Dünya Haberleri

DÜNYA

  İncirlik pazarlığı başlıyor

  Tolga TANIŞ / NEW YORK
  25.09.2014 - 01:07 | Son Güncelleme:

  Türkiye, ABD’den gelen güçlü çağrılar sonrası, IŞİD konusunda “yeni süreç” başlatma kararı aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin IŞİD’e karşı mücadeleye “askeri” destek vermeye hazır olduğunu belirten sözlerinin ardından beliren yeni yaklaşım, bugün Erdoğan ve ABD Başkan Yardımcısı Biden arasındaki kritik toplantıda somut bir zemine kavuşacak. En sert pazarlık ise İncirlik Üssü için yaşanacak.

  TÜRKİYE’nin rehineler nedeniyle şimdiye kadar IŞİD’e karşı mücadeleye açık destek verme konusundaki isteksizliği, rehinelerin hafta sonu serbest kalması ve IŞİD’i Suriye’de de vurmaya başlayan ABD’den gelen yoğun baskılar sonrası değişti. Türkiye’nin önümüzdeki günlerde IŞİD’le mücadeleye askeri destek sunulması dahil sağlayacağı katkıları ise Türk yetkililer “yeni süreç” olarak tarif etti. IŞİD konusunda Ankara’nın yeni yaklaşımını Hürriyet’e anlatan üst düzey bir Türk yetkili, “Beyaz sayfa demek doğru olmaz. Önceki tutumun yanlış olduğu düşünülebilir. Ama buna ‘yeni süreç’ denilebilir” dedi.

  DETAYLAR OLUŞMADI:

  Türkiye’nin yeni süreçte Erdoğan’ın bahsettiği askeri destek dahil IŞİD’e karşı nasıl bir çerçeve içinde mücadele edeceği henüz netleşmedi. Üst düzey yetkili, bu konudaki detayların önümüzdeki günlerde şekilleneceğini belirterek, “Her şey çok hızlı gelişti. Rehineler hafta sonu salimen döndü. Ardından Sayın Cumhurbaşkanımız Birleşmiş Milletler toplantıları için New York’a geldi. Kapsamlı bir değerlendirme için zaman olmadı” dedi.
  Bu konuda Türkiye’nin atacağı adımların Erdoğan’ın New York’ta kaldığı Peninsula Oteli’nde yarın gerçekleşecek Erdoğan-Biden görüşmesinde ele alınıp alınmayacağı konusunda ise yetkili, “O toplantıda, bu yeni süreçte Türkiye’nin atabileceği adımlar ele alınacak ama kesin bir sonuç çıkması zaman alacak. Çünkü Türkiye’ye dönünce toplantıda görüşülen konuların kapsamlı bir değerlendirmesi yapılacak” dedi.

  GÜVENLİ BÖLGE İLE KONUŞULABİLİR:

  Yetkili, Erdoğan’ın da değindiği “askeri destek” konusuyla ilişkili olarak İncirlik Üssü’nün IŞİD’e yönelik harekâtta nasıl bir rol oynayabileceğine ilişkin yorum yapmadı. Ama İncirlik konusunun, Türkiye’nin üzerinde durduğu sınırın Suriye tarafında “güvenli bölge” oluşturulması fikriyle birlikte ele alınabileceğini belirtti. Yetkili, “Türkiye, İncirlik’in IŞİD’e karşı kullanımını, Suriye’nin belli alanlarında uçuşa yasak bölge oluşturma şartına mı bağlayacak” sorusuna ise “Olabilir, iki konu bir arada ele alınabilir. Bunlar konuşulabilir” cevabını verdi.

  TÜRKİYE’NİN HUKUKİ ÖNERİSİ

  ABD’nin Birleşmiş Milletler Anlaşması’nın “Barışın tehdidi, bozulması ve saldırı eylemi durumunda alınacak önlemler” başlığını düzenleyen 7. Bölümü’ndeki devletlerin meşru müdafaa hakkına dair 51. maddeye dayanarak gerçekleştirdiği Suriye saldırısına, Türkiye’nin hukuki açıdan bir itirazı yok. Ancak Türk kaynaklar, saldırılarda IŞİD ve Horasan Grubu hedefleri dışında 25 sivilin de öldüğü yönünde haberler olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin önereceği yeni hukuki yaklaşımın, meşru müdafaa hakkını kullanan ülkelerin eylemlerini de daha güçlü bir yasal zemine kavuşturacağına inanıyorlar. Böylece IŞİD’e karşı mücadelenin de daha sağlam bir uluslararası meşruiyet elde edeceğini savunuyorlar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı