"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

‘İncinsen de incitme’

BİZ Aleviler bu oyunlara gelmeyeceğiz. Aleviler akıllı, güçlü ve eğitimli insanlardır. Bu şer odakları bizi kışkırtamaz. Bize yıllardır akıl almaz iftiralarda, çirkinliklerde bulunuyorlar. (Alevi ve insan dostu Sünni kardeşlerimizi tenzih ediyorum.) Biz o kadar iyi tanıyoruz ki bu bir avuç insanı.

AKP ye hiçbir zaman güvenmedik, bundan sonra da güvenmeyiz. Onur Öymen’e gelince ben istemeden böyle bir gaf yaptığı düşüncesindeyim. Bazı fırsatçıların eline de koz verdi. Ama hesap edemedikleri bir şey var. Aleviler koyun gibi bir millet değil. Demokratik çerçevede tabii ki tepkilerini göstereceklerdir.

Aleviler yıllardır katledildiler, yakıldılar, öldürüldüler, sürüldüler.

Bu memlekette ellerine Alevi kanı bulaşmış insanlar var. Ama Aleviler ‘İncinsen de incitme’ felsefesinden geliyorlar.

Alevilerin elline hiçbir Müslüman ve diğer dinlere mensup kardeşlerinin kanı bulaşmamıştır. Hatta katillerinin ve canilerinin bile. Aleviler CHP’ ye oy verir ya da vermezler o ayrı bir konu. Ama Aleviler, yüreği büyük insanlardır.

Aleviler bağışlayıcıdır. Ben eminim ki Onur Öymen de Alevilerin gönlünü alacaktır.

Aleviler çok sevdikleri ve gönülden ve tutkuyla bağlı oldukları Türkiye’sine, Cumhuriyet’ine ve Ata’sına zarar verecek her türlü hareketten kaçınacaklardır.

Gülay Ertürk TOY

 

Zekeriya Karaman: Hiçbir yasadışı ilişkim yoktur

 

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart’ın Deniz Feneri Derneği ile ilgili olarak yaptığı basın toplantısında gündeme getirdiği iddiaların köşemizde yer alması (19.11.2009) üzerine Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman bir açıklama yaptı. İddiaları ‘yalan’ olarak nitelendiren Karaman şöyle diyor: “Mesut Özen geçmişte bazı şirketlerimizde ortaklık ve yöneticilik yapmıştır. Hiçbir yasadışı ilişkimiz söz konusu değildir, bütün ilişkiler ticari ve yasaldır. Mesut Özen tanık sıfatıyla dinlenmiştir. Atilla Kart 18.11.2009 tarihli beyanatıyla soruşturmayı yanlış yönlendirmekte ve siyasi amaçlarla insanlara iftira atmaktadır.

Hiçbir zaman hiçbir yasadışı iş ve ilişkimizin olmadığını, iddiaların hepsinin asılsız olduğunu kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

 

Biliyor musunuz

 

TOKİ’nin resmi sitesinde “Hafta sonu seçim olsa, oyunuzu hangi partiye vereceksiniz” diye bir
anket olduğunu...

SANATÇI Ali Öz’ün “Fotoğraflarla Türkiye” isimli sergisinin Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü DGS Galerisi’nde 4 Aralık tarihine kadar izlenebileceğini...

 

Vanlı Feyyat Dersim’i değerlendiriyor

 

KİM ne derse desin Dersim ‘devlet gericiliği’nin bir tezahürüdür. 1937 sonu ve 38’de başlayan Dersim olaylarında Atatürk ölümcül hasta yatağında, İnönü herhangi bir suikast tehlikesinden ötürü Ankara’daki evinden dışarı çıkmıyor. Celal Bayar Başbakan olup sadece Atatürk’e bakıyor, İçişleri Bakanı Şükrü Kaya, Mareşal Fevzi Çakmak’ı İnönü aleyhine çekmek istiyor ama başarılı olamıyor. Çakmak Paşa sofu ve Alevilerden nefret ediyor. Özetle Dersim olayı bir cihat olayı olup temelinde dinsel ve mezhepsel nedenlerin bulunduğu unutulmamalıdır.

Eski Cumhuriyet Senatörü ve emekli C. Savcısı Mehmet FEYYAT

 

AÇIKLAMA

 

TUNCELİ Dayanışma ve Kültür Vakfı Başkanı Behzat Akdoğan, dün köşemizde yer alan açıklamalarının arasında şu sözlerinin de bulunması gerektiğini söyledi: “Bu haksız harekâtı, hâlâ bir ‘isyan’ gibi gösterip dökülen kanları haklı gösteren CHP’li Onur Öymen’i kınıyoruz. Eğer bu görüş CHP’nin görüşü değilse, Genel Başkan veya MYK bir açıklama ile bu durumu düzeltip Tunceli halkından özür dilemelidir.”

 

İhalelerde rekabet ortamı kalmadı

 

BİR grup müteahhit yazıyor: “2003 yılından itibaren uygulanan ihalelerde istenilen İş Deneyim Belgesi miktarı gerçekçi olmuştur. Ancak sonrasında yapılan uygulama ile iş deneyim belgelerinin miktarlarının büyümesi önünde engel oluşmaktadır.

Bakanlığınızın ihalelerinde sunulması istenilen ‘iş deneyim belgesi miktarı; verilen teklifin %100’ü oranında olması’ kriteri iş deneyim miktar artışlarını engellediği gibi; zaten içinde bulunduğumuz ekonomik durgunluk ortamında sayısı azalan ihaleler de göz önüne alınırsa ihalelere katılmanın zorlaştırılmasıyla rekabet ortamı engellendiği gibi çeşitli spekülasyonlara neden olmaktadır. İl müdürlüklerinden ihaleye çıkan herhangi bir iş için %50-%70 oranında iş deneyim belgesine sahiplik aranmasına rağmen aynı projeli iş Bayındırlık ve İskân Bakanlığı’ndan ihaleye çıktığında bu oranın %100’e yükselmesi bir çelişki ve zorluk yaratmaktadır.”

 

GÜNÜN SÖZÜ

 

“Bilgi insanı kuşkudan, iyilik acı çekmekten, karanlık da korkudan kurtarır.”

(Konfüçyüs)

 

Mesaj Panosu

 

KURBAN bağışlarımızı Mehmetçik Vakfı’na yaparak; şehit ve gazilerimize bir nebze de olsa vefa borcumuzu ödeyelim. Bağışlarımız ışıldak derneklerde fırıldak olmasın.

Tamer ÇAPIN-E. Alb.

X