Dünya Haberleri

  İncirlik’te yakınlaşma

  Uğur ERGAN/ ANKARA
  10.07.2015 - 21:29 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE ile ABD arasında yapılan ve “Suriye’deki gelişmeler ile IŞİD’le mücadele” başlıklarını içeren toplantılarda, iki taraf arasında belirgin bir yakınlaşma sağlanırken, nihai bir anlaşmaya varıldığından söz etmek zor.

  ABD’nin talebi olan İncirlik Üssü’nün kullanımı, Ankara’nın önceliği olan güvenli ve uçuşa yasak bölgelerinde nihai bir mutabakata varılması için taraflar arasında önümüzdeki dönem birden fazla görüşme yapılacağını söylemek ise mümkün.

  ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Emekli Orgeneral John Allen ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu başkanlığındaki heyetlerin iki gün süren görüşmelerinde, İncirlik Üssü’nün IŞİD’le mücadele için ABD liderliğindeki koalisyon güçlerine açılması en önemli başlıklardan birisi oldu.

  Her iki taraftan sızan bilgiler, İncirlik’in kullanımında, nihai sonuca varılmamasına rağmen geçmişteki pozisyonlarla kıyaslandığında önemli boyutta bir yakınlaşmanın olduğu yönünde.

  Ankara, İncirlik’in IŞİD’le mücadelede kullanılmasına genelde olumlu bakıyor.

  ABD, PYD’YE MESAJI VERECEK

  Ancak Türkiye'nin IŞİD’e yönelik İncirlik çıkışlı operasyonların bölgede Esad rejimine ya da demografik yapıyı bozacak girişimlere dönüşmemesi konusunda çekinceleri bulunuyor. ABD’nin, demografik yapının değiştirilmemesi, sınır boyunca Türkmenlerin bulundukları yerlerde kalabilmeleri için PYD’ye gereken mesajın verileceğini söylediği belirtiliyor. ABD’nin bu tutumuyla Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt kuşağı kurulması endişeşi taşıyan Ankara’yı rahatlatmayı hedeflediği ifade ediliyor. Operasyonların bölgede yerleşik sivil halkı Türkiye’ye göçe zorlayacak boyutta olmaması da Ankara’nın bir diğer talebi. Bu nedenle Ankara İncirlik’ten yapılacak hava operasyonlarıyla ilgili koordinat paylaşımını önemsiyor. İncirlik bağlamında bu ve benzeri konularla ilgili iki tarafın bundan sonra da görüşmelerin sürdürme kararı alması iki günlük toplantının en somut gelişmesi.

  ÖNCELİK DEĞİŞTİ Mİ

  ABD tarafı Türkiye ile gelinen bu noktayı, “Ankara, Suriye’deki gelişmelerle ilgili önceliklerde ilk sırayı IŞİD’e, daha sonra Esad’a vermeye tercih etmeye başladı” diye yorumlamayı tercih ediyor. Ankara ise Suriye’nin bir terör yuvası haline gelmesinin nedeni olarak Esad rejimini gördüğünü belirterek, IŞİD’le mücadelenin yanısıra Esad’ın gitmesinin hızlandırılması görüşünde.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı