Ege Haberleri

EGE

  İncir kavgası devam

  Hürriyet Haber
  01 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 01 Eylül 2000 - 00:01

  TARİŞ'in kuru incir ihracatında yükleme tarihini 29 Eylül olarak belirleyen Ege Kuru Meyve İhracatçıları Birliği'ne tepkisi sertleşti. Dış Ticaret Müsteşarı Kürşat Tüzmen ile görüşen İncir Birliği Başkanı Fevzi Aruman, konunun inceleneceği sözü aldıklarını belirtti.

  ARUMAN, Yunanistan, İtalya ve İspanya'nın erken piyasaya girmesi nedeniyle Türkiye'nin kaybı olmadığını iddia eden ihracatçılara sert yanıt verdi. Ticaret Borsası raporlarında 3 ülkenin 20 bin ton dolayında üretimi olduğunun görülebileceğini belirten Aruman, ‘‘Geç piyasaya girilmesiyle 10 bin tonluk kaybımız var. Bu ihracatçının umurunda değil. Kendi kârlarını düşünüyorlar’’ diye konuştu.

  Villalarından çıkarlar

  TARİŞ'e 5 Eylül'de özel yükleme izni verilmesi halinde Türkiye'nin sağlayacağı büyük kârlılığın görülebileceğini kaydeden Aruman, ‘‘Bir kilo incirin bile dönmeyeceğini görecekler. Aksi olursa özür dileyip istifa edeceğim. Müsteşar Tüzmen ile Yardımcısı Haluk Ayhan'dan 40 bin üretici adına duyarlılık istiyoruz. (TARİŞ'e 5'inden itibaren yükleme serbest) desinler, yemin ediyorum ihracatçılar Çeşme'deki villalarını, balıkçı restoranını terkedip ürün alacaklardır’’ diye konuştu.

  İkinci parti gitmez

  29 EYLÜL'ün cuma gününe denk geldiğini, hafta sonunda yükleme olmayacağı için pazartesi işlem yapılabileceğini, 10 günlük yol payı da koyulduğunda ilk ürünün ekim ortalarında Avrupa'da olacağını kaydeden Aruman şöyle dedi:

  ‘‘GEÇEN yıl fiyatı bu uygulama ile 2005 dolardan 1771 dolara düşürdüler. Tekrar bu fiyatı yakalamamız mümkün değil. Bu yıl saptanan tarih bizim pazarımızı zedeleyecek. İncir ne kadar erken tüketilirse ikinci bir sipariş alma şansımız var. Bunlara da mani oluyorlar. Böyle bir mantık olamaz’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı