MENÜ

Hürriyet

Hürriyet ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hürriyet haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.591 Hürriyet haberi bulunmuştur.
Melike Karakartal

Hürriyet Haberleri

1992

Harun Kolçak deyince aklıma hep aynı fotoğraf karesi geliyor, çok uzun zaman önceden...

20.7.2017

Doğal afet mi dediniz?

İstanbul Valiliği dün sabah saat 10 civarı bir açıklama yaptı. Neydi o açıklama?

18.7.2017

O heykele kızmayın bize bugünü anlatıyor

Kızıyorum aslında. Konya’daki bir dinlenme tesisine kondurulmuş, dünyanın en çirkin Nasreddin Hoca heykeline kızmamaya olanak var mı?

17.7.2017

Hiçbir salon erkeği...

Biliyorum, Adriana Lima-Metin Hara konusunda artık hepimizin içi şişti, biliyorum “Türkiye’de bir bu mu kaldı konuşulacak” diyeceksiniz, haklısınız ama çarşamba günü yazdığım bir yazıda söylediklerimi geri almam lazım.

14.7.2017

Belki de Lima için Hara, aradığı “Salon beyefendisi”

Adriana Lima... Dünyanın en güzel kadınlarından biri...

11.7.2017

Kötülükten nefretten sadeleşmek

Birkaç gün önce “Sahip olduğumuz eşyaların zamanla bize sahip olduğu” üzerine yazmıştım, az ve öz yaşamayı yücelten Amerikalı ikili “The Minimalists” üzerinden...

10.7.2017

Masal gibi hayatlar

Ressam Fahrelnissa Zeid’i ilk defa kızı Şirin Devrim’in yazdığı “Şakir Paşa Ailesi: Harika Çılgınlar” kitabı sayesinde 2000’lerin başında tanımıştım.

7.7.2017

Sahip olduğunuz eşyalar aslında size sahip oluyor!

Zamandan bağımsız bir ferahlama önerisidir sadeleşmek.

4.7.2017

Sadece Beyoğlu mu giden?

İnsanı insan yapan nedir? Değişime adapte olabilmesi mi? Hayattaki işaretleri doğru okuyarak ona göre yaşayabilmesi, düşünebilmesi ve üretebilmesi mi?

3.7.2017

“Offline” yaşamak bir lüks mü?

Özel hayatın sınırlarının belki de en silik olduğu dönemde yaşıyoruz. Gece yarısı, pazar sabahı gönderilen e-postalar, Instagram ve Snapchat’ten paylaşılan hayatlar, düşünce ve fikirlerin paylaşıldığı blog sayfaları veya Twitter gibi mikro-bloglar...

2.7.2017

Kirletirim, çünkü parasını ödedim!

İnen uçak, piknik alanı, indirim zamanı mağazalar, umumi tuvaletler, miting alanları... Tüm bu mekanların ortak özelliği nedir?

29.6.2017

Ceza yoksa iyileşme de yok!

Şortuyla minibüse binen üniversite öğrencisi Asena Melisa Sağlam’ın saldırıya uğradığı anın görüntülerini uzun zaman aklımızdan silemeyeceğiz.

26.6.2017

En “has” canlı: Erkekler!

 Türkiye’de rahat yaşamak için iki tane kural var.

19.6.2017

Arda Turan olayı ve zamanın ruhu

 Ah şu ego neler yaptırıyor insana... O ego var ya o ego, “Ben hep haklıyım” dedirtiyor, mağdur rolünü çok seviyor, kin tutmaya bayılıyor, hep övülmek ve sevilmek istiyor, insanın gözünü kör ediyor...

9.6.2017

Kelimelerle karakter tahlili

 Son yıllarda kulaklarımızdan adeta kan getiren iki ifade var. Birisi malum, “Ayneeen”.

8.6.2017

Ceceli krizi

Aslında hepimiz için vaziyet aynı: Herkes kendine bir toplumsal rol seçiyor ve ondan beklenenleri yerine getirmeye gayret ediyor.

5.6.2017

Evrenin merkezinde kim var?

400 yıl önce İtalyan astronom ve matematikçi Galileo, insanın evrendeki yerini yeniden düşünmesine, kendini koyduğu yeri yeniden gözden geçirmesine neden olan olaylar silsilesini başlatacak bir keşif yaptı. Jüpiter’in uydularını keşfetti. Yani dışarılarda bir yerlerde, başka bir gezegeni merkez almış bir sistem vardı, dolayısıyla dünya, evrenin merkezi değil, benzer sistemlerden sadece bir tanesi olabilirdi!

23.5.2017

Teşekkürler Çılgın Sedat

 Kerimcan Durmaz, bir video paylaştı ve altına “En spastik gülüşümüz” yazdı.

16.5.2017

Hızlı kilo vermenin sırrı bu yazıda

 Öncelikle peşinen özür dileyeyim. Sizi “click-bait” (Tık tuzağı, yazının içeriğinden farklı ama dikkat çekici başlıkla okuru yanıltarak ilgili sayfayı tıklamasını sağlama) yöntemiyle kandırdığım için!

12.5.2017

Anı biriktirmek

 Yaz tatili bitip evlere döndüğümüzde en büyük heyecanımızdı...

11.5.2017

Neden erteliyoruz?

Elinizde bir iş var. Bugün bitirmeniz gerekiyor, ancak geri geri gidiyor elleriniz, ayaklarınız.

8.5.2017

Yasaklamadan nasıl çözeriz?

 Twitter’da arzu edilmeyen türde bir haber yayıldığı zaman hemen siteye engelleme getiriliyor, malum. Yasaklara alışmıyoruz ancak artık eskisi kadar şaşırmıyoruz da.

4.5.2017

Güzel İzmir, aydınlık İzmir!

Hürriyet ve TÜRSAB’ın ortaklaşa düzenlediği, iç turizmi canlandırmak amacıyla Türkiye şehirlerini keşfettiğimiz ve deneyimlerimizi siz okurlarımıza aktardığımız “Keşfet” gezilerimizin son ayağı İzmir’di.

1.5.2017

Belirsiz geleceğe hazırlanma rehberi

 Eğitimin amacı, çocukları yüksek anlayış kapasiteli, becerikli ve değer sahibi insanlara dönüştürmekse... Teknolojinin düşünme, yaşama, çalışma biçimlerini hızla değiştirdiği bir dünyada çok kısa bir süre sonrasını dahi hayal edemez haldeyiz. Peki hayal edemediğimiz bir geleceğe nasıl hazırlanacağız?

27.4.2017

Çağımızın hastalığı: Dikkat dağınıklığı

 Neden her işi, kitap okumayı, hatta güzel bir sohbeti ya da güzel bir deneyimi dahi erteliyoruz? Dikkatimizi neden toplayamıyor, bize keyif veren konular üzerinde dahi yoğunlaşamıyoruz?

25.4.2017

Kadının yaşı erkekten büyükse...

 Fransa başkanlık yarışındaki en kuvvetli iki isimden biri, Emmanuel Macron. Eşi Brigitte Trogneux, kendisinden 25 yaş büyük.

24.4.2017

Canlı yayında cinayet!

 Birkaç gün önce Amerika’da bir adam, “Paskalya Günü Katliamı” adını verdiği bir canlı video yayınladı. Bu videoda, rastgele seçtiği bir adamı canlı yayında öldürdü ve Facebook bu videoyu yayından kaldırana kadar iki saat içinde 150 bin kişiden fazla kullanıcı izledi.

20.4.2017

Gelecekteki siz: Adeta bir yabancı!

 Gelecekte nasıl bir insan olacağınızı şöyle hayalinizde bir canlandırmaya çalışın: Hayatınız neye benziyor? Nasıl görünüyorsunuz? Ne yapıyor, ne işle meşgul oluyor ve nasıl yaşıyorsunuz?

18.4.2017

Beş sorum var...

Zor bir seçim geçirdik. Böyle günlerde insan ne düşüneceğini bilemiyor. Bir yanda kutlayanlar, bir yanda üzülenler...

17.4.2017

Sesleri çıkmayabilir ama... Güzel insanlar hâlâ burada yaşıyor!

Lao Tzu, “Eğer üzüntülüyseniz geçmişte, huzur hissediyorsanız şimdide, endişeli hissediyorsanız gelecekte yaşıyorsunuz demektir” demiş.

13.4.2017

Medyada çalışan kadınlara yönelik taciz ve saldırı

İki hafta önce kendini kargo şirketi elemanı olarak tanıtan, hayatımda daha önce hiç görmediğim ve tanımadığım bir şahıs, bir saat on dakika boyunca evime girmeye çalıştı. Bu çirkin olay, polisin zamanında yetişmesi ve saldırganı gözaltına almasıyla sonuçlandı fakat saldırgan, savcı tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

11.4.2017

Sosyal medya güvenli mi?

 İki yıl önce Twitter’ın düşüşe geçtiğini, artık yavaş yavaş kullanıcıların paylaşımlardan vazgeçtiğini anlattığı ve Medium.com’da yayınlanan makalede bu düşüşün sebebini bir kelimeyle özetliyordu Umair Haque: “Suistimal”...

10.4.2017

15. yüzyılda Osmanlı tıbbı

 Bir zaman makinesine bindiğinizi, 1600’lü yılların Osmanlı’sına döndüğünüzü bir düşünün...

6.4.2017

Edirne’ye gittik büyülendik!

 TÜRSAB, Hürriyet ve Edirne Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Edirne’yi Keşfet” turumuz için, bu hafta başı 3 gün boyunca Edirne’yi karış karış dolaştık.

5.4.2017

Gerçek Türkiye aslında bu

Hayatımızda her gün karşımıza çıkan, bazen engeller yaratan, bazen de önümüzü alabildiğine açan olayları düşünün.

3.4.2017

Şuur nasıl geri gelecek?

 Önce gündemden bir haber: Harbiye Askeri Müzesi’nde gerçekleştirilen Çikolata, Şekerleme ve Pasta Festivali’nde Şehit Polis Ömer Halisdemir’in büst şeklindeki pastası tepki çekti ve serginin sahibi “Tepkilere anlam veremediğini” söyledi.

27.3.2017

Farklı düşünmek mi istiyorsunuz? O zaman müzik!

 Ruh halini değiştirmenin, iyi hissetmenin en hızlı yolu müzik dinlemek...

24.3.2017

Evlilik programlarını halk mı istiyor?

Evlilik programları bitecek mi? Onlardan boşalan yeri ne dolduracak?

21.3.2017

Kim olduğumuzla yüzleşmek

Hayatımızda yıllar geçtikçe, özellikle 35’ten sonra “Karakterimin bir parçasıdır” dediğimiz konular yerini iyice sağlamlaştırıyor.

20.3.2017

O Meydan Larousse’lar atılmayacak!

 İlkokul, lise ve üniversite boyunca yemek masasında her gün aynı yöne bakarak oturduğum sandalyede, uykulu ve boş gözlerle kütüphaneyi izlerdim...

18.3.2017

Biraz ruh halimiz yükselsin!

 Ülke gündemi, gelecek endişesi, güven ve emniyet hissinin eksikliği... Mutsuz olmak, depresyona girmek veya şikayet etmek için elimizde yüzlerce sebep var.

14.3.2017

Tüketim kültürü böyle değişiyor!

Gezecek müzeden çok AVM bulabildiğimiz, tüketim çılgınlığına teslim olduğumuz bir dönemde yaşarken, sosyal içerikli iş yaparak “Bizim de toplum gelişiminde çorbada tuzumuz olsun, toplumun hislerine tercüman olalım” çabasını herkes takdirle karşılıyor.

13.3.2017

Sosyal medyada şiddetin yükselişi

 Yazar Barry Sanders, elektronik çağda yazılı kültürün çöküşü ve şiddetin yükselişine dair notlarını aktardığı kitabı “Öküzün A’sı”nda, okuryazarlığı radikal biçimde yeniden tanımlamamız ve bu tanıma sözelliğin okuryazarlığın şekillendirilmesinde oynadığı önemli rolü de eklememiz gerektiğini söyler.

4.3.2017

Kenan Doğulu “Kader bizi birleştirdi” diyor

 Yaşadığınız, büyüdüğünüz, sizi siz yapan yuvanız ortadan kaldırılsaydı ne hissederdiniz? Hayal kırıklığı? Kalp kırıklığı? Reddediş? İsyan? Kahır?

2.3.2017

Empati (ve zararları)

 David Eagleman, çok satan kitabı “Beyin”de, “Başkalarının acısını tam anlamıyla hissetmek” olarak tarif edilebilecek empati kelimesini, beynin çalışma mekanizmasından yola çıkarak açıklar.

28.2.2017

Oscar ile “hayat dersleri”

Evvelki akşam gerçekleşen 89. Akademi Ödülleri’ne, aslında “Moonlight”ın almış olduğu ‘en iyi film ödülü’nün önce yanlışlıkla “La La Land”e verilmesi damga vurdu.

27.2.2017

Uzaylı kardeşim yalvarıyorum gel!

Sevindirici haber: Uzak, çok uzak, tahayyül edilebilenden de uzak bir yerlerde, dünyadan 39 ışık yılı uzaklıkta, bir yıldızın etrafında 7 adet dünya benzeri gezegen keşfedildi.

23.2.2017