MENÜ
Arşiv

Hürriyet

Hürriyet ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hürriyet haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 532 Hürriyet haberi bulunmuştur.

Hürriyet Haberleri

Durdurun ülkeyi, MÜSAİT bir yerde inecek var!

Durdurun çünkü, bu ülke kadınlara 'müsait' bir yer olmaktan hızla uzaklaşıyor. Durdurun çünkü kadınlar, kadın doğduğuna pişman, durdurun çünkü ölüyoruz. Durdurun, çünkü kadın ve erkeğin bir arada, sulh içinde, eşit yaşayabilmesi için her şeyi yeni baştan inşa etmemiz gerekiyor.

10.3.2015

Bebek entegre tesisi olarak kadın

Kadından Sorumlu Devlet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na dönüştüğünden beri kadın, artan dozda düzenlemelerle iş ve sosyal hayatın dışına ailenin içine çekiliyor, hapsediliyor, ailenin parçası olarak tanımlanıyor.

8.1.2015

Elbette sadece "ağaç meselesi" değildi

Gezi Parkı eylemlerinde etkin olarak yer alan, sosyal proje ve eylemleriyle Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarlarında dahi "yükselenimiz çArşı" aidiyeti yaratan Beşiktaş taraftar grubu hakkındaki iddianame, bu ülkede şaşkınlık çıtasının her zaman daha yükseğe taşınabileceğini gösteriyor. Ecnebilerin "Sky is the limit" diye bir deyimi vardır, onun dahi ötesindeyiz. Sınır yok bizde, öyle ileri bir şaşkınlık dönemi.

9.9.2014

SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 6 BAYKAL GÖLÜ'NÜN KIYISINDA

Taş köprünün üzerinde duruyoruz. Aşağıda muhteşem bir koy var. Sanki Ege kıyılarındayız. Tam bu sırada yağmur başlıyor ancak hemen mayoları giyip göle koşuyoruz. İnsan hayatında kaç kere Baykal Gölü’nde yüzme fırsatı bulur ki!

2.9.2014

SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 5 BAYKAL’A BİR KALA: IRKUTSK

Baykal Gölü’nden bir önceki durak, sürgünlerin adresi İrkutsk, Dekembristler, daçalar, tren mönüsü ve deliksiz uykunun sırrı…

31.8.2014

SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 4 NOVOSİBİRSK VE KRASNOYARSK

Raylar boyunca Sibirya’nın içlerine doğru ilerlerken, Omsk’u geçip Novosibirsk’te duruyoruz, yani Yeni Sibirya’da…

27.8.2014

YEKATERİNGBURG: SİBİRYA’YA İLK ADIM

Üçüncü günün durağı Yekaterinburg. Adını, Büyük Petro’nun karısı Çariçe Ekaterina’dan alıyor. Tıpkı İstanbul gibi Avrupa’yı Asya’ya bağlıyor bu şehir. Bu nedenle Sibirya’nın da kapısı. Urallar da burada başlıyor. Şehrin dışında, tayganın içinde anıtsal bir yer yapmışlar. Burada bir ayağınız Avrupa’dayken, diğeri Asya’da olabiliyor.

25.8.2014

SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 3.GÜN TRENDE HAYAT

Trende tam 16 vagon var. Dördü restoran, biri çalışanların kaldıkları vagon, diğerleri ise yolculara ait. Erzak ve bagaj vagonu bu sayıya dahil değil.  Rusya’da bir yolcu treninin en fazla 21, Çin’de 18 vagonlu olmasına izin veriliyor

25.8.2014

SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 2. GÜN TATARİSTAN TOPRAKLARINDA…

Trenin tıkırtıları ve sallantılarıyla uyumaya alışmak zaman alıyor. Odanın ışığını kapattığında, dışarısı içerisi kadar karanlık. Gözün alışınca yıldızları seçmeye başlıyorsun. Büyük Ayı’nın, Çobanyıldızı’nın yerli yerinde olduğunu görmek iyi geliyor.

24.8.2014

SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 1. GÜN Jirinovski’nin vagonunda…

Transsibirya, gezginler arasında efsane olmuş bir rota. Eric Newby, “Transsibirya tren yolculuğu dünya üzerindeki en önemli tren yolculuğudur, geri kalan hepsi fındık fıstık” demiş. Benim için de hayatımın yolculuklarından biri olacak…

24.8.2014

Brezilya'ya gitmek zorunda kalan transeksüel Öykü: 30 yıl geçse de mutlaka döneceğim

Bursa’daki Gökkuşağı LGBTT Derneği’nin Başkanı olan Öykü Evren Özen, neden Türkiye’yi terk edip Brezilya’ya yerleşmek zorunda kaldığını anlattı.

14.8.2014

Hürriyet direnişi

İstanbul Fenerbahçe’de mor salkımlar, yaseminler, meyve ağaçlarıyla çevrili Hürriyet Apartmanı’nda ışığı yanan son dairenin sahibi Tolgay Ailesi, 5 yıldır müteahhit zorbalığına ve kentsel dönüşüme karşı direniyor.

22.7.2014

Dünya Kupası’nın yarattığı kahraman

29 yaşındaki İngilizce öğretmeni, Dünya Kupası protestolarının yüzü oldu

24.6.2014

Dönüp bakmak için kaç ölü lazım

2014’ün ilk beş ayında inşaatlardan düşerek hayatını kaybedenlerin sayısı 100’ü geçti. İnşaat işçisi demek, potansiyel iş cinayeti kurbanı demek artık. Ama teker teker öldükleri için, infial yaratmıyor, her gün başka ‘bomba’ olaylarla önümüze yığılan gündemin satır aralarında kaybolup gidiyorlar.

20.6.2014

TOKİ’nin 69. Vilayeti

Şu fotoğrafa bakıp da, nerede çekildiğini, hangi ilimize ait olduğunu söyleyebilir misiniz? Konya? İstanbul? Afyon? Belki Antep?

16.6.2014

Modern kölelik için çocuk aranıyor

Diyarbakır’ın, Hatay’ın, Kocaeli’nin, Mersin’in, Samsun’un nüfusu kadar çocuk, Türkiye’de çalışıyor. Bu çocukların 150 bini daha 15 yaşında bile değil.

12.6.2014

Emek’ten sonra Robinson’a da 4. kat sürgünü

Cebinde sağlam para, arkanda zincir marka yoksa, İstiklal Caddesi’nde varolmak için ancak 4. kata çıkman gerekiyor.

10.6.2014

Gezi'nin Sekiz Anıtı’nın hikayesi

Gezi’nin yitip giden sekiz canı... Birbirlerini hiç tanımayan, farklı şehirlerde, farklı mezarlıklarda yatan sekiz genç, aynı uğurda öldü, şimdi hepsinin başında aynı taş olacak.

6.6.2014

Bir haftalığına vegan

Daha önce vejetaryen olmuştum, vegan olmakla da başa çıkabilirim sandım. Çok zor. Mesele sadece irade değil, İstanbul gibi büyük bir şehirde dahi vegan ürünler bulmak bir dert.

12.4.2013

Topuklu giy, bir adım öne geç

Oyuncu Mert Fırat, “Bence topuklu ayakkabı yasaklanmalı” demiş. Bence de… Hele de birazdan ortopediste gidecekken. Ama gerçekten samimi miyiz?

4.4.2013

Tek kelime etmeden 24 saat

Bir günlük sessizlik deneyinin sonunda, aslında gereksiz ne kadar söz söylediğimizi fark ediyorum.

22.3.2013

50 kuruş insanı rezil de eder vezir de

Bu bir ‘nakit para harcamadan bir hafta’ deneyidir. Kredi kartı kullanımı serbest olmakla birlikte sanıldığı kadar kolay bir iş olmadığını söylemek isterim. Memleketimizde ‘veresiye’ müessesesi hâlâ varlığını sürdürüyor olmasa, zor geçerdi o bir hafta.

8.3.2013

Kör kuyularda merdivensiz kaldım

Dünya çapında, sayıları 2 milyara yaklaşan sosyal medya cemaatinden birkaç günlüğüne ayrıldım ve inanın sürüden ayrılanı gerçekten kurt kapıyordu.

1.3.2013

Şekersiz çay mı olur!

Mahrumiyet denemelerime bu hafta şeker diyetiyle devam ediyorum

15.2.2013

Sakın evden ‘çantasız’ 32 km. uzaklaşmayın

Kadınlar olarak çantalarla fonksiyonun ötesinde bir ilişkimiz var. Annenizin evden çantasını almadan çıktığını fark etseniz, kaçırıldığını ya da başına başka bir felaket geldiğini düşünmez misiniz? Peki çantasız yapabilir misiniz?

8.2.2013

Kahvesiz birkaç gün

Kafeinsizliğe bağlı alıklık ne kadar sürer, bilmiyorum. Öğrenmeye de niyetim yok. Çünkü beynimle bulaşık süngeri arasında bir fark kalmadı.

25.1.2013

Cep telefonsuz 48 saat

Saate bakmak, tweet atmak için elim hep çantama gidiyor. Acaba ‘cepsiz’ iki gün nasıl geçecek?

18.1.2013

Ne şarapsız ne peynirsiz, mayasız bir hafta

Haftanın imtihanını mayayla verdim. Aynı sınava bundan üç yıl önce de girmiş fakat çakmış, geçememiştim.

4.1.2013

Haftalık

1. Geçen hafta aşağıdakilerden hangisi yandı?

29.12.2012

2012 testi

İyi bir magazin takipçisi olduğunuza emin misiniz?

29.12.2012

Kararsız bir yıl

Bu kez sadece bir haftayı değil, bütün yılı ipotek altına alan bir deney yapıyor, yeni yıl kararlarından ve coşkusundan uzak duruyorum

28.12.2012

İtiraf ediyorum iki gün dayanabildim

Önceki hafta elektriksiz yaşamı denedikten sonra bu kez farklı bir hatta geçip hoşgörüsüz yaşamaya karar verdim.

14.12.2012