Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İnci kefalini Fozi tanıttı

  Osman BEKLEYEN / DHA
  28 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 28 Ocak 2012 - 00:05

  Uçan balık inci kefalini, TRT’nin Çocuk Televizyonu’nda çizgi film karakteri Akdeniz foku Fozi tanıttı. Fozi çocuklara, dünyada yalnızca Van Gölü’nde yaşayan bu balıkların neslinin koruma altında olduğunu anlattı.

  /images/100/0x0/55eb59dff018fbb8f8bb97e7DÜNYADA yalnızca Van Gölü’nde yaşayan inci kefali, TRT Çocuk Televizyonu’nda, çocuklar için hazırlanan Türkiye’nin ilk yerli sualtı belgeselinde çizgi film karakteri Akdeniz foku Fozi tarafından tanıtıldı. Yapımcılığını TRT’den Hakan Aslan’ın yaptığı Fozi adlı çizgi film, hafta sonları çocuklarla buluşuyor. Çizgi filmde nesli tükenme tehlikesi altındaki Fozi adlı Akdeniz foku, dünyadaki sualtı canlılarını çocuklarla tanıştırıyor. Çizgi filmde Van Gölü’ne gelerek inci kefali ile tanışan Fozi, “Bu balıklar tuzlu ve sodalı suda yaşıyorlar. Ancak üremek için tatlı sulara göç ediyorlar. Göç öncesi tatlı su ağızlarında bekleyen inci kefalleri daha sonra uçarak gittikleri derelerde çoğalıp Van Gölü’ne geri dönüyorlar” diye anlatıyor. Fozi belgeselde, çocuklara inci kefali neslinin koruma altında olduğunu ve balığın besleyiciliğini de hatırlatıyor.

  Çuvallar dolusu katliam

  ERZURUM İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri, 6 Ocak’ta Köprüköy ilçesindeki bir kamyonette arama yaptı. Ekipler, aramada çuvallara konulmuş halde 1100 kilo sazan buldu. Aras Nehri’nde usulsüz olarak balık avlayan A.A., M.K. ve Z.K.’ye 5 bin 166 lira idari para cezası uygulandı. Sağlıksız ortamda saklanan balıklar, Köprüköy İlçe Tarım Müdürlüğü’ne teslim edildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı