Dünya Haberleri

  İncirlik'ten vurdurtmayacağız

  Hürriyet Haber
  15.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD savaş uçakları Kuzey Irak'taki uçuşa yasak bölgede Irak savunma sistemlerini bombalamaya devam ederken Başbakan Bülent Ecevit, ABD ve İngiltere uçaklarının İncirlik Üssü'nü artık sadece ‘Keşif amaçlı’ kullanmasına izin verileceğini söyledi. Ecevit, ‘‘ABD uçaklarının Kuzey Irak'taki uçuşlarının olaylı geçmesinin Türkiye'de sorun oluşturabileceği düşüncesindeyim. Bu tip olaylara müsaade edilmeyecek.’’ dedi.

  Başbakan Ecevit, dün BBC'ye verdiği demeçte İncirlik'in, 36'ncı paralelin kuzeyindeki Kürtler'i koruma amaçlı Keşif Güç misyonu dışında hiçbir amaçla kullanma izni verilmeyeceğini vurguladı.

  Şu an içinde bulunulan zamanın İngiltere, ABD ve Türkiye'nin bir araya gelerek Irak'ın toprak bütünlüğü ve halkının refahı ile geleceği için alınacak önlemlerde en uygun dönem olduğunu anlatan Ecevit, bu bakımdan İncirlik Üssü'nün kullanılmasında da yeni bir mekanizma üretilebileceğini bildirdi. Dünkü olayda, Musul'da bir F-16 jetinin bir Irak radar merkezine HARM füzesi attığı, bir F-15 uçağının da füze merkezi olduğu sanılan yeri bombaladığı bildirildi. Uçakların, herhangi bir hasara uğramadan üslerine geri döndükleri belirtildi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı