MENÜ
Arşiv

Hürriyet

Hürriyet ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hürriyet haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.625 Hürriyet haberi bulunmuştur.
Mehmet Ali BİRAND

Hürriyet Haberleri

Bugün hem polis, hem PKK sınavdan geçecek

Bugün Diyarbakır'da büyük tören var. Yüzbinlerce kişi toplanacak En ufak bir olay kan dökülmesine kadar gider. İki muhatabımız var. Biri Pkk diğeri de polis. Bakalım sürecin devamını mı istiyorlar, yoksa dinamitlemek mi?

16.01.2013

Bize bakışlar değişiyor

“İmralı Süreci”nin başlamasıyla, Türkiye'nin bölgedeki "İstikrar reytingini" yükseltmeye başladığının farkında mısınız? Henüz çok erken. Sonucun ne olabileceği de bilinmiyor. Buna rağmen, dış çevreler atılan bu adımı son derece dikkatle izliyor. Çok rahatsız olanlar da var tabi.

15.01.2013

Öcalan sıradan bir mahkum değil ki

Neden bir türlü kabul edemiyoruz? Kürt sorunu ve Pkk terörünü çözecek muhatap olarak onu gördük. Bu ülkenin geleceğini şekillendirecek olan bir lider olduğunu kabul ettik. Şimdi de vereceğimiz TV'nin tek kanallı mı, çok kanallı mı olmasını tartışıyoruz. Kendimizle alay ediyoruz.

14.01.2013

Parmaklar tetikten çekiliyor

Başbakan'ın son açıklamaları İmralı Sürecini rahatlatacak ve daha başlangıçta birçok konudaki tıkanmayı engelleyecek, Ankara'nın bu konuya iyi niyetle yaklaştığını gösterecek önemdedir. Pkk'nın olası bir çekilmesi sırasında, 1999'daki gibi tuzağa düşürülmeyeceği güvencesi " parmakların tetikten çekilmesinin" ilk adımıdır.

11.01.2013

PKK da kuşku içinde...

Türk kamuoyu, İmralı Süreci' nin nasıl ilerleyeceği konusunda haklı olarak kuşku duyuyor. Ancak farklı kuşkuyu PKK' da da görüyoruz . Onlar daha önceki çekilmeyi hatırlayıp Güvenlik Güçlerinden korkuyorlar. Bakın neden...

10.01.2013

Çetin Doğan, çenesinin kurbanı oluyor...

Balyoz davası aslında "Askeri üstünlük alışkanlığının" yargılanmasıydı. Ancak ne yazık ki, olayla ilgisi olmayanlar da yandılar. Yargı, toplumun vicdanını tatmin edemedi. Hukuk değil, siyasi bir mesaj verilmiş oldu.

9.01.2013

Gerilimsiz hayat beni hasta etti…

Yurt dışına çıkmak, benim sağlığımı bozuyor. Birbiriyle sürekli kavga etmeyen, birbirine hakaret etmeyen insanlarla karşılaşıyorsunuz. Çok hayret verici bir şey. Örneğin, töre adına kızını öldüren yok. Sol-sağ diye, öğrenciler balta ve zincirlerle birbirlerini biçmiyor. Neyse, döndüm de kendime geldim!

8.01.2013

Aldığım en güzel haber

Tam bir hafta süreyle denizin ortasındaydım. Ne gazete, ne telefon, ne de televizyon. Sadece güneş, uyku ve kitap okumakla geçirdim. Miami'de karaya çıkınca ilk işim haber merkezini aramak oldu. Bundan daha keyifli başka haber alamazdım.

7.01.2013

Başbakan Erdoğan, nasıl bir Devlet Başkanı olacak

2014 yaklaştıkça, hepimiz Başbakan Erdoğan'ı bir başka türlü izler olduk. Her söylediği sözü, her attığı adımı farklı şekilde değerlendiriyoruz. Bugüne bakıp, yarının Devlet Başkanı Erdoğan'ı hesaplıyoruz. 1.5 yıl sonra nasıl bir Başkan veya Cumhurbaşkanı ile karşılaşacağımızı merak ediyoruz.

2.01.2013

Türkiye bölgedeki bir savaşa hazır olmalı…

Ne zaman çıkar, ne zaman kapımıza dayanır bilemem. Ancak bildiğim bir şey var ki Orta Doğu'da, önümüzdeki 10-15 yıl içinde şurada veya burada bir veya birkaç savaş yaşanacak. Büyük krizlerle karşı karşıya kalınacak. Kısır kavgaları bir yana bırakıp, biraz etrafımıza bakarsak, durumun ne kadar tehlikeli olduğunu görürüz.

1.01.2013

Gelin 2013’ün falına bakalım

Dün gece ne yaptınız? Eğlendiniz mi, yoksa erkenden yattınız mı? Ben binlerce kilometre uzakta Karayip Adaları’ndayım. Bir hafta süreyle adaları dolaşıp, dalış yapacağım. Bu arada da önümüzdeki yılda bizi nelerin beklediğini merak ettim. Bakalım, bu yılki fal da doğru çıkacak mı?

31.12.2012

Bundan böyle falcılık yapacağım

Hepimizin kişisel sorunları var. İçimizde, 2012'yi çok kötü geçirmiş olanlarımız da var. Ancak geneline bakarsak ve bölgedeki diğer ülkelerle karşılaştırdığımızda, Türkiye'nin şanslı olduğu ortaya çıkıyor. Toplum olarak iyi bir yıl geçirdik. Tüm okurlarıma, sağlıklı ve güzel bir 2013 yılı dilerim.

30.12.2012

Bu kadar saydınız da, neden hiç dinlemediniz?

Şerafettin Elçi'nin ölümüyle birlikte siyasetçilerimizden bir övgü bir övgü. Ne kadar saygıdeğermiş, ne kadar değerli insanımızmış...vs..vs. O zaman ben de sormak istiyorum: Bunca yıl yanıbaşınızdaki bu insanın görüşlerinden neden hiç yararlanmadınız?

28.12.2012

İktidar, Uludere'ye yeterli sevgiyi gösteremedi...

Belki bıktınız, belki çok konuşulmasından yoruldunuz, ancak aradan 1 yıl geçti, o yara hala açık. İktidar partisi insanların gönlünü almakta çok mahirdir, ancak bu defa nedense aynı empatiyi gösteremedi.

27.12.2012

Genelkurmay'a dostça bir önerim var ...

Türk Silahlı Kuvvetleri ile, sivil toplum arasında yeni bir döneme girildi. Çok şey yerli yerine oturuyor. Ancak, bazı sembolik adımlar var ki bunları herkesten önce Genelkurmay'ın atmasında büyük yarar var. Örneğin, Ankara'daki Harp Okulu’nu şehir dışına çıkarmak gibi...

26.12.2012

Bu iş sadece madde değiştirmekle olmaz…

Darbeleri önlemek için, iç hizmet yasasını değiştirmek semboliktir ancak yetmez. Asıl yapılması gereken askeri okullardaki eğitimin elden geçirilmesi ve genç subay adaylarının kafalarına "koruma ve kollama" görevinin sokulmamasıdır.

25.12.2012

Trabzonspor’dan özür dilerim

Başbakanımız başta olmak üzere, siyasilerimiz sürekli şekilde " Dediklerimiz çarpıtılıyor, tam açıklama beklenmeden yorum yapılıyor" diye şikayet ederler. Bir zahmet onlar da niyetlerini daha net ve açık anlatsalar, hiç bu anlaşmazlık yaşanmaz

24.12.2012

Neden hiç ders almıyoruz acaba?

Yıllardır aynı senaryoyu izlemiyor muyuz? Bir kaç santim kar yağıyor, etraf savaş alanına dönüyor. Zira belediye zamanında harekete geçmiyor. Kazalar birbirini kovalıyor, kimse kış lastiği takmıyor.

21.12.2012

Komplo teorileri bıkkınlık verdi....

Yetti artık. Sadece komploları konuşur olduk. Hele son dönemdeki, Özal ve Kahveci'nin ölümlerinin de derin devlete bağlanması durumu inanılacak gibi değil. Elde ne somut değil var, ne bir şey. Sadece "Düşündürücü kuşkular!" Bırakın şu çözülmemiş her sorunu derin devlete bağlamayı, inandırıcılığınız kalmıyor.

20.12.2012

Başbakan, sözlerine açıklık getirmeli...

Başbakan, kuvvetler ayrılığı prensibinin ülkenin gelişmesini engellediğini söyledi. Ne demek istediği tam anlamıyla anlaşılamadı. " Kuvvetler ayrılığı kalksın ve ülkeyi yöneten kim ise, onun dediği olsun..." mu demek istedi? Sanmıyorum. Olamaz. Mutlaka başka bir şey demek istedi. Öyle ise, mutlaka gerçek fikrini açıklamalı.

19.12.2012

Ahmet gitti, çok memnunum (!) zaten bizim mahalleye yakışmıyordu

Aman neyse, Ahmet Altan ayrıldı da, şu TARAF'ın fiyakası bitti. Yasemin Çongar ile birlikte bizim mahalleye olmadık yenilikler getirmeye kalkmışlardı. Yok özgür basınmış...Yok cesur gazetecilikmiş...Hepimizi sinirlendiriyorlardı. Gittiler de, rahatladık. Artık eski model metodlarla işimize devam edebileceğiz (!).

18.12.2012

İlk defa, kavgasız gürültüsüz bir maç oldu...

GS-FB derbisi bu defa çok farklıydı. İnsanlar birbirini vurmadı, kavgalar çıkmadı, FB heyeti çok güzel ağırlandı. Üstelik tribünlerde espri vardı. Ancak Tweeter, eskisi gibi hoyrattı...

17.12.2012

Ergenekon battı

Davanın en son durumu tam bir felaket. Anlaşılan, içinden çıkamayacaklarını gören savcılar 22 davayı da birbirine eklediler ve tam bir kördüğüme dönüştürdüler. Benim artık bu dava ile ilgili hiç ümidim kalmadı.

14.12.2012

Ekranda başörtüsü...

Hiç hakketmediğim bir eleştiri ile karşı karşıya kaldığım için, bugün sizlerden hem özür dileyeceğim, hem de başörtüsü konusundaki gerçek düşüncelerimi paylaşacağım. Aynı zamanda çuvaldızın kimlere batırılması gerektiğini de tartışmaya açacağım.

13.12.2012

Özal’ın mezarı boş yere açılmış…

Sonucun böyle olacağı başından beri belliydi, ancak ailenin ısrarını kimse engelleyemedi. Rahmetli boşu boşuna rahatsız edilmiş oldu. Üstelik, es kaza cinayete kurban gittiği bulunsaydı dahi, ne yapılacaktı? Değdi mi bunca çabaya?

12.12.2012

Ambargo İran'ı zorlamaya başladı

Bu yıl Cannes'da toplanan Dünya Politika Konferansı'nın herhalde en hararetli tartışması Orta Doğu ile ilgiliydi.

11.12.2012

Esad'ın düşmesi epey uzayacağa benziyor

Haftasonu Dünya Politika Konferansı’nda, Orta Doğu ve Türkiye konuşuldu. Bugün size Suriye hakkında söylenenleri anlatacağım, yarın ise İran. Her iki konu da bizi çok yakından ilgilendiriyor.

10.12.2012

Genelkurmay doğrusunu yaptı

Kışlalarda intihar ve dayak konusu öylesine dallanıp budaklandı ki herkes senaryolar yazmaya başladı. Gerçeklerle komplo teorileri birbirine karıştı.

7.12.2012

İpten dönmek işte tam da buna denir…

Braga- İstanbulİlk yarı bittiğinde, o kadar yol gidip maça geldiğime pişmandım. Suratlar asılmış, gülücükler gitmiş, kime çatacağımı düşünüyordum. Sonra ne oldu da o takım gitti ve yerine bir başka GS geldi anlayamadım. Tabii dönüş muhteşemdi...

6.12.2012

Dokunulmazlıkları kaldırmanın faturası...

BDP'li milletvekilleri, Pkk'lılarla kucaklaştı diye dokunulmazlıklarının kaldırılması neden çok pahalıya mal olur biliyor musunuz? Daha önce yaşadıklarımız ve bugünkü ortama bakarak bir tahminde bulunacağım. Bakalım, hak verecek misiniz?

5.12.2012

Ne biz Rusya'dan ne de Rusya bizden vazgeçebilir...

İstanbul'da günübirlik Putin fırtınası esti. Hepimiz, Suriye ve Patriot krizi beklerken, iki ülke ekonomik çıkarlarını ön plana aldılar ve belki de son yılların en verimli Türk-Rus liderler görüşmesi yapıldı.

4.12.2012

Muhteşem Yüzyıl dosyası rafa kalktı...

Hepimiz gözümüzü açmış izliyorduk."Bakalım, Başbakan'ın kızgınlığının üstüne RTÜK ve savcı0lar ne zaman harekete geçecek” diye gün sayıyorduk. Biri adım atsa, haklı olarak "İşte anlaşıldı, yargı ve RTÜK, Başbakanın iki dudağı arasında" izlenimi yaygınlaşacaktı. Olmadı...

3.12.2012

Bugünleri görmek çok güzel...

İktidarları eleştirmek hepimizin hoşuna gider. İçimizi döker ve rahatlarız. Üstelik muhalefet etmek size saygınlık da kazandırır. Ancak iktidarların attıkları bazı adımları çok beğensek dahi görmezden geliriz. Oysa ben bugün size neden bu günleri görmekten memnun olduğumu anlatmak istiyorum.

30.11.2012

Erdoğan Öcalan’ı ön plana çıkarıyor

Başbakan'ın son açlık grevleri öncesi ve sonrasındaki tutumu, genellikle paylaşılan bazı algılamaları değiştirecek gibi görünüyor. Tahminlerin dışında, 2014 Başkanlık seçimlerine kadar Kürt Sorununda önemli adımlar atabileceği konuşuluyor.

29.11.2012

Çok riskli bir adım olmayacak mı?

BDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması, hemen aklımıza o eski görüntüleri getiriyor. Başbakan’ın, arka arkaya gelecek seçimler öncesinde böyle bir karar almasının altında neler olabilir?

28.11.2012

Türkiye, oyun kurucu bir ülke değil

Kabul ediyorum, her iktidar yaptıklarını abartmaktan hoşlanır. Hele biz fena halde abartırız. Ancak bunun da bir ölçüsü vardır. Son haftalarda bunun ölçüsünü kaçırdık galiba...

27.11.2012

Bir rüya gördüm...

Başbakan'ın Muhteşem Yüzyıl dizisini eleştirmesi, sadece Star Tv'yi veya Ferit Şahenk'i değil, hem RTÜK hem de Yargı'yı güç duruma sokacak. Ne yapacaklar şimdi? Başbakan beğenmedi diye diziyi bitirecekler mi? Yoksa "Başbakan öyle düşünüyor olabilir, biz kendi bildiğimizi yaparız" mı diyecekler?

26.11.2012

Gelin, şu yarışmayı yeniden açalım...

Çamlıca' da Cami projesinin şu an geldiği noktaya bakılınca, konunun sahipleri tarafından dahi pek benimsenmediği anlaşılıyor. Kısa sürede, sanki oldu bittiye getirilmiş gibi bir durum var. Eğer yapılacaksa, gerçekten herkese parmak ısırtacak bir simge-eser ile ortaya çıkalım.

23.11.2012

Bir gün Apo da serbest kalacaktır...

Biliyorum, bazı okurlarım çok kızacak. Beni sert şekilde eleştirecek. Ancak kendi kendimizi aldatmak yerine, gelin gerçekleri konuşalım. Pkk teröründen kurtulmanın, Kürt Sorunu'nunu çözmenin yolları giderek netleşiyor. Belki zor olacak, ancak sonunda neler yaşanacağını şimdiden bilmekte yarar var.

22.11.2012

Araplar, Filistin için ne yapıyor?

Başbakan, “Öleceksek adam gibi ölelim” derken, çuvaldızı Arap ve Müslüman ülkelere de batırıyor. “Peki sizler Filistin için ne yapıyorsunuz?” diye soruyor. Gerçekten de son derece yerinde bir soru.

21.11.2012

BDP'ye haksızlık ediyoruz...

Açlık Grevleri'nin sonlandırılması herkese rahat bir nefes aldırdı. Anlaşıldığına göre, Devlet BDP'nin kapısını çaldı ve birlikte İmralı'ya başvurdular. Öcalan'ın bu grevlerden hoşlanmadığı da biliniyordu. Sonuç ortada. Herkesin hırpaladığı BDP, bu grevlerin bitirilmesinde önemli bir rol oynamış oldu.

20.11.2012

Öcalan, "Patron benim"...

Öcalan, Kürt Sorunu-PKK terörü konularında tek muhatap olduğunu tekrar ispatladı.Açlık grevlerini bir mesajla bitirdi. Türkiye rahat bir nefes aldı. Tam o sırada Şemdinli saldırısı patladı. Eğer bu bir rastlantı değilse, acaba Öcalan'a "Sen de haddini bil" mesajı mı verilmek istendi?

19.11.2012

Sonunda yakalandık !

Beni yakından tanıyanlar, Ayşe Arman'ı ne kadar beğendiğimi bilirler. Hiçbir zaman da saklamamışımdır. Defalarca tekrarlamışımdır. Onda da hafif bir kıpırdanma olduğunu biliyorum (!) 32.GÜN' de çalışmaya geldiği ilk günden beri süren bu hayranlık sonunda ifşa oldu.

16.11.2012

Biz gazeteciliği kimden öğreneceğiz?

Yeni değil, yıllardır hep aynı eleştiri ile karşılaşırız: "Kardeşim böyle gazetecilik yapılır mı?" Bunu söyleyenler de sadece siyasiler değildir. İş adamından sporcusuna, askerinden bilim adamına kadar herkesten duyarız. Şimdi de bize yargı ayar vermeye başladı.

15.11.2012

Adım adım ayrışıyoruz...

Pkk terörü, Kürt sorununu kuyruğundan tuttu dolaştırıp duruyor. Yaşadıklarımız olaylara ve geldiğimiz noktaya bakıyorum da, gördüklerim hiç hoşuma gitmiyor. Sizde de aynı his var mı, bilemem. Ancak Türk ve Kürtlerin bir kesimi yavaş yavaş birbirinden uzaklaşıyor.

14.11.2012

Erdoğan, idam için dayatmıyor...

Bir süredir idam fırtınası esiyordu. Başbakan sık sık bundan söz ediyor ve geri getirilmesini istiyormuş gibi bir tutum sergiliyordu. Ancak, ısrarcı olmaktan vaz geçmiş gibi bir yaklaşımı var. Dünkü tutumu ve partisiyle bu konuyu hala paylaşmaması böyle bir hava oluşturmaya başladı.

13.11.2012

Öcalan'ı neden idam etmemiştik, hatırlar mısınız?

Başbakan bir süredir ısrarla teröre karşı mücadelede idam cezasının etkili olacağını anlatıyor. Acaba? Terör suçluları veya Öcalan'ın idam edilmesi PKK'yı korkutur mu, yoksa terörü arttırmak için bir fırsat mı yaratır?

12.11.2012

Kemalizm eski gücünü kaybetme yolunda mı?

Bugün 10 Kasım. Bugün saat 09.05'te yine sirenler çalacak. İnsanlar arabalarını durduracak ve 1 dakikalık saygı duruşunda bulunacaklar. Dünyanın hiçbir lideri ölümünden 74 yıl sonra böylesine anılmıyor. İyi de Kemalizmin eski gücü kalmadı galiba.

9.11.2012

Başbuğ'a yapılan haksızlıktır...

Yazık değil mi? Bu ülkeyi korumakla görevlendirdiğimiz en üst düzey bir komutanı bu durumlara düşürmeye ne hakkımız var? "Yargı karşısında boynumuz kıldan incedir" gibi yalanlar söyleyip bu manzarayı seyredecek miyiz? Kimse bir şey demeyecek mi?

8.11.2012

Sakık, kafaları fena halde karıştırdı...

Benim gündemimde üç madde var: Biri Şemdin Sakık'ın gizli tanıklığı. Acaba güvenilmeli mi yoksa güvenilmemeli mi? Diğeri ABD seçim sonuçları. Rahat bir nefes almalı mıyız? Ve nihayet Ak Parti'nin Başkanlık Sistemi önerisi ne derece ciddi?

7.11.2012