Çin

 • Çin Merkez Bankası'ndan faiz indirimi - çin
  Çin Merkez Bankası'ndan faiz indirimi28.02.2015
  EkonomiÇin Merkez Bankası’ndan akşam üzeri yapılan açıklamada, bir yıl vadeli kredi faizlerinin 0.25 puan düşürülerek yüzde 5.35’e indirildiği kaydedildi.Piyasa açılınca doların buna nasıl tepki vereceği merak ediliyor.
 • Verda ÖZER

  İddialara Cevap: Türkiye Nato’dan Çıkıyor mu? - çin
  İddialara Cevap: Türkiye Nato’dan Çıkıyor mu?28.02.2015
  YazarlarGeçtiğimiz hafta gündeme bomba gibi düştü: Türkiye’nin Çin’den almayı plânladığı füzelerin NATO sistemine entegre edilmeyeceği.Hem de bizzat Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın Meclis’te yaptığı açıklamayla.
 • Savunma rekoru - çin
  Savunma rekoru28.02.2015
  EkonomiTürkiye’nin toplam ihracatı 2014’te yüzde 4.3 artarken, savunma sanayi ihracatımız yüzde 18.7 yükselerek 1.6 milyar dolara çıktı.Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, 2023 yılı hedefimiz 25 milyar dolar, bu hedefe ulaşmak için yüzde 20’li artışlar gerekli” dedi.
 • 'Gripte salgın yok' - çin
  'Gripte salgın yok'26.02.2015
  SağlıkAvrupa'daki grip salgını söylentisi ile ilgili Mesude Erşan'a konuşan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi influenza (grip) referans laboratuvarı koordinatörü Dr.Selim Badur, gribin olağan seyrinde görüldüğünü, Avrupa'da herhangi bir salgından söz edilemeyeceğini söyledi.
 • 1296 saat İngilizce öğreniyor ama konuşamıyoruz, why? - çin
  1296 saat İngilizce öğreniyor ama konuşamıyoruz, why?26.02.2015
  Eğitimİlk, orta ve lisede 1296 saat İngilizce dersi almamıza rağmen neden hâlâ bu dili iyi konuşan ülkeler arasında sonlardayız? İngilizce eğitimi araştırmalarıyla tanınan Prof.Dr.Özcan Demirel’in öncelikli önerisi, ‘okullarda gramer yerine konuşmayı öğretmek’.Bir de sınavlarda çıkan ‘Kedi nerede, masanın altında mı üstünde mi’ gibi soruları aşmak.
 • Selahattin DUMAN

  Bize sıkı bir görsel yönetmen lazım! - çin
  Bize sıkı bir görsel yönetmen lazım!26.02.2015
  YazarlarÜNİVERSİTELİ Özgecan’ın öldürülmesiyle Türkiye’nin gündemine oturan “kadına şiddet” ülkeyi bir haftadan fazla diken üstünde tuttu.Ahaliden @MuzaChe rumuzlu bir vatandaş o günleri üç cümlede özetlemişti:
 • 31.Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması sergisi Kartal’da açıldı - çin
  31.Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması sergisi Kartal’da açıldı26.02.2015
  KeyifAydın Doğan Vakfı tarafından her yıl düzenlenen serbest konulu "31.Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi", Kartal Belediyesi yeni hizmet binasında açıldı.Sergi, 12 Mart 2015 tarihine kadar gezilebilecek.
 • Gök bilimciler "kozmik canavar" keşfetti - çin
  Gök bilimciler "kozmik canavar" keşfetti26.02.2015
  TeknolojiFarklı ülkelerden gökbilimcilerin bir araya geldiği araştırma ekibi, keşfedilen karadeliğin Big Bang'den 900 milyon yıl sonra oluştuğunu belirledi.
 • ITB Berlin 4 Mart’ta başlıyor - çin
  ITB Berlin 4 Mart’ta başlıyor26.02.2015
  AvrupaDünyanın en büyük turizm fuarı Uluslararası Berlin Turizm Borsası (ITB), bu yıl 4- 8 Mart günleri arasında yapılacak.Fuara 189 ülkeden turizm sektörü temsilcileri katılacak.
 • Estetiğin nelere kadir olduğunu kanıtlayan Koreli kadın - çin
  Estetiğin nelere kadir olduğunu kanıtlayan Koreli kadın26.02.2015
  KeyifKore, Japonya ve Çin gibi Uzakdoğu ülkelerinde estetik ameliyat sıradan bir olay haline gelmiş durumda.Moon Sun Young adındaki genç kadının da estetik ameliyata yönelmesindeki en büyük neden büyük ve yuvarlak gözün daha güzel olduğuna inanması olmuş.İşte Koreli kadının inanılmaz değişimi.
 • Almanya, Avrupa'nın patent şampiyonu - çin
  Almanya, Avrupa'nın patent şampiyonu26.02.2015
  AvrupaAvrupa Patent Kurumu tarafından 2014 yılı raporuna göre, Almanya 274 bin başvuru ve 32 bin yeni buluşla Avrupa patent şampiyonu oldu.
 • Kızılcan'dan 'Deneysel Yaklaşımlar' - çin
  Kızılcan'dan 'Deneysel Yaklaşımlar'25.02.2015
  EgeKEDİ Kültür Sanat Merkezi, İzmirli seramik sanatçısı M.Tüzüm Kızılcan'ın "Deneysel Yaklaşımlar" adlı sergisine ev sahipliği yapmaya başladı.
 • Eğitimde 7 efsane - çin
  Eğitimde 7 efsane25.02.2015
  EğitimOECD Eğitim Direktörü Andreas Schleicher, BBC’de yer alan yazısında eğitimin ‘mit’lerini PISA verilerinden yola çıkarak çürüttü.Schleicher dünya çapında eğitimci, aile, öğrenci ve bürokratların ‘doğru kabul ettiği’ 7 efsanenin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.
 • Af Örgütü'nden süper güçlere 'veto hakkı' çağrısı - çin
  Af Örgütü'nden süper güçlere 'veto hakkı' çağrısı25.02.2015
  PlanetUluslararası Af Örgütü, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesini, kitlesel kıyım durumlarında veto yetkilerini kullanmamaya çağırdı.
 • Turizmciler ITB Berlin’e çıkarma yapacak - çin
  Turizmciler ITB Berlin’e çıkarma yapacak25.02.2015
  AvrupaDünyanın en büyük turizm fuarı olarak bilinen Uluslararası Turizm Borsası (ITB Berlin-2015), bu yıl 4- 8 Mart tarihleri arasında 189 ülkenin turizm sektörü temsilcilerini ağırlayacak.Bu yıl 49’uncu kez kapılarını açacak ITB Berlin Turizm Fuarı’na Antalyalı turizmciler, kent yöneticileri ve gazeteciler çıkartma yapıyor.
 • İstanbul'daki rezidans cinayetinde şok sözler - çin
  İstanbul'daki rezidans cinayetinde şok sözler25.02.2015
  GündemÜmraniye'de bir rezidansta oturan 35 yaşındaki Fatma Şerban'ı bıçak darbeleriyle öldürdükten sonra tatil yapmaya gittiği Çeşme'de yakalanan Köksal Şahin'in ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.Olay gününü anlatan sanık, "Anladığım kadarıyla ona cin musallat olmuş.Beni bırakıp kendini doğramaya başladı.Hatırladığım kadarıyla bıçağı boğazına çekti.Sonra da yere düştü" dedi.
 • Yonca TOKBAŞ

  Nihat Doğan, Ergin Ataman ve ayna ayna söyle bana en saf kim acaba? - çin
  Nihat Doğan, Ergin Ataman ve ayna ayna söyle bana en saf kim acaba?24.02.2015
  YazarlarNihat Doğangil aslında koca bir toplumun gayet de güzel hep düşündüğü, laf arasında mutlaka sağda solda söylediği bir şeyi twitleyiverdi.
 • İngiltere'de kiralık vekil skandalı - çin
  İngiltere'de kiralık vekil skandalı24.02.2015
  PlanetHer ikisi de İngiltere Dışişleri Bakanlığı yapmış olan Jack Straw ve Sir Malcolm Rifkind’in hayali bir özel şirkete binlerce sterlin karşılığında iş takibi önerirken görüntülendikleri gizli video kayıtları ülkeyi sarstı.
 • Batı Avrupa’nın REZERVUARCISI - çin
  Batı Avrupa’nın REZERVUARCISI24.02.2015
  Ekonomi KobiTEMA Yapı Malzemeleri, yılda 1 milyon 750 bin rezervuar iç takımı üretiyor ve Almanya başta olmak üzere Batı Avrupa ülkelerine yılda ortalama 300 bin adet rezervuar ihracatı gerçekleştiriyor.Firmanın kurucusu Vahit Uyanık, Selanik’te aldığı 20 dönüm arsada bütün Avrupa için lojistik üs kuruyor.
 • Çin, Isparta gülünü sevdi - çin
  Çin, Isparta gülünü sevdi24.02.2015
  EkonomiIsparta'daki Gül Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliğinin (GÜLBİRLİK) kuruluşu Rosense, geçen yıl Çin'e 300 bin gül ürünü ihraç etti.
 • Bir insan tacirinin itirafları - çin
  Bir insan tacirinin itirafları24.02.2015
  Avrupaİtalyan gazeteciler Andrea Di Nicola ile Giampaolo Musumeci, umut yolcularının geçiş yollarını takip ederek yaptıkları araştırmayı kitaba döktü.‘Bekenntnisse eines Menschenhaendlers’ (Bir İnsan Tacirinin İtirafları) adıyla Almanca yayınlanan kitap, umut yolcularını Avrupa’ya taşıyan çok güçlü bir yeraltı dünyası olduğunu ortaya koyuyor.
 • Survivor All Star’da kavgalar ilk günde başladı (Duygu - Taner) | İzle - çin
  Survivor All Star’da kavgalar ilk günde başladı (Duygu - Taner) | İzle24.02.2015
  KeyifSurvivor All Star'da ünlüler ve gönüllüler dün akşam yayınlanan son bölümde ilk dokunulmazlık oyununu gerçekleştirdiler.Çekişmenin bir an bile eksilmediği dokunulmazlık oyununda gönüllüler aralarındaki gergin anlarla dikkat çektiler.Survivor All Star yarışmasından gönüllüler takımında yarışmanın kaybedilmesi sonucunda tartışmalar yaşandı.
 • ABD’den kritik faiz açıklaması - çin
  ABD’den kritik faiz açıklaması24.02.2015
  EkonomiABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, ABD Senatosu'nda yaptığı yarıyıl sunumunda, Fed'in faiz artırımına enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine yaklaştığından emin olmadan başlamayacağını ancak, zamanlamaya ilişkin sözel yönlendirmenin değişeceğini bildirdi.Yellen’in açıklamaları öncesinde 2.47 seviyesinde olan dolar 2.4880’e kadar çıktı.
 • 36 saatte Makao - çin
  36 saatte Makao23.02.2015
  SeyahatHong Kong’un yanı başındaki Makao, uslanmaz bir teşhirci gibi; güzelliğini sergilemekten vazgeçmiyor.
 • Fatih Tekeci

  Doğum sonrası Çin işkencesi - çin
  Doğum sonrası Çin işkencesi23.02.2015
  YazarlarKızım, geçtiğimiz günlerde bir çocuk dünyaya getirdi.Ancak bebek, doğumdan hemen sonra yaşama tutunamadı.
 • Doğum sonrası Çin işkencesi - çin
  Doğum sonrası Çin işkencesi23.02.2015
  AnkaraKızım, geçtiğimiz günlerde bir çocuk dünyaya getirdi.
 • ABD ile İran arasında nükleer müzakereler başladı - çin
  ABD ile İran arasında nükleer müzakereler başladı23.02.2015
  PlanetABD Dışişleri Bakanı Kerry ve İran Dışişleri Bakanı Zarif arasındaki nükleer müzakereler, İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı
 • Apple otomobil üretir mi - çin
  Apple otomobil üretir mi23.02.2015
  Teknoloji100 yılı aşan otomotiv tarihinde binlerce model yollarda yerini alırken, dev firmalar geleceğin otomobilini yaratabilmek için gece-gündüz çalışıyor.Sonra elinde nakit 180 milyar doları olan ve piyasa değeri 10 yılda en büyük otomotiv şirketlerinin toplamına yaklaşan Apple'In otomobil üretimi yapıp yapmayacağı tartışmaları bir anda gündeme bomba gibi düşüyor.
 • Baltayla banka şubesinin camını kırdı - çin
  Baltayla banka şubesinin camını kırdı23.02.2015
  GündemSamsun'da bir banka şubesinin camını baltayla kıran İsa A., daha sonra polisi arayıp kendisini ihbar etti.Şüphelinin polise verdiği ifadede, "İçimde cin vardı.’Git’ dedi, gittim.Pişman değilim" dediği öğrenildi.
 • İbrahim Kalın YPG iddiasına yanıt verdi - çin
  İbrahim Kalın YPG iddiasına yanıt verdi23.02.2015
  GündemCumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Şah Fırat operasyonunda YPG ile işbirliği yapılıp yapılmadığına dair açıklama yaptı.Kalın 'Bahsedilen örgütlerle işbirliği söz konusu değildir' dedi.YPG yaptığı basın açıklamasında Kobani'ye giren Türk birliklerine 5 kilometre boyunca güvenlik koridoru oluşturulduğunu ifade etmişti.
 • 1800'lü yıllarda Ay'da yaşam nasıl hayal edilirdi? - çin
  1800'lü yıllarda Ay'da yaşam nasıl hayal edilirdi?23.02.2015
  TeknolojiÜnlü Fizikçi Stephan Hawking geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısında "İnsanlığı kurtarmak için başka gezegenlerde koloni kurmalıyız" dedi.1835 yılında basılan The Sun gazetesi ise bu konuya dair eşi benzeri görülmemiş bir haber yapmıştı.Dünya'nın uydusu Ay'da hayat bulunduğunu duyuran haberin en sansasyonel tarafı ise, Ay'da bulunan bitki, hayvan ve uzaylıların resimlerini de içermesiydi.İşte o illüstrasyonlar ve haberin detayları.
 • Heykelin içinden mumya çıktı! - çin
  Heykelin içinden mumya çıktı!23.02.2015
  HayatBilim insanları, bin yıl öncesinden kalma bir Buda heykelini bilgisayarlı tomografi taramasından geçirince heykelin içinde mumya olduğunu ortaya çıkardı.Mumyanın iç organlarının yerinde ise üzerinde çeşitli çizimler olan kağıtlar bulundu.
 • Ev alanın cebi doldu - çin
  Ev alanın cebi doldu22.02.2015
  EkonomiSON yıllarda hızlı bir büyüme trendi yakalayan gayrimenkul sektörü yatırımcısına kazandırmaya devam ediyor.Merkez Bankası kayıtlarına göre konuttaki 5 yıllık kazanç tüm yatırım araçlarını sollayıp yüzde 70’in üzerine çıktı.
 • Tolga TANIŞ

  24 Nisan’a kadar ışıklar kapalı - çin
  24 Nisan’a kadar ışıklar kapalı22.02.2015
  YazarlarİLAÇ endüstrisinin doktorlarla geliştirdiği parasal ilişkinin devasa bir boyuta gelmesi üzerine aldılar bu kararı.
 • Parite düştü abd’ye hücum - çin
  Parite düştü abd’ye hücum22.02.2015
  EkonomiTÜRK hazır giyim ve konfeksiyon sektörü 2003’te 1 Euro 1.08 dolar iken ABD’ye 1.5 milyar dolarlık ihracat yapıyordu.Parite 1.40’a kadar çıkınca 450 milyon dolara kadar gerileyen ihracatı şimdi 1.5 milyar dolara çıkarmak için düğmeye basıldı.
 • Şah Fırat Operasyonu dış basında - çin
  Şah Fırat Operasyonu dış basında22.02.2015
  PlanetSüleyman Şah Saygı Karakolu'na yapılan 'Şah Fırat' operasyonu dış basın ve yabancı ajanslar tarafından son dakika gelişmesi olarak duyuruldu.İran basınında operasyon, "Suriye topraklarının ihlali" olarak yankı buldu.
 • İşte hızlı zayıflatan besinler - çin
  İşte hızlı zayıflatan besinler22.02.2015
  AvrupaUzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, sağlıklı bir şekilde kilo vermek için beslenmenizde olmazsa olmaz besinleri anlattı.Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç hızlı zayıflatan besinleri yoğurt, yeşil çay, yulaf, enginar, yumurta ve kivi olarak sıraladı.
 • Belirsiz ve eksik bir anlaşmayı kabul etmeyeceğiz - çin
  Belirsiz ve eksik bir anlaşmayı kabul etmeyeceğiz22.02.2015
  Avrupaİran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, "5+1 grubu" ülkeleriyle yürütülen müzakerelerde, "belirsiz ve eksik" bir anlaşmayı kabul etmeyeceklerini söyledi.
 • Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın - çin
  Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın21.02.2015
  GurmeTabii ki ‘iyi’ pilavdan dönenin… Neredeyse ‘milli’ yemeğimiz diyebileceğimiz pilavın üzerine titrememiz lazım.Ama nedense ‘iyi pilav nasıl yapılır’ hakkında çok kafa yorulmuyor.Gelin bugün pilavın olmazsa olmazlarına bakalım, sonra da biraz deney yapalım.
 • Onur BAŞTÜRK

  Meğer hayatını o hain dadı değiştirmiş! - çin
  Meğer hayatını o hain dadı değiştirmiş!21.02.2015
  YazarlarBugün köşe Türkçe radyosu gibi biraz.
 • Refika Birgül

  Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın - çin
  Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın21.02.2015
  YazarlarTabii ki ‘iyi’ pilavdan dönenin…
 • Yalçın DOĞAN

  ŞİÖ’ye yolculuk - çin
  ŞİÖ’ye yolculuk21.02.2015
  YazarlarÇİN medyası bayram yapıyor, Çin medyasında Türkiye nidaları yeri göğü inletiyor.
 • Yalçın BAYER

  ‘Önseçim’ koşullu yarış - çin
  ‘Önseçim’ koşullu yarış21.02.2015
  YazarlarİSTANBUL 2.bölgede CHP aday adaylığında ilginç isimler yer aldı.
 • Kuzey Kore lideri Kim'den ABD ve Güney Kore'ye gözdağı - çin
  Kuzey Kore lideri Kim'den ABD ve Güney Kore'ye gözdağı21.02.2015
  PlanetKuzey Kore lideri Kim Jong-un, Güney Kore ile ABD'nin bölgede yapacağı ortak tatbikatlar öncesinde Kuzey Kore topçu birliklerinin talimini denetledi.
 • Suriye'ye kaçak geçiş yapmak isteyen 7 Çinli yakalandı - çin
  Suriye'ye kaçak geçiş yapmak isteyen 7 Çinli yakalandı21.02.2015
  GündemHATAY'dan Suriye'ye kaçak geçmek isteyen Çin Halk Cumhuriyeti'nin 7 vatandaşı yakalandı.
 • Cengiz ÇANDAR

  Öyle bir dönemdeyiz ki. - çin
  Öyle bir dönemdeyiz ki.20.02.2015
  YazarlarBugünlerde, eskilerin “adam fıkdanı” dediği, “devlet adamı kıtlığı” çekilen bir dönemdeyiz.
 • NATO sistemine entegre edilmeyecek - çin
  NATO sistemine entegre edilmeyecek20.02.2015
  PlanetABD’de bulunan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye’nin Çin’den almayı planladığı uzun menzilli hava savunma füzeleriyle ilgili soru önergesini yanıtladı.
 • Ayşegül DOMANİÇ YELÇE

  Özgecan’ın ardından… - çin
  Özgecan’ın ardından…20.02.2015
  YazarlarMerhabalar sevgili okurlar.
 • Kocaoğlu: "İzmir'e davet ediyoruz" - çin
  Kocaoğlu: "İzmir'e davet ediyoruz"20.02.2015
  EgeİZMİR, 19 ülkeden alıcı ve tedarikçilerin Akdeniz’de düzenlenecek fuar ve kongreler için bir araya geldiği The Market Workshop" etkinliğine evsahipliği yaptı.Gala gecesinde konuşan İzmir Büyükşehir Başkanı Aziz Kocaoğlu, 1.5 milyar nüfusun çok kolay ulaşabileceği bir noktadayız.Sizleri fuarlarınızı, kongrelerinizi, seminerlerinizi İzmir’de yapmaya davet ediyorum" dedi.
 • Yalçın BAYER

  Gerçek işsizlik rakamı nedir? - çin
  Gerçek işsizlik rakamı nedir?19.02.2015
  Yazarlar
içinde

Çin


geçen her haberden
Mind ile anında haberdar olabilirsiniz