Gündem Haberleri

  ‘İncil’deki tapınak’ açıldı

  Osman Nuri BOYACI - Ramazan ÇETİN/DHA
  22.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 8 yıldır sürdürülen kazı çalışmaları sonunda ayağa kaldırılan tapınağın açılış törenine katıldı. Bakan Günay, buradaki konuşmasında, 4 yıl önce antik tarla görünümündeki alanda bütünüyle ayakta yepyeni bir arkeoloji merkezi oluşmaya başladığını ifade etti.

  Kazı heyetine uyarı

  Bakan Günay, 3 yıl önce Denizli Belediyesi’yle imzaladıkları antik kentin işletmesinin yerel yönetime devredilmesi protokolünün olumlu sonuçlarını gördüklerini söyledi.

  Antik kazı çalışmalarında gereken ilgiyi göstermeyen kazı heyetleriyle yollarını ayıracaklarını belirten Bakan Günay, bu konuda radikal davrandıklarını vurguladı. Kazı yerlerine yerli, yabancı gözüyle bakmadıklarını belirten Kültür ve Turizim Bakanı Günay, “Çalışan çalışmayan gözüyle bakıyoruz. Çalıştığı yeri seven sevmeyen ayırımı yapıyoruz. Topraklarımızı sevenler, hakkını verenler çalışacak” dedi.

  Bakan Günay, yabancı kazı heyetlerinin buluntularla ilgili yayınladıkları bilimsel yayınların mutlaka Türkçe olarak da yayınlamaları şartı getireceklerini, Türkçe’nin bilim dili olarak gelişmesini istediklerini kaydetti.

  Kostümlü şov

  Törenin başlangıcında ise Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğrencileri Apollon ile Marcias’ın müzik yarışmasını dönemin kostümleriyle canlandırdı. Temsilin sonunda anlatıcının Anadolu ile ilgili sözleri ve barış mesajları Günay’ı duygulandırdı. Güneş gözlükleri olan Günay, mendille gözlerinin altını sildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı