Dünya Haberleri

  İndependent'ten Dink davası yorumu

  LONDRA(ANKA)
  04.07.2007 - 10:52 | Son Güncelleme:

  Dink davasının ilk duruşmasının yurt dışındaki yankıları sürüyor. İngiliz The Independent gazetesi, İstanbul’daki mahkeme salonunun, “Türkiye’nin demokratik özgürlüklerinin ve yargısının bağımsızlığının yoğun incelemesi için odak noktası” haline geldiğini savunurken “Türkiye yargılanıyor” ifadesini de kullandı.

  The Independent, İstanbul kaynaklı haberinde Dink davasının zanlılarının, devletin olaya karıştığını iddia ettiklerini belirterek “Türkiye yargılanıyor” dedi. Mahkemenin dışında binlerce kişinin “Hala Hrant Dinkiz”, “Adaletin yerine geldiğini görmek istiyoruz” yolundaki pankartları taşıdıklarını kaydeden gazete, şu değerlendirmeyi yaptı:

  “Birçok Türk, devlet ajanları veya eski subaylardan oluşan şebeke olup belki organize suç ile bağları olan sözde ‘derin devlet’in zaman zaman reformcuları ve düşman olarak algılanan başkalarını milliyetçilik adına hedef aldığından eminler.”

  İngiliz gazetesi, Dink ailesi avukatlarının soruşturmanın genişletilmesini talep ettiklerini, isimleri iddianamede yer alması gereken üst düzey yetkililerin kapsama alınmadığını, güvenlik kameraları gibi kanıtların ortadan kaldırıldığını söylediklerini kaydetti.

  Erhan Tuncel’in mahkemede uyarılarının istihbarat tarafından dikkate alınmadığını söylediğine işaret eden gazete, şöyle devam etti:

  “Başlangıç duruşmalarının ardından Ekim ayında yeniden başlanacak olan mahkeme, gelecek seçimlerin gölgesi altında yapılıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidardaki AK Parti liberallerin saldırısına uğradı ve milliyetçiler, Dink olayında kayıtsız kaldığı ya da Ermeni toplumuna yardım ettiği savı ile de hükümete saldırdı.”

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı