AYDIN HABERLERİ

İncir Bahçelerinde Kontroller Devam Ediyor

IHA
20 Temmuz 2015 - 10:34Son Güncelleme : 20 Temmuz 2015 - 10:35

İNCİR BAHÇELERİNDE DEVAM EDİYOR

IHA

Aydın’da incir üretiminin yoğun olarak yapıldığı yerlerde incirde görülen hastalık ve zararlılara karşı yürütülen arazi çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
Her bitkide olduğu gibi belli dönemlerde çeşitli hastalık ve zararlılara maruz kalabilen incirde görülen bu hastalık ve zararlıların üründe zarar yapmaması, ürünün kalite ve verimini etkilememesi için Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü teknik elemanlarınca arazi çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Aydın’da incir üretiminin yoğun olarak yapıldığı Germencik Dampınarı, Balatçık, Dağyeni, Selatin, Çamköy, Habipler, Meşeli, Çarıklar Mahalleleri’nde, İncirliova Erbeyli, İsafakılar, Eğrek Mahalleleri’nde Nazilli Karahanlı, Kızıldere, Kardeşköy, Bayındır, Rahmanlar Mahalleleri’nde, Kuyucak Pamukören, Gencelli ve Kurtuluş Mahalleleri’nde ve Buharkent Kızıldere, Savcılı Mahalleleri’nde başta olmak üzere incir üretimi yapılan tüm bölgeler kontroller devam ediyor. Yapılan arazi çalışmaları sonucunda üreticilere gerek arazide ürün başında gerekse de mahalle kahvelerinde konu ile ilgili bilgilendirmeler ve uyarılar yapılıyor. Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü, Erbeyli İncir Araştırma Enstitü Müdürlüğü, Germencik Tariş işletmesi ve Tarım İlçe Müdürlüklerimiz ile işbirliği içerisinde incir bahçeleri gezilerek hastalık ve zararlıların yoğunluğu gözlemlendi.
‘ÜRETİCİLERİMİZ BAHÇELERİNİ SIK SIK KONTROL ETSİN”
Sağlıklı ve kaliteli ürün elde etmek, ürünü ve üreticiyi korumak için teknik elemanlar tarafından arazi kontrollerinin aralıksız devam ettiğini dikkat çeken Aydın Gıda tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Bircan, “İncir ilimizde 361 bin 387 dekar alanda, yaklaşık 50 bin tonluk kuru incir üretimi ile önemli bir yer teşkil etmektedir. Aynı zamanda ilimizden en fazla ihracatı gerçekleştirilen tarım ürünüdür. Genel olarak bakıldığında ilimiz genelindeki incir alanlarında hastalık ve zararlılar yönünden önem arz edebilecek düzeyde bir yoğunluk bulunmamaktadır. Üreticilerimizin de bahçelerine sık sık kontrol ederek herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaları halinde İl Müdürlüğümüze ya da İlçe Tarım Müdürlüklerimize başvurması gerekmektedir” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden İncir Bahçelerinde Kontroller Devam Ediyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İncir Bahçelerinde Kontroller Devam Ediyor haberi güncellenecektir.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:33
  • Guneş
   06:19
  • Öğle
   13:23
  • İkindi
   17:08
  • Akşam
   20:07
  • Yatsı
   21:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı