MENÜ
Arşiv

Hürriyet

Hürriyet ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hürriyet haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.292 Hürriyet haberi bulunmuştur.
Emin ÇÖLAŞAN

Hürriyet Haberleri

Vay vay vay!..

ELİMDE İstanbul’da haftalık yayınlanan bir İslamcı dergi var. Seçim sonrasındaki iki ayrı kapağını burada görüyorsunuz. İlkinde Anıtkabir’e kilit vurulmuş ve altı ok, Atatürk’ün mezarından ceset halinde çıkarılıyor.

13.08.2007

2-1 kim kazanacak!

ABDULLAH Gül cumhurbaşkanı olsun mu, olmasın mı? Şimdi bütün Türkiye bunu tartışıyor. O mu olmalı, başkası mı? Abdullah Bey havaya iyice girdi, kendisini Çankaya’da görüyor.

11.08.2007

Kerbela faciası

ANKARA’da yaşayan insanların, sorumsuz bir belediye ve onun başındaki şahıs yüzünden günlerdir çektikleri, kitaplara konu olacak bir hadise.

10.08.2007

Büyük vurgun

PROF. Dr. Şükrü Kızılot’un dünkü Hürriyet’te çıkan yazısını okudunuz mu? Okumadıysanız, lütfen bulup okuyun. Yazının başlığı şöyle:

9.08.2007

Bir rezalet ki...

SEVGİLİ okuyucularım, bu yazıyı belki birkaç ilkel Afrika ülkesi hariç, başkentinde susuzluk çekilen tek ülkeden -Ankara’dan ve utanarak- yazıyorum. Hastaneler, öğrenci yurtları, kışlalar, evler ve işyerleri perişan durumda. Salgın hastalıklar kapıda bekliyor.

8.08.2007

Hikmet Özdemir’in kitabı

SEVGİLİ okuyucularım, bugün size mutlaka okumanız gerektiğine inandığım çok güzel ve çok ilginç bir kitaptan daha söz edeceğim.

6.08.2007

’YAŞ kararları yargıya açılsın!’

TÜRKİYE’de belli kurumları yıpratmak için gündeme getirilen bazı fikir ve görüşler çok ilginç! Yıpratılmak istenen kurumların başında TSK geliyor... Ve gerekçeler üretiliyor:

4.08.2007

Susuzluğun kara mizahı

SUSUZLUĞUN kara mizahı olur mu demeyin. Burası Türkiye’dir, her şey olur. Bu ülkenin başkentinde insanlar susuzluk çekerken, bu yaz günlerinde musluktan su akmazken, sadece yakınmazlar. Bazen de başlarına gelene acı acı gülerler!

3.08.2007

Çok boyutlu susuzluk rezaleti

ANKARA’da bir garnizonun üst düzey yetkilisi dün telefonla aradı, sonra kısa bir yazılı not gönderdi:

2.08.2007

Harç bitti, yapı paydos

DÜNYADA küresel ısınma diye bir olay olduğu, kuraklık yaşanacağı, sıcaklığın artacağı yıllardır biliniyor. Bu konuda bütün dünya alarma geçti, binlerce bilimsel yayın yapıldı.

1.08.2007

Bu bilmece çözülmeli

AĞAR-Mumcu kavgası iyice patladı. Seçim öncesinde iki partinin birleşme süreci bazı "bilinmeyen" güçler tarafından sona erdirildiğinde, burada bir yazı yazmış ve çağrıda bulunmuştum. Yazımın tarihi 4 Temmuz 2007. Başlığı yine aynı: Bu Bilmece Çözülmeli.

31.07.2007

Yabancı dil: Türkçe!

BU arkadaşlarla işimiz zor olacak. Güneydoğu’da çeşitli illerden "bağımsız" seçilip geldiler. Halkın seçimidir, saygı duymakla yükümlüyüz.

30.07.2007

PKK Meclis’te

SEVGİLİ okuyucularım, 22 adet PKK’lı milletvekili şimdi Meclis’te. Halkın oylarıyla bağımsız aday olarak seçildiler. Meclis açıldıktan hemen sonra kendi partilerine, DTP’ye geçip grup kuracaklar...

28.07.2007

Bir Anayasa Profesörü

SEÇİMDEN zaferle çıktılar ve cadı kazanları hemen kaynatılmaya başlandı. AKP’nin Zafer Üskül isimli bir "anayasa hukukçusu" var. Şimdi Mersin’den seçildi.

27.07.2007

MHP yelkenleri indirirken

DÜNKÜ gazetelerde Devlet Bahçeli ile yapılan söyleşiler vardı... Ve Devlet Bey ilginç, hatta hiç beklenmeyen sözler söylüyordu.

MHP, Meclis’te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine katılacaktı.

26.07.2007

Deniz Baykal gerçekleri

SEÇİM bitti, saldırı başladı. Deniz Baykal ve CHP bunları hak ediyor mu? Önce bir konuya dikkat çekeyim. Saldırı erken başladı. Seçimden hemen bir gün sonra. Karşı cephe Baykal ve partisini başarısız olmakla suçladı.

25.07.2007

Okuyucu mektupları

SEVGİLİ okuyucularım, sizlerden her gün en az yaklaşık 150 adet yazılı mesaj alırım.

24.07.2007

Sürpriz

SEÇİM sandıklarından hiç kimsenin beklemediği bir sonuç çıktığını herkes itiraf etsin. AKP’nin yüzde 46.5 oy alacağını -kendileri dahil- kim bekliyordu?

23.07.2007

Yazarlara teşekkür borcum

BUGÜN seçim günü. Yasalar uyarınca siyasi içerikli yazmak yasak. Ben de bu fırsattan yararlanıp kitap yazma olayına ve kitaplara kısaca değineceğim.

21.07.2007

Seçim sonrası acı tablo

HANGİ parti iktidar olursa olsun, hiç fark etmez. Seçimden hemen sonra, yeni hükümet kurulmadan önce, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere su kesintileri başlayacak. Oy yitirmemek için kesintileri bile ertelediler.

20.07.2007

Sosyetenin tercihi fukaranın tercihi!

DÜNKÜ Milliyet’te Güneri Cıvaoğlu’nun en tepeden verilen çarpıcı bir yazısı vardı. İstanbul sosyetesinin kaymak tabakasından ünlü zengin Bayan Ender Mermerci, bir arkadaşı için özel davet düzenlemiş. Gecenin ayrıntılarını Bugün Gazetesi’nden özetleyelim:

19.07.2007

Seçim öncesinde görünüm

SEVGİLİ okuyucularım, Türkiye’de şimdiye kadar hiçbir iktidar, hiçbir seçime arkasında böyle büyük, inanılmaz medya desteği ile girmedi.

18.07.2007

Karne, saat, gemicik ve saire!

TAYYİP Erdoğan miting meydanlarında elindeki bir belgeyi ahaliye gösteriyor:

17.07.2007

Konuşunuz Unakıtan

OLAY 1
SEVGİLİ okuyucularım, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, merkezi ABD’de bulunan ve Türkiye’de çalışan Citibank’ın 2 milyar dolar tutarındaki vergi borcunu bir imza atarak sildi mi? Affetti mi?

16.07.2007

Değirmenin suyu... Özel tren

BUGÜN AKP’nin İstanbul Kazlıçeşme’de mitingi var. Bindirilmiş kıtaların toplanması için oluk gibi paralar harcanıyor. İstanbul’un dört bir yanında el ilanları dağıtılıyor. "Kazlıçeşme miting alanına en kolay nasıl ulaşırsınız?" Miting alanına nasıl ulaşılacağı gösteriliyor. İşte bunlardan birkaç cümle:

14.07.2007

Hodri meydan!..

BAŞBAKAN ve ekibi miting meydanlarında Türkiye’nin gündemini bilinçli bir biçimde değiştiriyor. Ağızlarında sakız gibi çiğnedikleri sadece iki konu var:

13.07.2007

Patrik istemiş

MEYDANLARDA "Müslümanlıktan" dem vuranların her gün yeni bir marifeti ortaya çıkıyor.

12.07.2007

İbret belgesi rakamlar

GAZETEMİZİN yazarı Prof. Dr. Şükrü Kızılot, ekonomide AKP iktidarının halkı kandırmaya dönük masallarını rakama dökmüş. Bunlar devletin resmi rakamları.

11.07.2007

Genç Parti olayı

BUGÜN, 3 Kasım 2002 seçimini burada kısaca yorumlamak istiyorum. Belki sizlerin de bellekleri biraz olsun tazelenmiş olacak. O seçimde niçin tek başına AKP iktidarı çıktı?

10.07.2007

Paketler, torbalar çuvallar...

SEÇİM yaklaştıkça insancıl AKP’nin beş yıl boyunca silindir gibi ezdiği kesimlere insancıl yardımları hızla büyüyor. Özellikle AKP’li belediyeler ve devletin kurduğu vakıflar eliyle ahaliye paket, torba, çuval dağıtımı olanca hızıyla sürüyor. Okuyucum Ankara’dan yazıyor:

9.07.2007

İlhan Taşçı’nın kitabı

BUGÜN size çok ilginç, son derece çarpıcı, neredeyse tamamı belgelerden oluşan bir gazeteci kitabını daha tanıtmak istiyorum:

"Bir AKP Belgeseli. Maskesiz Soygun." (Siyah Beyaz Yayınları, siyahbeyazkitap.com)

7.07.2007

Haraç mezat...

MİLYONLARCA yurtsever insanımız, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler yıllardır yırtınıyor: "Yapmayın etmeyin, ülkemizin en stratejik kuruluşlarını, altın yumurtlayan tavuklarını eşe dosta, işbirlikçilerinize ve yabancılara peşkeş çekmeyin."

6.07.2007

Muhalefet bunları niçin sormuyor?

SEVGİLİ okuyucularım, ülkemizin bütün sorunları sanki bitmiş de, seçim meydanlarında Abdullah Öcalan’ı asıp asmama tartışması yapılıyor! Başbakan kürsülere çıkıyor, hem en büyük ikinci rakibi olan MHP’yi zorda bırakmak, hem de kendisini kurtarmak adına haykırıyor:

5.07.2007

İlahlar kurban isteyince...

ESKİ Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil, haksız mal edindiği için askeri mahkemede yargılandı, 2 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

4.07.2007

Bu bilmece çözülmeli

SEVGİLİ okuyucularım, bugün size -seçim kargaşasında- üzerinde hiç durulmayan, ayrıntılarına ve perde arkasına hemen hiç girilmeyen, basında sadece yüzeysel olarak geçiştirilen bir olayı anımsatacağım. Karmaşık, çok yönlü bir olay. Araştırılması, irdelenmesi ve çözülmesi gerekiyor.

3.07.2007

Anayasa, paspas ve kuduz üzerine

EVET, anayasamız bunların ayakları altında paspas oldu, çamurlu pabuçlarıyla çiğneniyor. İktidar değiştiği anda hem yolsuzluk ve hortumların, hem de hukuk suçlarının hesabı tek tek sorulacak.

2.07.2007

Kitaplar arasında

ŞU günlerde herkesin bir solukta okuyacağı nefis kitaplar var. Burada genelde "siyasi içerikli" kitapları sizlere duyuruyorum. Ne yazık ki öteki güzel kitaplardan sık söz etmem mümkün olmuyor.

30.06.2007

Fark!

BU fotoğraf ve üzerindeki yazı, Anadolu’nun çeşitli yerlerinde AKP tarafından dağıtılıyor. Ayrıca bazı AKP’li belediyelerin internet sitelerinde yer alıyor.

29.06.2007

Saltanat

ALTINDA devletin "Ana" isimli uçağı. Dikkat ediniz, partinin değil devletin uçağı. Beyefendi çoğu seçim gezilerine bu uçakla çıkıyor. Uçağa cümbür cemaat doluşuyorlar, bir de yanlarına birkaç gazeteci alıyorlar. Ana’nın bakım ve yakıt harcaması trilyonları geçiyor.

28.06.2007

Terör mücadelesi TSK’ya ihale...

GÜN geçmiyor ki bir şehit vermeyelim. Yıllardır bu işin ıstırabını milletçe yaşıyoruz. Türkiye’de terörle mücadeleyi sadece ve sadece bir tek kurum yapıyor: Türk Ordusu.

27.06.2007

Abdullah Bey’e faks

VATANDAŞ -eczacı- Hüsnü Akıncı, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’e çektiği faksın örneğini bana da göndermiş. Bir ibret belgesidir. Özetliyorum.

26.06.2007

Türban gerçekleri ve oy avcılığı

ÖNCE bir konuda ayrımı iyi yapalım. Başörtüsü ile türbanı ayırmayı bilelim.

25.06.2007

Arşiv giderken

SEVGİLİ okuyucularım, 14 Haziran tarihli yazımda size arşivimden söz etmiştim. Sizlerden gelen, bana gönderdiğiniz on binlerce mektup, faks ve káğıda çektirdiğim elektronik posta mesajlarını yıllarca biriktirmiştim.

23.06.2007

Aferin sana Atilla Koç! Türkiye böyle tanıtılır!

OLUR ya, unutmuşsunuzdur! "Kim bu Atilla Koç" diye sorabilirsiniz. Bizim Kültür ve Turizm Bakanı’dır. Hani şu her yerde, resmi toplantılarda bile horul horul uyuyan, uyurken horlayan, pot kırdıkça kıran, kara mizah konusu ünlü bakanımızdır!

22.06.2007

Kuzey Irak harekátı

ÖNCEKİ gece bir yemek sohbetinde birlikte olduğumuz kişiler arasında yüksek yargı mensupları, üniversite hocaları, gazeteciler, her kesimden yurtsever insanlar ve bazı generaller vardı. Her ikisi de yakın zamanda Ordu Komutanlığı yapmış olan iki emekli orgeneral, terörle mücadeleyi anlattılar.

21.06.2007

Bay Başkan’dan kurtulmaya az kaldı ELİMDE

ELİMDE bir kitap var. TBMM Başkanı Bülent Arınç tarafından bastırılmış:

20.06.2007

Rezaletin böylesi

DÜNKÜ yazımda değinmiştim, bugün fotoğrafını size iletiyorum. (Minareler ringin iplerine denk geldiği için tam görünmüyor.) Cumartesi gecesi Ankara’da boks maçları vardı. Sinan Şamil Sam’ın şampiyonluk maçı dahil on maç yapıldı.

19.06.2007

Şimdiye kadar niye halletmedin!

BAŞBAKAN Şanlıurfa’da konuştu, bu kez de YÖK’e veryansın etmeye başladı. Dilin kemiği yok, istediğin gibi konuş!

18.06.2007

Otistik çocuklara ’bilimsel’ anket!

ELİMDE bir anket formu. Hazırlayana ve uygulandığı yere dikkat ediniz!

16.06.2007

Orada bir askeri birlik var, uzakta

SEVGİLİ okuyucularım, bugün size bir ibret belgesi daha sunuyorum. Vatanın çoğu yerinde milletin paraları har vurulup harman savrulurken, uzak taraflarında neler olduğunun kısa bir öyküsünü size anlatacağım.

15.06.2007