah’ın ‘BombarDuman’ albümünü de başından beri böyle düşünen bir müzik yazarı olarak dinledim.

21.09.2018

Gerçekle bağı olan bir albüm

Yeni Ariana Grande albümü, kötü günleri geride bırakmaya, umuda ve küçük mutluluklara dair hikâyeler içeriyor. Bu çalışamda müzisyenin boyundan büyük laflar, ‘kötü kız’ altkimliği ya da trend köleliği yok.

14.09.2018

Sezonun iki bombası

Pop müziğimizin iki büyük yıldızı geçen hafta yeni çalışmalarını dinleyiciyle buluşturdu. Kariyerinde olgunluk dönemine girmiş olmasına rağmen hep takipçilerini şaşırtmanın bir yolunu bulan Hande Yener, bu kez İngilizce bir şarkı çıkardı. ‘Cevapsız Çınlama’, ‘Sen Olsan Bari’ ve ‘Yalnız Çiçek’ şarkılarıyla kısa sürede çok geniş çaplı bir şöhret edinen Aleyna Tilki ise arabesk sınırlarından gezinen bir şarkıyı tercih etti. Müzik yazarlarımız Naim Dilmener ve Tolga Akyıldız, sanatçıların bu iki yeni çalışmasını enine boyuna değerlendirdi. Stil yazarımız Aslı Barış da kliplerindeki tasarımları inceledi.

7.09.2018

MÜZİKTE ‘ÜÇÜNCÜ YENİ’ KADINLARI

İnternet; bir yandan müziği özgürleştirirken bir yandan da sevdikleri sound’ların ya da kendi şarkılarının peşine düşen genç kadın müzisyenlerin sayısını artırdı. ‘Yeni dalga’nın yükselişiyle hayatımıza giren Gaye Su Akyol, Kalben, Sena Şener, Nilipek., Lara Di Lara gibi isimlerin ardından Gökçe Kılınçer, Ah! Kozmos, Ezgi Aktan, Lora Deniz derken sırada ‘üçüncü yeni’ler var. Şimdi dikkat çeken bu hanımlardan bazılarıyla tanışma zamanı...TOLGA AKYILDIZtakyildiz@hurriyet.com.tr

31.08.2018

‘Sokak kızı’na saygı

Kimler saygı albümünü hak eder? Bu, yanıtı zor bir soru. Kestirmeden şöyle tarif edelim: Bir külliyat sahibi olmak şart. Besteyle veya yorumla yol açmış, bir döneme damga vurmuş olmak da öyle... Nazan Öncel; şarkılarının yapısı, sözlerinin samimiyeti, değindiği konular, hayatı, müzik yapma hikâyesine eşlik eden algılayış biçimiyle fark yaratmış bir isim. Yani ‘Ve Nazan Öncel Şarkıları’, isabetli bir saygı albümü...

24.08.2018

Sabıkası duygusal

İrem Derici, ‘Elimde 13 şarkı var, bir albümde toplayayım’ diye yola çıkmamış ‘Sabıka Kaydı’nda. 90’ların, 2000’lerin ve 2010’ların Türk pop sound’una orantılı göndermelerin olduğu albümde kendi formülünün sağlamasını yapmış. İddiasında haklı, sonuç başarılı...

17.08.2018

Alicia Keys’in Türk düğünüyle imtihanı

Dünyaca ünlü şarkıcı Alicia Keys geçen hafta Instagram hesabından Altın Gün’ün ‘Halkalı Şeker’ yorumu eşliğinde yüzerken çekilmiş bir videosunu paylaştı. Yüzleri gülümseten bu videoda şarkısını duyduğumuz Altın Gün’e dikkat kesilmekte fayda var.

10.08.2018

Teslimiyetim şarkının güzelliğine

Artık sadece ‘Emina’ olarak anacağımız müzisyen genç tüketiciye ulaşmak için kestirme bir yol seçti. Darko Dimitrov düzenlemesi ‘Güzelliğine’yi düet için götürebileceği en doğru kişiye; yani yeni kuşağın Tarkan’ı Edis’e götürdü. Sonuç başarılı...

3.08.2018

Drake tarihinin en iddialı albümü

‘Scorpion’ albümünün babalığa övgü olduğu kadar, Drake kelimesini ağzına alan ‘küstah’ rap’çilere ya da Instagram ‘meczup’larına ayar verme albümü olduğunu da söyleyebiliriz. Ama yiğidi öldürüp öylece bırakmamak gerek, oldukça eli yüzü düzgün bir çalışma bu.

27.07.2018

Genç kız ikonluğundan orta yaşa geçiş

‘No Shame’ müzikal anlamda Lily Allen’ın kendini bulma albümü olmayı başarmış. Bir önceki albüm ‘Sheezus’la kıyaslandığında son derece samimi, şatafatsız, serin bir elektro-pop albümü bu.

20.07.2018

Vay be Ken!

‘Issız Ada’, dün itibariyle dijital platformlara çıktı. Videosunu da izleyince hemen ısınacaksınız. Kenan Doğulu’nun ‘funky’ bir şarkıyla çıkış yaparak Ken’liğini göstermiş olmasını da takdir edelim.

13.07.2018

Eğitimli, yetenekli, iddialı ve dünyalı... İŞTE GELECEĞİN TÜRK KADIN MÜZİSYENİ

Dijital devrim; müziğin ve müzisyenin konumunu tamamen değiştirdi. Artık bir bilgisayar, bir mikrofon ve uygun bir programla kendi müziğinizi üretip bağımsız duruşunuzu bozmadan dünyayla paylaşmanız mümkün. SIRMA, genç yaşında Arif Mardin Bursu’yla Berklee College of Music’e kabul edilmiş bir müzisyen. Şimdi eğitmenlik yapan ve Amerika’da ‘Üstün Yetenek Vizesi’ sayesinde çalışan SIRMA ile Türkçe sözlü ilk teklisi ‘Belki Bir Gün’ ve müzik piyasası üzerine konuştuk.

6.07.2018

Mabel ezber bozuyor

Müzik şirketlerinin tekli tekli gitmeyi öğütlediği, kimsenin pek hikâye ve şarkı biriktiremediği bir dönemde 2 CD’lik albüm yapmak kolay iş değil. ‘Maya’, hem sound’u hem de sözleri itibariyle Mabel Matiz’in müzik yolculuğu ve Türk popu açısından yeni şeyler söyleyen bir albüm olmuş.

29.06.2018

Yüzleşmesi zor olan gerçekliktir hayat

Sanat her şeyden söz edebilir. Ve kurgu elbette hayatın gerçeklerinden yola çıkar. Hangi türde müzik yapıyor olurlarsa olsunlar Ezhel gibi ozanların derdi hayatı anlatmaktır. Ve hayat serttir.

22.06.2018

İzlanda yolculuğuna açık bilet

Sigur Rós bizi saplandığımız uyuşturucu nitelikli pop çamurundan çıkarmak için elini uzatmış bekler gibi....

15.06.2018

‘Yalnız Çiçek’ bize ne gösterdi?

Aleyna Tilki’nin büyük ilgi gören ‘Yalnız Çiçek’ yorumu kariyerinin geri kalanında ne yapmaması gerektiğine dair iki ipucu veriyor.

8.06.2018

İki albüm arasındaki tek ortak nokta ikisinin üstünde de adımın yazıyor olması

İrem Candar’ın bir müzisyen olarak kendini azımsadığını düşündüm hep. ‘Duş’ta... ‘Bana Öyle Bakma’da ya da Teoman’la yaptığı diğer düetlerde... ‘Yoldan Geçen Adam’ adlı şarkısı ‘Behzat Ç.’ zamanı ortalığı yıkıp geçerken... ‘Su ve Ateş’ film müziği olarak ciddi ilgi gören ‘Bilmezdim’i yaptığında ya da ‘Göğe Bakalım’ derken bu hep böyleydi... Şarkılarını yapıp bir yerlere bırakan, sonra gidip dolabının arkasına saklanan bir kız çocuğu gibiydi İrem benim için. İlk albümü ‘Erik Ağacı’ da şarkıları, düzenlemeleri itibariyle takdire şayandı ama O, ortamlarda duramayıp uzunca bir süre uzaklaştı. Kendini aradı, buldu ve güçlü bir albümle döndü. ‘Gül ile Akide’; kendi yazdığı şarkıları söyleyen bir kadının olgunluk albümü. Mevcut anaakım pop şarkı formuna güzel bir meydan okuma olmuş. Çünkü ‘Gül ile Akide’nin ticari şansı olduğuna inanıyorum. Siz ilk video şarkısı ‘Beni Bana Bırakıp’tan itibaren dinleyedurun, ben bu arada kendisine hayat, güller ve akideler üzerine kimi sorular yönelttim...

2.06.2018

Hey! Douglas: Göksel’le 70’ler yolculuğu

Piyasa aktörlerini, Hey! Douglas gibi iyi bir projeyi sistem içine almanın yolunu bulamadıkları için tebrik ederim. Öte yandan Veyasin gibi bir yeteneği kendi şarkılarını yapmaya ittikleri için memnunum.

11.05.2018

Bu yazın şarkısı

Dua Lipa; giyimi, kuşamı, hali, tavrı, şarkı sözü derken genç kız ikonu olma durumunu çoktan aştı. Artık başlı başına bir trend belirleyici. ‘One Kiss’ de kariyerindeki en doğru adımlardan biri olabilir.

4.05.2018

maNga: Kendimizi özlemiştik

Bugüne kadar çeşitli bahanelerle “maNga bitti, ortada yok, dağıldı, dağılıyor” denmiş olmasını, grubun solisti Ferman Akgül’e soruyorum: “Doğruya doğru, deneysel ve fazla içimize kapandığımız bir dört sene geçirdik.”

28.04.2018

Sahnenin sultanları

AVRUPA MÜZİK FESTİVALLERİ BU TÜRKLERİ KONUŞUYOR

20.04.2018

Şebnem Ferah bize hiç yalan söylemedi

Yeni albümünün adının ‘Parmak İzi’ oluşu tesadüf değil. Bir şarkı yazarının tekâmülü böyle oluyor işte. O acılar, öfkeler, mutluluklar birikiyor ve parmak izin oluyor. Seni en çok onlardan tanıyoruz artık...

13.04.2018

Star samimi olabilir mi?

Abel Tesfaye, onu ‘The Weeknd’ yapan esas unsurun samimiyet olduğunu hatırlamış görünüyor. Bir süreliğine dans pistinden inmiş; aşkın mihrabında diz çökmüş ve yaşadığı acının üstesinden gelmeye çalışıyor.

7.04.2018

‘Sultan-ı Yegâh’ ve ötesi

‘Sultan-ı Yegâh’ cover’ında Harun Tekin’in ses ve üslup olarak en doğru seçim olduğunu söyleyemeyeceğim. Kim daha doğru bir seçim olurdu? Mesela Yüksek Sadakat’in solisti Kenan Vural, mesela Nev...

30.03.2018

Bu güneş hepimize yeter

Burcu Güneş, 20 yıllık kariyerini bir türkü albümüyle ödüllendirmek istemiş. ‘Anadolu’nun Güneşi’ onun ‘imza’ işlerinden biri olmuş. Hem bozmadığı duruşu nedeniyle kendine hem de bize birer armağan...

23.03.2018

Canı sıkılsa da küfretmeyecek!

‘Kim Korkar’ için Candan Erçetin külliyatının en iyilerinden diyemeyiz ancak nakaratı, düzenlemesi, duruşu itibariyle hasret gidermek için yeterince iyi.

16.03.2018

Yeni bir popçu imzası

Edis, Tarkan kulvarının Murat Boz’dan sonra gelen en iddialı uzun mesafe koşucularından biri olmaya aday.

9.03.2018

Geleceğin retrosu

Önemli olan, alternatifin içinden gelip popüler olana, tornadan çıkana benzemeden anaakım olmaksa, Yüzyüzeyken Konuşuruz’un bunu başarmaya en yatkın gruplardan biri olduğu kesin.

2.03.2018

Yıldızlı pekiyi: Damardan ve 90’dan....

Yıldız Tilbe nasıl bir kadınsa öyle bir albüm olmuş. 90’lar, 2000’ler, arabesk, pop ve tavernayı yemiş bitirmiş, posasını atmış, yaşayacağını yaşamış, olgunlaşmış.

23.02.2018

Duman’dan ikinci solo

Duman’ın bir diğer şarkı yazarı, yaratıcı bas gitarist Ari Barokas’ın solo çalışması ‘Lafıma Gücenme’nin özeti şudur: Grup kafasıyla kaydedilmiş, sözleriyle suya sabuna dokunan ancak slogan atmayan tertemiz bir Türkçe rock albümü...

16.02.2018

Yeni albüm bomba gibi geliyor

‘Öyle Kolaysa’; melodik yapısı, düzenlemesi, retro göndermeleri, sözleri; ‘Mabel damarı’ dediğimiz çizgide samimi ifadesiyle benim içimi ısıttı.

9.02.2018

Çocuk ruhunun peşinden git

Mustafa Sandal’ın cevheri yerli yerinde duruyor ama yenilenmek için kendini hapsettiği konfor alanından çıkması şart.

2.02.2018

Cover’ların kraliçesi: Pamela

Müslüm Gürses, Esengül, İbrahim Tatlıses, Ümit Besen, Ferdi Özbeğen gibi isimlere saygı duruşu niteliğindeki bu albüm ‘Pamela stili’ düzenlenip icra edilmiş dokuz özel şarkıdan oluşuyor.

26.01.2018

Şarkılar gelip geçmesin diye

Eğer derdiniz Teoman’ın müziğiyleyse; zamanında size resmettiği şarkılarının bu halleri daha berrak görünecek gözünüze. Yok, eğer hoplayıp zıplamak isterseniz eski halleri de yerli yerinde duruyor.

19.01.2018

O, yaş tahtaya basmaz

Justin Timberlake yokluğunda tahtına konan Ed Sheeran ve Bruno Mars’ı ‘Filthy’ ile alt etmeye çalışıyor. Peki başarabilecek mi?

12.01.2018

Girdiği kabın şeklini almıyor: Deniz Tekin

Yeni dalga sadece; oyunu ana akımın kurallarına göre oynamak yerine alternatif çizgisini koruyan müzisyenlere işaret etmiyor. Aynı zamanda; Gaziantep’te ikamet eden gencecik bir kızın; kendi odasında yapıp internete yüklediği şarkıları sayesinde akranlarından oluşan geniş bir kitleye ulaşıp sevilmesi ve sonrasında ana akıma hizmet eden büyük bir müzik şirketinin dikkatini çekmesi de demek. Deniz Tekin’in yolu buna güzel bir örnek.

11.01.2018

Ekmeğinin peşinde bir Romanyalı

Biz Inna’nın şarkılarını dijital platformlarda, radyolarda dinlerken dünya hit’i muamelesi yapıyor olabiliriz ancak kendisi sadece Türkiye ve Romanya’da doğru dürüst tanınıyor henüz.

5.01.2018

Mahzuni yâr benim halimi anlasaydı...

Âşık Mahzuni Şerif’le ilgili söylenecek söz çok, yerimiz dar. Hayatı mücadeleyle geçmiş, büyük haksızlıklara uğramış bir halk ozanı. Ona ithafen yayımlanan saygı albümündeki yorumlarda sanatçıların büyük özen gösterdiği de çok belli.

29.12.2017

Eksik bir şey mi var?

Eminem’in dokuzuncu albümü ‘Revival’ı uzun süredir bekliyorduk ama sonuç umduğumuz gibi olmadı. Maalesef adının söylediği gibi bir ‘yeniden uyanış’ ya da ‘diriliş’ albümü değil bu.

22.12.2017

Gripin formda döndü

Gripin, tam beş yıldır albüm yapmamıştı. Geçen yıl bu albümde yer alan ‘Beni Boş Yere Yorma’ teklisini haberci olarak yolladılar. Ve ‘Nasılım Biliyor musun’ dün itibariyle tüm dijital platformlarda yerini aldı.

15.12.2017

Görkemli sonuçlar almak üzere ince ince hesaplanmış ticari bir iş

U2’nun yeni albümünü dinlerken Ajda Pekkan’ın Demet Akalın sound’una özenmesi bana ne hissettiriyorsa aynen öyle hissettim. Koskoca U2, bu albümde U2 şarkılarını kendilerine göre yorumlamış gruplardan bir seçki yapmış gibi...

8.12.2017

İçinde bir orman olan kadın

Bir önceki albümünde yaralandığı bir aşk ilişkisinin izleri vardı. Aradan geçen iki yılda Björk, kendini ütopyanın kollarına attı. ‘Utopia’, onun için de taze bir başlangıcın ilk nefesi gibi.

1.12.2017

Bu şarkı görevinin hakkını vermiyor

Luis Fonsi’nin; Demi Lovato’lu ‘Échame La Culpa’sını (Suçu Üstüme At), bir ‘Despacito’ olamamanın ötesinde vasat bulduğumu söylemek zorundayım.

24.11.2017

Daha karanlık, daha samimi, daha cesur

Yeni albümü ‘Reputation’la Taylor Swift’in müzikal olarak ileri gittiği söylenebilir. Çünkü denemekten hiç çekinmiyor.

17.11.2017

Kariyerinin başyapıtı değil

Onuncu yıl niyetine olunca, insan haliyle Sıla şarkılarının en güçlüsünden bir tane bekliyor. Öte yandan hayranlarını mutsuz edecek bir şarkı da diyemeyiz ‘Muhbir’ için.

10.11.2017

İtiraf edeyim bayıldım

Geleceğin divası Selena Gomez’in, beklenen yeni albümünden üçüncü öncü teklisi ‘Wolves’ geldi. Dans soslu, yüksek tempolu parçaya bayıldım.

3.11.2017

Peşinen reddetmeyin, bir dinleyin

Ahmet Aslan, ‘Çeşm-i Siyahım’ düeti için Demet Akalın’a teklif götürerek riske giriyor. Demet Akalın ismini duyanlar, yorumu dinlemeden burun kıvırıyor.

27.10.2017

Çok iyi bir gitarist ve müthiş bir erkek vokal

Evrencan Gündüz, genç yaşına rağmen son dönemin umut veren isimlerinden biri.

20.10.2017

Ormandaki korkusuz kız çocuğu

Nil Karaibrahimgil’in daha önce bir arkadaşının kısa filmi için yazdığı şarkı, araya yıllar ve başka ilişkiler girse de birbirinden sökülemeyen eski aşkları anlatıyor. Nakaratıyla, sözleriyle yine ‘Nil gibi’ ve güçlü bir şarkı.

13.10.2017

Bak bu asansör Türk bak bu dolma normal

Müsaadeniz olursa bu yazıya; Büyük Ev Ablukada’nın sevenleriyle iletişiminde yaptığı gibi ‘Merhabayın’ diyerek başlamak isterim. 

6.10.2017