Dünya Haberleri

DÜNYA

  'İncirlik' heyeti Türkiye'ye geliyor

  DW Türkçe
  22.05.2017 - 14:06 | Son Güncelleme: 22.05.2017 - 14:08

  Almanya-Türkiye ilişkilerinde İncirlik krizi nedeniyle gerilim tırmanırken, Federal Alman Meclisi'nden bir heyetin bu hafta Türkiye'yi ziyaret etmesi bekleniyor.

  İncirlik heyeti Türkiyeye geliyorDW Türkçe’nin edindiği bilgilere göre ziyaret, Federal Meclis Başkan Yardımcısı Yeşiller Partisi milletvekili Claudia Roth başkanlığındaki bir heyet tarafından gerçekleştirecek. Heyette farklı siyasi partilerden milletvekilleri yer alacak. Roth ile beraberindeki heyetin, temasları kapsamında iktidar ve muhalefet partilerinden siyasetçilerle, ayrıca sivil toplum kuruluşları ve medya temsilcileriyle görüşmek istedikleri kaydedildi.

  Alman milletvekilleri ziyaretleri sırasında muhataplarıyla ikili ilişkilerinde yaşanan sorunları, çözüm yollarını, demokrasi ve insan hakları konularını tartışmayı, ayrıca siyasi diyaloğu geliştirme imkânlarını ele almayı hedefliyor. 25- 28 Mayıs tarihleri arasında yapılması planlanan ziyaret için hazırlıklar haftalar öncesinde başlamıştı. Ancak son günlerde tırmanan gerilimin öngörülen temasları ne şekilde etkileyeceği henüz bilinmiyor.

  İlişkilerde gergin dönem

  Türkiye'de demokrasi, insan hakları, basın özgürlüğü alanında yaşananları eleştiren Alman milletvekilleri, son olarak kendilerine İncirlik üssünde görev yapan Alman askerlerine ziyaret izni verilmemesi nedeniyle Ankara'ya sert eleştiriler yöneltmişti.

  Berlin'deki diplomatik kaynaklara göre son iki yıldır Türk ve Alman milletvekilleri arasında diyalog neredeyse kopmuş durumda. Alman yetkililer, bu tür ziyaretlerin ülkede yaşananlar hakkında ilk ağızdan bilgi almaya imkân sağladığını, eleştirileri ve beklentileri doğrudan konuşup yanlış anlaşılmaları giderme açısından önem taşıdığına dikkat çekiyor. Roth ile beraberindeki heyetin, temasları kapsamında iktidar ve muhalefet partilerinden siyasetçilerle, ayrıca sivil toplum kuruluşları ve medya temsilcileriyle görüşmek istedikleri kaydedildi.

  İncirlik heyeti Türkiyeye geliyor

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı